| Portocaliu32 a întrebat:

Am o curiozitate: Eu cu prietena mea am aflat recent ca s-ar putea sa fim rude. Bunicul tatalui ei este unchiul bunicii mele din partea mamei, nu am primit inca o confirmare, dar daca s-ar intampla sa fie asa, ce grad de rudenie sunt cu prietena mea? A sa mentionez ca bunia mea s-ar putea sa nu fie rude de sange cu unchiul ei. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude de gr.VII, rude de sange sau prin afinitate, daca bunica ta nu este ruda de sange cu unchiul ei, respectiv daca unchiul nu a fost frate cu tatal sau mama bunicii tale.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zero.Nicio legatura de rudenie.E prea veche legatura.Dar daca vreti voi va puteti considera doar ...rude,nu exista grad sau nume de rudenie intre voi.

| NoName0x0 a răspuns:

Sunteti rude foarte indepartate, o astfel de relatie de rudenie, dupa parerea mea, persoanele aflate in ea nu se numesc "rude"... Acum na... Mai cereti si voi pareri membrilor familiei!

| iulika009 a răspuns:

Este un grad de rudenie indepartat.