| 47red a întrebat:

Daca fratele bunicii mele este unchiul mamei mele, e posibil ca eu sa am un grad de rudenie cu băiatul lui și familia lui(soție, fiicele)? Până acum o lună nici măcar nu știam de existenta lor și mă simt destul de ciudat... E o poveste lungă care doresc sa nu o spun pe toată, dar mă tot gândesc la partea asta din ea...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu doar ca este posibil dar esti ruda de sange de gradul VI cu baiatul unchiului mamei, se spune verisori de-al doilea, la fel si cu fiicele lui.
Cu unchiul esti ruda de gardul V.

Bula
| Bula a răspuns:

Parintii vostrii sunt veri de gradul 1, adica rude "de sange" de gradul 4.
Voi sunteti verisori de gradul 2, adica rude "de sange" de gradul 6.
Daca gradul "de sange" este peste 4, atunci sunt permise chiar si casatoriile intre rude.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles, sunteti doar rude de sange: sunteti veri!

| johnnny123 a răspuns:

Baiatul lui este var primar cu mama ta. Deci da, ai o legatura de rudenie cu el. Iar copiii lui iti sunt verisori de gradul II.

| 47red explică (pentru johnnny123):

Mulțumesc pentru răspuns