| hells a întrebat:

Daca recunosc copilul si nu sint insurat cu mama copilului, copilul imi poarta numele?

13 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Normal - daca este al tau esti dator sa ai grija de copil - nu el a dorit sa vina pe lume -voi l-ati adus

Răspuns utilizator avertizat
| OaKi12 a răspuns:

Da, daca sunteti amandoi de acord sa ia numele tatalui. Funda te rog.

| FlorenceVi a răspuns:

Da

| Isabellaღ a răspuns:

Da! Copilul o sa iti poarte numele chiar daca nu esti insurat cu mama lui! Numai daca nu il recunosti nu o sa il poarte!

| Golanasul a răspuns:

Da copilul iti va purta numele daca il vei recunoaste

| Julia89 a răspuns:

Copilul o sa ia numele tatalui umai daca tu il recunosti si daca mama este de acor cu aceasta, daca nu copilul o sa ia numele mamei.trebuie sa indeplineasca cele 2 conditii pentru ca numele copilul sa fie al tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Art. 410. din Codul Familiei
c) copilul poarta numele persoanei despre care se pretinde ca este parintele sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.dar pentru tine nu e de ajuns sa dai de doua ori din cur pentru a te numi tata.trebuie sa-l cresti,sa-l educi,sa ai o influenta buna asupra caracterului lui,si sa nu patesti ca unul care l-a parasit de mic, si cand era mare spunea; ma pis pe mormantu lu asa zisu tata, ca era un golan si un curvar, nici nu l-am cunoscut ca tata.

| dyyva a răspuns:

Da, o sa fie pe numele tau

| doctginecolog a răspuns:

Salut,dar esti tu insarcinat sau ea?rolling on the floor

| alexutsssa a răspuns:

Iti poarta numele daca recunosti ca e al tau

| alexutsssa a răspuns:

Da il poarta daca il recunosti