| NevastuicAaA a întrebat:

Cum se trimite un plic in alta tara?
Am inteles ca trebuie inregistrat...
Cum trebuie sa procedez la posta?
Mentionez ca trimit documente!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DA! Există riscul să nu ajungă la destinație (asta din cauza curiozității care l-a măcinat dintotdeauna pe om). Dacă știi că vrei să expediezi ceva foarte important (sper să nu pui bani în plic!) si nu doresti să existe riscul pierderii, atunci fă o treabă serioasă până la capăt. Te duci la poștă cu plicul, completezi formularul, ți-l va înregistra, îl va cântări etc. Plicul va ajunge cu siguranță dacă adresa e corectă. În caz contrar, plicul îți va fi returnat.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Posta romana are serviciul EMS(cu optiunea confirmarii de primire):http://www.posta-romana.ro/......e/EMS.html

| NevastuicAaA explică (pentru alessia5158):

Da este dor un plic.Nu pachet. Daca m acost asa cum zice calculatorul ala...il duc personal.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Simplu.ÎL trimiți recomandat (cu confirmare de primire!), te costă ceva mai mult, însă nu e un preț exagerat. Plicul i se va înmâna personal destinatarului, în urma unei semnături. După vreo două săptămâni, tu vei primi în cutia poștală confirmarea primirii (cu iscălitura destinatarului). Deci, ti se va întoarce micul formular ce-l vei completa la poștă odată cu trimiterea documentelor.
Da, odată cu trimiterea plicului recomandat, vei primi de la ghișeu si un număr de înregistrare.

| NevastuicAaA explică (pentru floresdemayo):

Oare daca il trimit simplu, doar cu timbru exista riscul sa nu ajaunga sau sa fie desfacut?
Vreau sa trimit un livret militar si niste poze.
Sau am cu cine altcineva sa trimit?

| floresdemayo a răspuns (pentru NevastuicAaA):

DA! Există riscul să nu ajungă la destinație (asta din cauza curiozității care l-a măcinat dintotdeauna pe om). Dacă știi că vrei să expediezi ceva foarte important (sper să nu pui bani în plic!) si nu doresti să existe riscul pierderii, atunci fă o treabă serioasă până la capăt. Te duci la poștă cu plicul, completezi formularul, ți-l va înregistra, îl va cântări etc. Plicul va ajunge cu siguranță dacă adresa e corectă. În caz contrar, plicul îți va fi returnat.

| HiperSoul a răspuns:

Iati ceva bani cu tine si pleaca la cel mai apropiat sediu posta, vei avea nevoie de timbre, plic si alte lucruri. Iati si documente de gen buletin sau pasport.

| NevastuicAaA explică (pentru HiperSoul):

Bine....asta stiulaughing
Da am auzit ca poti si sa inregistrezi plicul
Si nu stiu cum si cat costa

| Micle_Eugenia_1965 a răspuns:

RvZXnI2Ug2