| adina123456 a întrebat:

Daca sunt insarcinata in 2 luni, pana la cate luni trebuie sa merg la lucru? cate zile de concediu medical am dreptu?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca sarcina este fara probleme, concediul maxim prenatal este de 52 de zile lucratoare. Insa poti merge cat mai mult la munca, pana cu vreo saptamana inainnte de termen (ar fi benefic si pentru tine si pentru copilas). Insa daca sarcina este cu probleme, poti avea concediu de sarcina cu risc din momentul in care ginecologul stabileste ca ai nevoie si pana nasti. Oricum, cele mai multe femei aleg sa mearga cat mai mult la serviciu, din dorinta de a se mentine active, ceea ce le asigura o sarcina maitonica si o nastere mai usoara.

3 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Pina la 7 luni 2 luni poti lua concediu de maternitate si apoi 2 ani iei indemnizatia de 800 de ron

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Pana la 7 luni, poti sa stai si pana la 9 luni daca te crezi in stare.ai dreptul sa stai 2 ani acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, concediul medical se acorda de catre medic, si daca este nevoie iti poti lua de cate nevoie ti se recomanda, daca rezisti poti merge pana in luna a opta sau a saptea, depinde de evolutia sarcinii si de vechimea ta in munca, trebuie sa ai 12 luni cotizate, fara intrerupere ca sa beneficiezi de toate drepturile si dupa nastere, intreaba contabilul firmei unde lucrezi si vei afla totul