| Mara6392 a întrebat:

Dacă un om nu știe să comunice într-o relație/prietenie ce simte, ce face, ce nu îi place, ce ii place etc. atunci se poate considera ceva imatur?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. O relatie nu este usor de intretinut.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, tine de imaturitate si de o lipsa mare la capitolul dezvoltare personala.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu aș zice ceva imatur, ci pur și simplu ceva ce ține de firea acelei persoane, poate și din cauza unor experiențe neplăcute care a făcut-o să îi fie mai greu să comunice, să aibă încredere în oameni.

| Hyperion7 a răspuns:

O astfel de problema,nu, nu tine de cat de matur ești.
Unele persoane suferă traume in copilărie, poate și în relațiile toxice care le-au marcat și pot fi cat se poate de responsabile sau mature.
Ideea e că dacă te afli într-o astfel de situație, ar fi bine sa apelezi la un terapeut, pentru că doar el îți poate debloca chestia asta.
Sunt și unele persoane care spun ce simt și care nu sunt deloc mature, responsabile.In acest caz vorbim de imaturitate, decât în cazul menționat de tine.

| Lioana a răspuns:

Maturitatea nu tine de comunicare ci de modul de gandire. Ceea ce descrii tu acolo se numeste mai degraba "rezervat".
Iti recomand sa ai rabdare cu un astfel de om, sa ii incurajezi deschiderea creând un mediu confortabil pentru el.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Da, imaturitate, nepregatit, inconstient etc.

Move on daca n-ai cu cine.

| Miruna333 a răspuns:

Normal

| KovacsB a răspuns:

Barbatii in general au probleme de comunicare.

| Xox0 a răspuns:

Intreaba persoana si vezi ce-ti spune. Poate nu e constiincioasa de ce face

Răspuns utilizator avertizat