| moonchildx a întrebat:

Dacă o rudă ia un copil in plasament familial si dupa pleaca din tara are ceva? Inainte sa plece face procura către o persoană ca sa aiba grija de copil cât timp este plecat. Este legal?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal. Plasamentul familial se face in considerarea persoanei care ia copilul si aceasta nu il poate ceda altcuiva, va trebui sa renunte la el.

Bula
| Bula a răspuns:

Copilul este dat in grija tutorelui, care insa nu poate ceda aceasta calitate altei persoane fara consimtamantul autoritatii tutelare.
Chiar daca pleaca pentru doar un termen scurt, va trebui sa discute intai cu cei de la autoritatea tutelara, pentru instiintare si clarificare.

| doctorandus a răspuns:

Nu prea e legal, dar asa nu e legal sa plece ambii parinti fara a desemna pe cineva drept tutore al copilului. La modul asta, zeci sau sute de mii de romani ar fi infractori.