| ariana_5123 a întrebat:

Dar ce parere aveti despre relatile extraconjugale atunci cand ambii parteneri sunt casatoriti?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Buna ariana!, Plec de la un adevar simplu: banuind ca atunci cand un el şi o ea ajung să formeze un cuplu si sa-si pună verighete, stiu ei de ce o fac. .de ce atunci... de ce celalalt...si nu vecinu. si, in principiu, isi cam jura ca.pana cand moartea ne va desparţi! greşesc? cred ca daca si casatoriile ar avea si termen de valabilitate. 8 ani, spre exemplu, dupa care sa fii obligat sa-ti evaluezi relatia, .si sa vezi daca mai continui sau nu, daca da, atunci mai inchei un act aditional, pe un alt pachet de ani!, ehh. bun!, dar daca e sa fie la mijloc si copii?! cu bunurile mobile si imobile adunate? -ca o casatorie nu inseamna numai relatia dintre cei doi, care merge, schioapata, se taraste sau e deja cu masca de oxigen pe fata!,-aici am atins o latura a partajelor si de victime colaterale, de impartirea prietenilor comuni in tabere? .hehehe! e complicat!, este? bun!, revin la ". ce parere aveti despre relatile extraconjugale atunci cand ambii parteneri sunt casatoriti?". zicand, plecand iar de la un ex.ca barbati sunt ca din 'totdeauna:... le fug ochii dupa niste unele tinere – cretinele naibii!, cum sa fie altfel decat nesimtiti? -ele sunt de vina ca-i provoaca!, le tropaie hormonii, nu se mai satura!, stiti voi: cu venitul tarziu acasa si toate cele! ehh motivele astea, ah! in cuplu atat femeia cat si barbatul se vor schimba, si etc.gasindu-si ambii pretexte ce duc la incetarea dintre cei doi a mai se iubi ca la prima.si-atunci cum sa te mai miri cand unul dintre ei gaseste, in alta parte, atentie si afectiune?, isi completează deficitul de raport fie el emotional sau sexual.deci tradarea incepe intre ei, dupa care apare si "arma" -o alta sau un altu!, acum, na, logic, relatii extraconjugale exista de cand lumea. .si motive:hehee.sunt "n"! pentru ca nu mai gasesti la partenerul de viata ce ai gasit cand l-ai luat ...pentru. ca asa are chef! pentru ca nu il mai iubesti cum o faceai odata!, dar nici nu poti sa-l lasi! si cate si mai cate! hihihiii. oricum cine vrea sa se stapaneasca la un moment dat o face, cine nu, n-o sa se gandeasca impresionat ca i se termina "contractul" (ref. la term. de val.)! hahahaaa!, relatii extraconjugale apar atunci cand exagerarile pe una dintre aceste laturi sustinand motivele,. daca vreti o realtie frumoasa!- aveti grija de toate "panaramile", asa zisele retrairi cu fostii/fostele .incercati ca toate retrairile sa fie la fel de tumultoase, asta va da echilibru si satisfactia pe viitor .ma ref. la cei ce inca nu au facut acest pas de casatorie.-cred ca ceia ce am spus cu retrairile vor fi benefice prin a va face sa functioneze si relatia cu sotia/ sotul... apropo o doza de umor prinde bine oricand. daca miroase a ceapa!-poti sa te duci sa-i iei apa de gura sau eventual sa il/o inviti la o baie in doi si eventual in gluma ii poti spune ca ceapa e foarte sanatoasa dar are efecte anticonceptionale pe cauze de lipsa de "sex" ...sau in cazul lui de pierirea de a satisface, nemai ridicandu-se steguletzu! imi pare rau ca nu-s emiticoane!, oricum ma folosesc de hahahaahaaa...hahahahahahah...hahahahahahaha!, Dracul nu este chiar atit de negru…. este blond!( ah! Toma Caragiu o spunea pe asta).hahahaaa! .nu de alta dar cum sa uit cand si eu mi-s blonda .hahahahahaaa!, asa ca o parere n-as accepta, ci eventual as lucra ca motivele sa nu-mi intervina, as lua aminte!, Ok, sa fii iubita si numai bine!

17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu am negat si nu o sa neg niciodata ca femei mai frumoase, mai inteligente, mai sexy decat mine sunt n pe acest pamant.Nu am impus sa fiu iubita pe viata dar singurul lucru pe care l-am cerut este acela de a nu da dovada de lasitate. Pune punct atunci cand trebuie, ai diplomatie, asuma-ti responsabilitatile si nu-ti cladi fericirea pe nefericirea altora!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nimic nou sub soare! Daca ar exista niste ochelari speciali, cu care sa-i vezi pe cei care au asa ceva... te-ai calugari, cred! Sau ai emigra in Congo! Nu condamna, ca nu stii ce-ti rezerva viitorul! ( nu zi hop, pana n-ai sarit!)...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Întotdeauna cand se intampla asa ceva, exista si un motiv anume, ceva se intampla, relatia are de suferi din partea unuia sau altuia, dar numai cei doi stiu adevarul. Pai de ce nu divorteaza? Sigur urmatorul pas este divortul.

| Linda a răspuns:

Ca nu exista nici un motiv, daca cineva a facut un legamant in deplinatatea uzului ratiunii, apoi sa il calce. Prin tinerea promisiunilor cream stabilitate printre nisipurile miscatoare intre care traim. (Asta inseamna desigur a nu fii prezent in locuri unde ai putea fi ispitit, petrecut cel mai mult timp liber cu sotul/sotia) etc.

regis
| regis a răspuns:

Toata lumea le condamna dar marea majoritate inseala. Nu inteleg insa ideea cu "ambii parterneri casatoriti".

| Cryssy a răspuns:

Iarta-ma dar eu nu pot sa inteleg absolut deloc aceste relatii... Pentru ca nu numai o casatorie, ci o relatie dintre doua persoane inseamna ca cele doua persoane se iubesc...acesta este rostul relatiei... sa existe iubire intre cele doua persoane... Daca nu...atunci nu mai se poate numi relatie si respectiv casatorie...

| buburuzAndreea a răspuns:

Nu cred ca suntem in masura sa judecam. E problema lor si ei vor avea mustrari de constiinta din cauza lucrurilor pe care le fac. Pacat insa ca au de suferit copiii de pe urma "distractiei" parintilor lor. sad

| jenny a răspuns:

Nu cred ca sunt multe cazuri de acest fel. O femeie casatorita nu are timp si nici chef de o asemenea relatie...Sunt niste hanticapati,,,

| mariobros a răspuns:

La ce naiba trebuie sa te casatoresti, daca te stii ca-ti place `diversitatea`? Casatoria, astazi, e luata ca o perfectare de acte, si sa te vada vecinii ce moralitate de invidiat posezi. Eu nu ma pricep, daca stii ca acasa te asteapta cineva, care te iubeste, se gandeste la tine, ce trebuie sa cauti in alta parte ceva ce deja ai ` pe tava`?

| naya a răspuns:

Eh nu le intelegi. poate esti mica, dar imagineaza-ti o viata intreaga alaturi de o singura persoana, acea persoana se schimba atat psihic cat si fizic. poate ca in timp se neglijeaza pe sine, nu se mai ingrijeste, intervin certuri, scandaluri care prind proportii, tensiuni ce te duc cu gandul la un posibil divort, devii vulnerabil si daca apare tentatia cei mai slabi cu duhul cad prada ca sa zicem asa. nu e mare filosofie, acum depinde de decizia aia de moment, de stapanirea de sine, de autocontrol sau cum ai mai vrea tu sa-i spui, de un mic flashback in care ar trebui sa-ti apara in fata toate momentele petrecute petrecute cu persoana care ar urma sa fie inselata...si atunci poate ca in cateva minute te hotaresti daca ea merita acest lucru, daca merita sa fie nerespectata la modul asta, sau... daca nu mai conteaza.

| roccomato a răspuns:

Nu sunt pro sau contra acestor persoane eu spun doar punctu meu de vedere, desi am citit unele mesaje pe forum au raspunsuri cam dure, fiecare poate doar sa-si dea o parere.
. Nu sunt de acord cu persoanele casatorite ce un el sau o ea i-si inseala sotia sau sotu neavand probleme, o casnicie bunicica nepunanduse vorba despre divort, fac asta doar pentru a simti ceva mai nou mai diferit probabil le plac sa aiba o viata mai palpitanta, oricum noi nu suntem in masura sa judecam pe nimeni fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el. ciau.

| simo19 a răspuns:

Exista oameni si oameni unii i-au deciziile la comun si astfel fiecare partener stie de relatia celuilalt insa unii se ascund de cel da langa si fac asta poate pentru ca il gasesc pe respectivul/respectiva mai interesant sau mai bun. In opinia mea fiecare stie ce e mai bine pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ne stii parerile.de ce insisti? faptul ca sunt casatoriti amandoi nu prea schimba datele problemei. aveam o curva si un preacurvar. acum avem patru preacurvari.pentru ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatul care are acasa tot ce-i trebuie, nu mai cauta in alta parte big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericire si nefericire, cuvinte care folosite in exces ar putea sa-si piarda sensul.Cind sintem rutinati zilnic ne trebuie ceva sa ne scoata. Probabil ca, din cauza moralitatii, nu vei intelege. Daca e ceva de comun acord nu putem sa nu admiram ca totusi e o intelegere imensa intre cei doi...Mai mult de atit ce mai pot sa spun?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia care are acasa tot ce-i trebuie nu mai cauta in alta parte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce mai sunt casatoriti atunci? Atunci cand s-au casatorit au facut niste juraminte.