| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! Mama mea vrea sa stau cu un băiat cu bani. Mereu imi zice si nu mai vorbește cu mine pt ca nu stau cu un băiat bogat. Prietenul meu ma face foarte fericita,nu-mi greșește cu nimic,dar mamei mele nu-i place pt ca nu are bani. Ea se gândește la alti baieti cu care sa stau eu,unii cu bani. Acum ceva timp,imi zicea sa stau cu un băiat bogat despre care am aflat mai târziu ca este un bețiv. Ea nu înțelege ca sunt extrem de fericita langa actualul,imi spune ca poate se schimba el. Prietenul meu vrea sa rămână cu mine mereu,peste câțiva ani sa se căsătorească cu mine. Mama mea vrea sa "umblu din floare in floare". Imi zice sa stau cu unul cu bani, iar daca nu accepta sa nu fac nimic cu el (eu fiind virgina), sa caut pe altul. Nu stiu ce sa mai fac. Multumesc mult! P.s am 20 de ani.

Răspuns Câştigător
| AnotherNimrod a răspuns:

Ai ajuns la varsta la care stii ce e bine pentru tine si iti hotari singura soarta. Mama ta nu are dreptul sa-ti spuna sa fii cu o persoana care nu are bani destui. E una sa iti sfatuiesti fata sa isi gaseasca un barbat potrivit si cu totul alta ca mai sa o obligi sa fie cu un barbat din motive egoiste si care de fapt o privesc pe mama. E posibil ca mama ta sa vrea sa iti spuna ca e greu sa te descurci langa o persoana cand nici unul nu are o situatie financiara buna. Da, trebuie sa fii totusi atenta. Insa, chiar o sa lasi un motiv atat de egoist sa stea in calea fericirii tale? Eu zic sa porti o discutie serioasa cu mama ta in care sa ii explici ca bani nu sunt chiar totul cum crede ea, ca baiatul asta chiar te face fericita, ca poti sa iei deciziile care crezi ca sunt bune pentru tine si daca o sa gresesti asta e, n-avem ca face. Nu te gandi ca e mama ta si o s-o jignesti. Prin faptul ca iti impune asa ceva te-a jignit pe tine si trebuie sa iei atitudine. Daca nu o sa inteleaga, n-ai decat sa-i spui pur si simplu ca greseste, ca e egoista. N-are decat sa se supere si sa faca urat. TU stii mai bine decat ea, corect? O sa accepte cu timpul ca visul ei egoist n-o sa se implineasca.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu zici ca ea si faci ca tine. A mea se supara cand ii zic ca nu va avea nepoti niciodata.

| SkyPilot a răspuns:

Eu mi-as urma inima. Evita sa mai discuti problema cu mama ta, nu faci decat sa te superi. Ai putea sa discuti cu baiatul tau si sa va mutati impreuna de acum.

| SweetMinion a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine,insa la mine este un fel de traditie de familie, cu, casatorii aranjate ca banii sa ramana 'in familie'.Pe moment lasa lucrurile asa cum sunt, opunete dorintei mamei tale, eventual va renunta la idee.Mamele nu pot sta prea mult timp suparate pe copiii lor, sa ii ignore, odata ce ii 'trece' idea totul va fi numai bine.

| NoName0x0 a răspuns:

Muta.te cu baiatul cu care stai! happy

| 49Days a răspuns:

Deci nu sunt singuralaughing
Glumesc acum iti dai seama, dar sincer ai vazut si tu "vaii 20 de ani si nmc"? Tragedie,intelegi?
Acum sa revenim la problema ta. Pe o parte are dreptate mama ta, in sensul ca in ziua de azi nu se mai poate sa stai cu unul fara bani, fara nimic si mai si sa-ti manance banii, ca sunt destui.
Dar sa nu exageram.
Acum, daca zici ca baiatul asta chiar te face fericita nu ii da cu piciorul.Nu stiu ...adui niste argumente, pana la urma fericirea ta conteaza nu? Cu siguranta asta vrea si ea doar ca na.

| Dima_Alexandru_1994 a răspuns:

Sfatul meu e sa ramani cu baiatul care te face fericita nu cu cel care are bani multi pentru ca aia o sa te insele si cred ca iti pot cumpara dragosta cu bani ei nu au decat femei usoare in cap, bautura si cluburi ata si o sa suferi mult din cauza ui baiat de bani gata

| BornToParty a răspuns:

Păi, dacă ești fericită cu „actualul", stai de vorbă cu mama ta, spune-i tot adevărul, spune-i că ești fericită cu el. Dar nu o înfrunta ca să se ajungă la certuri. Încearcă să o prinzi într-o fractură de secundă când e mai calmă, chiar și veselă. Ca măcar așa să nu fie nici veselă, nici furioasă după ce i spui ce ai pe inimă. Și spune-i replica asta:
„Nu totul se rezumă la bani!"
Sper că ți-am fost de ajutor și dacă nu ți-am fost, atunci iartă-mă că nu te-am putut ajuta.