| minuka a întrebat:

Dati si voi o parere! Vreau sa trimit un plic din strainatate in Romania. Tata e mort de curand si nu stiu daca mai pot trimite pe numele lui sau daca trebuie pe al mamei. Mentionez ca am trecut casa de curand pe numele mamei.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca trimiti plicul prin posta, normal, va veni la adresa pe care o indici, indiferent cine sta la adresa respectiva. Daca il pui recomandat, si nu este nimeni acasa sa semneze de primire cand vine posta, atunci de la oficiul postal, unde va ajunge scrisoarea in final, va putea fi luata doar cu buletinul adresantului! Deci in aceasta situatie trebuie sa fie adresat plicul cuiva in viata.Nu are legatura pe numele cui este casa cand primesti o scrisoare, poti fi si chirias si musafir la adresa respectiva! Dar faptul ca trimiti un plic pe numele unui om mort, este...sumbru si nefiresc!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trimiti plicul la adresa respectiva pe numele celui care locuieste acolo.

| Mi$tiK a răspuns:

Important e sa stii adresa.