| ShuR3 a întrebat:

As avea nevoie de un mare ajutor cu o problema.Este vorba de o fata care are probleme in familie, parintii ei se cearta des, vorbesc urat intre ei, numai cu strigat etc...Ea toata ziua obligata sa stea cu sora ei mai mica si sa aiba grija de ea si aseara a fost lovita de tatal ei, doar pentru ca a stat pana la 23:00 pe afara, fata având 16 ani si era cu fratele ei mai mare de 20 care el s-a mutat singur din cauza parintilor si comportamentului lor cu ei..Se poate muta cu fratele ei? Fara sa fie probleme cu politia sau nu stiu...

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea poate. Cat timp nu are 18 ani, nu prea are ce sa faca. Daca exista totusi acte de violenta, exista si http://www.telefonulcopilului.ro/ (Telefonul copilului), suna si vede ce se intampla.

Ar mai fi 2 ani pana la 18. Daca nu innebunesti (pardon, ea) totul ar putea sa fie bine atunci. Trebuie sa fie tare si puternica.
Mai multe pentru ea nu prea putem face, doar sa o ajutam cu o vorba buna pana cand reuseste sa plece, daca ajuta :)

Multa bafta ii doresc!

| ShuR3 explică (pentru DoarBogdan):

Mersi mult!love struck

| DoarBogdan a răspuns (pentru ShuR3):

Oricand! ^_^

| S8N a răspuns:

Pana e majora nu se poate muta legal undeva fara acordul parintilor ei.
Totusi, daca este foarte rau, in cel mai rau caz se poate suna la Protectia Copilului si ei vor lua actiuni necesare daca cred ca situatia e rea.