| AnemaryAna a întrebat:

as avea o intrebare daca se poate sa imi raspundeti. Sunt insarcinata in 29 de saptamani si sunt in concediu de odihna pana maiine inclusiv, din cate am inteles pot intra in prenatal doar de la 7 luni (32 sapt) intrebarea mea este: daca imi dau medical de la spital(cu internare) pana la sfarsitul lunii mai, de la inceputul lunii iunie mi-l poate prelungi medicul de familie sau trebuie sa ma duc din nou la spital? multumesc mult! o zii buna!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul prenatal poate fi luat cu maximum 84 de zile inainte de nastere, deci cu aproape 3 luni. In acest caz concediul postnatal (de lehuzie) va fi de numai 42 de zile.
Concediul medical il acorda numai medicul care te trateaza, nu poate fi acordat de alt medic. De regula medicul de familie doar vizeaza certificatul de concediu medical.