| Dsrtff a întrebat:

Am 16 ani iar iubitul meu 20, suntem împreună de aproape 1 an. Iar pe 4 octombrie parintii mei (mama si tata vitreg) au luat decizia in care iubitul meu sa se poate muta cu noi in casa. La inceput totul a fost ok pana cand au început multe dicutii, ca nu le convine x, y, z lucruri. In care noi am fost nevoiti sa ne dam deoparte cu mancarea si banii. Iar dupa ne-au gonit de acasa si am stat 2-3 zile in alta localitate fara bani la noi si ne-au chemat inapoi. A mai durat 1 saptamana si dupa iar ne-au spus sa plecam si am luat decizia sa plecam la iubitul meu acasa(la mama si tatal lui). Iar dupa cateva zile m-au chemat pe mine inapoi acasa cu amenintarea ca 'anunt politia si il anunt si pe taicatu' (tatal meu fiind de etnie rom si nefiind de acord cu relatia mea cu baiatul acesta) iar eu am fost fortata sa ma intorc pentru ca imi era frica sa nu aiba iubitul meu probleme cu politia sau eventual sa nu vina taica-miu sa faca un scandal monstru si sa ma ia de acolo.Tin sa mentionez ca la tatal meu biologic conditiile de trai nu sunt bune(romii nu sunt cei mai prietenosi) iar aici la mama mea sunt in fiecare zi discutii neplăcute. Si as vrea sa stiu daca e vreo posibilitate de a ma muta cu iubitul meu fara ca macar politia sa ma ia pe mine sau eventual doamne fereste sa se intample ceva cu el. Vreau sa mai subliniez ca ambii PARINTI nu mi-au facut buletinul si motivul nici eu nu stiu care e, iar custodia mea apartine de tata. Va rog sa ma ajutati cu o informare!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 16 ani te poti muta fara probleme cu iubitul tau, singurul lucru ce trebuie sa-l faci este sa anunti familia unde te muti, pentru ca aceasta sa nu reclame la politie ca esti rapita sau disparuta.
In rest politia nu are nici o atributie privind plecarea ta la iubit. Pentru a obtine reintoarcerea ta la domiciliul lor parintii au deschisa doar calea unei actiuni civile, este un proces destul de lung si nu este sigur ca il vor castiga, daca sunt reale cele scrise de tine.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

E greu să mai aștepți 2 ani până faci 18 și nu-ți mai zice nimeni nimic?