| SingleForOne a întrebat:

Dacă tu și partenerul tau ați fi proaspăt căsătoriți, în momentul petrecerii, ați dori să stați împreună pe toată durata petrecerii sau ați permite ca partenerul să danseze și cu altcineva?

De ce da sau de ce nu?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Păi in mare parte stati, exceptând momentele cand va împărțiți pe la mese sa va asigurați că toata lumea e ok si se simte bine.
Cred ca la o nuntă nu are de ce mirele, mireasa sau cei care sunt un cuplu sa danseze îmbrățișat cu altii.Pot dansa unul langa altul cu cine vor sau chiar toti pe ring impreuna asta nu e o problema.
Poate sunt eu mai învechită dar un om cuplat nu are de ce sa se frece de alti oameni.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu-mi convine cu cine danseaza imi iau valiza si la gara, de fapt in masina si plec acasa, dupa sms cu divort pentru ca nu mai vreau viitor cu ea

| Ofiintă a răspuns:

O să am la mine și o lesă, ca nu care cumva să fugă.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai Proces-Verbal prin care ti s-a dat partenerul spre unica folosinta?

| Wr3nch a răspuns:

Normal ca poate dansa si cu altcineva. Nu e 1900 vara, e partner nu proprietate. Nu vad de ce ai restrictiona sa danseze doar cu tine.

| Catrice a răspuns:

Pai stai asa nu asta trebuie sa facă mirii sa, danseze cu toată lumea?!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catrice):

Nu se refera la miri.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Autoarea intrebarii face parte dintre acele femei care "si-au luat barbat", adica a mers la targ si la cumparat. In mintea unora (si barbati, dar mai ales femei) este aceasta conceptie, cum zicea si aici cineva, ca partenerul este proprietatea sa: sluga, catelusul sau orice, ce-i apartine.
Da, este frumos ca sa-i spui partenerei ca mergi sa dansezi cu nu stiu ine sau mergi la discutii cu alti barbati. Dar asta doar ca informatie, nu ca cerere.

| AliGab a răspuns:

Pai depinde cine "altcineva". Daca-i ruda (vara, matusa, sora, nasa etc) sigur ca l-as lasa. Daca-i vreo fetiscana pe care n-a vazut-o vreodata sau vreo fosta iubita, nu as fi incatata si mi-as arata dezaprobarea.

| SingleForOne explică (pentru AliGab):

Cineva care gândește cu capul și cu inima, doar două persoane din toate răspunsurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" ați permite ca partenerul să danseze și cu altcineva?"
Nu as putea ajunge sa ma casatoresc cu un tip care are nevoie de permisiunea mea sa faca ceva. Poate sa danseze si cu o chelnerita daca asta vrea el; eu n-am cum sa-l impiedic.

| SingleForOne explică (pentru anonim_4396):

Asta depinde cât de mare e dorința să-ți iubești partenerul, încât "să-l ai lângă tine toată viața", vorba veche. Din punctul meu de vedere, lăsându-l/-o liber(ă), se contrazice cu expresia menționată mai sus, și toate celelalte mesaje romantice pe care și le-au spus până în momentul căsătoriei. Dacă nu sunt împreună pe toată durata nunții, (de la acte, până la sfârșitului "perioadei de miere"), fizic, sufletește, emoțional, etc, atunci asta arată cum va decurge căsătoria pe termen lung. Se pot întâmpla multe evenimente pe parcurs, dar perioada nunții este momentul cheie, și de început, pentru cei cununați. Nu e vorba de gelozie și posesivitate.

| Mopmop a răspuns:

Daca nivelul tau actual de gelozie zice asta. mai bine nu te insura. Scutesti neplaceri si suferinte in viitor!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mopmop):

Ea nu se poate insura, doar marita. laughing

| Mopmop a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Din intrebare nu se intelege decat la modul general. Sau poate sunt eu mai damb?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mopmop):

Recitind intrebarea, cred ca ai dreptate.

| Mopmop a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu e bai. Nu suntem totusi constienti cat rau aduce gelozia in viata noastra! In mod general vorbind.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mopmop):

Am avut un coleg de serviciu care nu avea voie sa se uite dupa femei, chiar daca acestea mergeau in fata lui. Altfel era scandal mare.

| Mopmop a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu mi-e rusine nici cu barbatii gelosi. Sunt in stare unii sa imbrace femeia intr-un sac si sa o trimita la servici de ex. Gelozia mi se pare cea mai naspa boala pe pamant!

| AndreeaWTS a răspuns:

De ce ți-ai dori să-l ți legat de tine toată petrecerea?
Înseamnă că ai mari probleme cu posesivitatea.
Nu te însura/mărita că vei suferi și îți vei face și partenerul să sufere. Nu ești pregatit/ă pentru așa ceva.