| SelenaTpu a întrebat:

Daca o femeie divorteaza si se casatoreste cu alt barbat, fostul sot trebuie sa plateasca pensie alimentara copiilor

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are legatura recasatoria femeii divortate cu plata obligatiei de intretinere pentru copii, asa ca fostul sot va trebui s-o plateasca in continuare, cu exceptia cazului ca noul sot al femeii ar adopta copiii.

Bula
| Bula a răspuns:

Da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, că el i-a făcut.

| Brizbriz a răspuns:

3MHz (nu degeaba ma ignora) esti "tare", esti cel mai responsabil tata care isi iubeste copii lui pe care l-am vazut vreodatahee hee

da, poate sa plateasca benevol, sau poate fi dat in judecata, insa, dupa cum vezi mai sus, sunt o tona de solutii sa scapi, inclusiv ca lucrezi de acasa in Romania dar job-ul e in Anglia si esti platit in Anglia

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, trebuie pentru ca el este tatal copiilor.

| mi25 a răspuns:

Da, cu o singura conditie: noul sot sa nu-i accepte ca fiii lui. Adica mai popular, sa nu-i treaca pe numele lui.

| RxTx a răspuns:

Doar daca ea il da in judecată.
Doar daca el se duce la vreo munca xu acte in regulă.
Doar daca prostul este si fraier si nu merge repede la o casa de copii sa infieze 50
Sau sa dea un ciubuc la o maternitate unde femeile isi abandoneaza copii să ii treacă pe toți ne recunoscuții
Dacă el nu mai se insoara si nu mai face inca 2 gemei cu una si inca 4 cu alta

Daca are mai multi copii atunci pensia alimentara nu poate sa depașească 40% din salariu.

Dar el poate sa spuna : am salariul 400 euro dar chiria mea este 400 euro si trebuir sa și mănânc pe mine sa ajung la munca si sa ma intorc ma costa pe mine mă costă...
Asa ca mai am nevoie de niște bani din partea statului ca eu am datorii peste 20 salarii la intreținere Așa că îmi declar FALIMENTUL PERSONAL!

cer de urgentă asistența sociala.

Asa ca fiecăruia dintre cei 10 copil ii revine 50 lei / lună

Asa ca eu am dat pensia luna asta 50 lei pentru copilul tau
Luna urmatoare te las sa ma dai in judecata
Apoi pana cand ma dai tu in judecata
Eu mai platesc pentru o luna
Asa ca o luna mereu ramane ne platita
Dar vara nu iti mai dau nici un ban pentru ca sunt tribunalele in vacanță tibunakele.

Dar ma duc sa mai muncesc si in alte tari așa că ghici daca acum lucrez in elvetia sau in Grecia
Ia tu legatura cu statul respectiv sa imi puna oprire pe salsrii sau dovedeste ca ru castig ceva in israel.
Camd ai dovedit ca eu castig in israel ma mut in Grecia
Alfrl mai lucrez pe la negru in albania.

Ia-mi boii de la bucicletă

Eu chiar am 7 copii

Si am reusit sa nu dau nici o pensie alimetară
Din 2005 pâmă acum nici măcar una singură

| Sophieka a răspuns:

Trebuie sa plateasca pensie alimentara parintele care nu are in grija copii s-ai. Deci daca copii sunt la mama, atunci tatal copiilor plateste pensia alimentara, dar daca copii sunt la tata, atunci mama este cea care trebuie sa plateasca pensia alimentara.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Mai intai trebuie sa stiti in detaliu treaba cu DiVORTUL - Divortul nu poate aparea decat legal prin sentinta judecatoreasca si definitiva data de insstanta - Divorturile nu sunt decat de 3 feluri - 1. Din vina ambelor parti 2. Din vina sotului 3 Din vina sotiei. Pe scurt pe rand > 1. Din vina ambelor parti - asta se numeste despartire relativ amiabila iar sotii nu au pretentii unul de la celalalt la pensie alimentara - copii pot sta de comun acord unde se inteleg sotii. 2. Din vina sotului - sotia all prinde in casa pe sot cu amanta sau are probe clare pe care tribunalul le accepta si da sentinta favorabila sotiei. 3. Din vina sotiei - sotul o prinde pe sotie in casa cu un negru sau are probe clare ca are amant, probe pe care tribunalul le accepta si da sentinta favorabila sotului. Pensia alimentara nu poate fi obtinuta de unul din soti decat prin tribunal in urma unui proces si pe baza unor date din care sa rezulte castigurile si averile sotilor, costurile lor sociale individuale de zi cu zi, etc. etc. - toate acestea sunt stipulate prin lege si sunt foarte multe detalii functie de caz si de conditia sociala si financiara a fiecarui sot in parte.