| anonim_4396 a întrebat:

De 1 an jumate eu sunt in tara impreuna cu bebelusul meu, iar sotul in strainatate! De 3 zile a venit acasa in concediu, ca de obicei mici intepaturi, reprosuri, mofturi etc nici macar un sarut nu a avut loc intre noi in astea 3 zile! In seara asta ca si pana acum imi zice ca nu ne mai intelegem de 2 ani la care i-am raspuns ca si atunci de ce nu divortam la care nu zice nimic dar nici nu actioneaza! Mi-a zis ca am facut copilul ca sa il tin legat de mine! Cum dracu sa il tin legat de mine cand toata sarcina si de 8 luni de cand am nascut m-am descurcat singura pentru ca m-a trimis in tara pe baza faptului ca el nu vrea sa aiba grija de mine si de copil? Ca el vrea sa faca bani! Multi o sa ziceti ca sa divortez dar nu stiu cum sa explic sa ma intelegeti ...simt ca asta ar fi corect "divortul!' dar totodata am un sentiment ca nu ar trebui! Am incercat sa comunic cu el dar degeaba, el nu aloca timp nici copilului dar mie! Daca ma puteti ajuta cu un sfat, o parere v-as multumi etern pentru ca eu nu mai am rabdare, timp si nici minte sa judec corect in situatia de fata! Va multumesc enorm

Răspuns Apreciat de Editori
| Sonia822 a răspuns:

Cu cat renunti mai repede la el, cu atat ai sanse mai mari sa cunosti un om bun, cu care sa intemeiezi o familie. Scapa de stres, stii ca inauntrul tau te stresezi, nu poti trai asa toata viata. Daca te vroia langa el, nu te trimitea in tara. Un barbat care doreste o femeie o cauta, o suna, sunt atatea mijloace de comunicare, wapp, sms, telefon, Facebook, etc Un an jumate e enorm de mult, un sot iubitor nu reuseste sa stea mai mult de 5 zile departe de copilul sau. Si de sotie la fel. De Craciun si Paste nu e suficient, ca nu esti sor`sa. Nu te amagi, nu te lega de un fir de ata. Zici ca nici bani pentru cresterea si educarea lui n-a trimis. Nici n-a sarit pe tine cand te-a vazut, dupa o pauza de un an jumate. N-ai ce sa relansezi, unde nu e iubire. Mai gru de-atat nu poate fi, practic, esti divortata neoficial de un an. Consulta un avocat inainte, vezi cum e cu pensia alimentara, INAINTE de divort. Cu cat mai repede, cu atat poti trai iar noi sentimente frumoase.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Divort + pensie alimentara si iti vezi de viata ta

| Katie1356 a răspuns:

E normal sa simti ca nu e bine, deoarece probabil te raportezi la viitorul copilului tau, care nu isi va avea tatal alaturi. Dar, mai degraba sa aiba doar mama, decat un tata neglijent, care nu ii va fi alaturi cand va mai creste si va avea nevoie de influenta paterna.
Gandeste-te la binele tau si al copilului, ia in calcul faptul ca aceste probleme risca sa evolueze pe masura ce trece timpul si in continuare stati separati.
Divortul e cea mai buna decizie, mai ales daca vei obtine si pensie alimentara pentru copil astfel incat sa ii asiguri un viitor.

| FreddieM a răspuns:

Daca merita iubirea ta, stai cu el. Daca nu-l iubesti sincer, adica sa te arunci in foc pentru el...regret fetito, e viata irosita. Dar si el, daca isi consacra viata pe dobandirea de bunuri materiale in detrimentul afectiunii fata de familie, iar nu-i bun. Ar trebui sa pastreze un echilibru, interesele fata de familie sunt primordiale, caci risca deteriorarea relatiei cu tine. Aminteste-i ca de cand v-ati casatorit el trebuie sa lupte pentru trei, si toate necesitatile tuturor, atat afective cat si materiale (casa, papica, etc) trebuiesc indeplinite cu chibzuinta, altfel consecintele vor fi grave si greu de remediat, caci toti platim pretul pana la urma, fara exceptie. M-as intreba, in cazul lui ce-i aduce fericirea, banii si chestiile materiale, sau afectiunea si aprecierea sincera a familiei pentru care ar trebui sa fie si mama si tata daca e capabil, nu doar sa fie vazut ca omu care-aduce bani in casa. Eu sunt un barbat cu destula experienta de viata ca sa-mi permit sa-ti raspund si sunt acest tip de persoana pentru familia mea. Iti doresc sa fii chibzuita in deciziile tale si multa fericire alaturi de cei pe care-i iubesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Mi-a zis ca nu vrea sa aiba o viata cu lipsuri financiare si ca un copil nu il tine legat de mine! ca el nu a vrut casatoria cu mine ca la. mintit tatal.meu ca ne trece bunurile pe numele nostru

| darrio2007 a răspuns:

Divorteaza acum de el. E clar ca nu te mai vrea prin preajma.

| Panamax a răspuns:

Scapa de el.Un prost mai putin in viata ta.

| sunmetal11 a răspuns:

Parerea mea e ca are pe altcineva in strainatate, nu e normal sa nu se atinga de tine dupa ce nu v-ati vazut 1 an jumate! divorteaza fara a-i aduce reprosuri! vezi-ti de viata ta!

| mgtow a răspuns:

Trebe divort, ala e prost te tine asa fara rost legata de acte cu el. Traieste singura in viata cu copilu si cand cade un sex profiti ocazia. Niciun om nu il va accepta pe ala mic dar asta e viata

| Bizon95 a răspuns:

NU are nici o importanta NIMIC ALTCEVA in afara de faptul ca e ABSOLUT CRISTAL CLAR CA EL NU E TATAL COPILULUI TAU, in afara de partea biologica, care NU are nici o importanta in cazul tau SI NICI SOTUL TAU (ala nu e sot, in nici un fel)

moment in care cu cat mai repede iti dai seama ca nimic altceva nu conteaza, cu atat mai repede vei lua masurile pe care TREBUIE sa le ei (evident divorteaza si gaseste pe cineva care sa fie sot si tata)

| mihai69 a răspuns:

Tu nu mai ai de fapt o familie decât „pe hârtie".
E timpul să oficializezi starea de fapt printr-un divorț oficial.

| Raizing a răspuns:

Buna!

O femeie nesatisfacuta(sexual) -este in starea ta(Agitata) -cautand placerea, nu Iubirea! Recomand ca la nopate sa te Auto - Satisfaci (freacate acolo -pana lesini de placere love struck) -o sa te mai linisteasca love struck love struck Preferabil in cada -cu apiță love struck sa alunece bine love struck(intelegi tu)Dupa ce mi te mai linistesti -iti revine calmul! Bineinteles -daca gasesti pe cineva care sa te aprecieze -nu ezita sa-l pastrezi!
Pana atunci -ramai la auto satisfacerewinking Enjoy it devil devil devil

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu te ajută cu absolut nimic de ce vrei să rămâi cu el?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E clar ca nu e interesat de relatie, si nu trebuia sa faceti copilul.
Ce sfat sa mai dam noi, din situatia asta?
Alegeti voi raul mai mic.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Mgtow (probabil ca asa ar face el) ca si multi altii care au raspuns dau sfaturi din telenovele se pare. Nu-i adevarat ca nimeni nu va accepta copilul tau, ba dimpotriva, daca vei gasi persoana potrivita, copilul tau e un plus pentru relatia voastra, crede-ma. Vorebesc iar din proprie experienta, avea 10 ani copilul sotiei mele dintr-o casatorie esuata, acum are 24 este student in strainatate cu toate facturile platite la zi, casa, trasport, studii si vacante. Eu ii sunt ingerul lui pazitor si in ziua de azi, in orice circumstanta atat materiala cat si afectiva. E unicul meu fiu, biologic nu am alti copii. Asta datorita sentimentelor sincere si stimei care i-o port sotiei inca din prima secunda cand ne-am cunoscut. Esti plina de calitati, esti tanara si ai viata inainte, nu ai alta cale decat sa mergi senina inainte cu incredere si curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Multumesc