| anonim_4396 a întrebat:

De 4 zile, innebunesc, o sa ajung sa mananc var de pe pereti. Cineva i-a bagat lu' tata in cap nu stiu ce prostii si nu ma mai lasa afara, ma intreaba daca vreau tigari, cand il intreb daca pot sa ies tipa "am zis ca nu iesi si gata! nu stau sa-ti dau explicatii! ce, vrei o tigare? iti dau eu daca ai nevoie". Azi cand am facut chestiile alea cu liceele, aseara mama nu a spus nimic, azi a zis sa nu intru in P. Rares, mi-a bagat Onicescu si Vulcanescu primele optiuni, liceele pe care nu le suport. Nu mai rezist, la fiecare repros sau observatie ma ia plansu'. Inainte, la certuri sau astea, imi faceam un semn pe abdomen cu lama si imi trecea, acum trebuie sa ma franjurez toata si degeaba. Dati-mi niste sfaturi sau ce-ati facut in locul meu sau ceva de genu' asta. Vreau sa vorbesc cu cineva care nu ma cunoaste. Mersii mult.

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

In locu tau taiam pe altu cu lama si ma simteam bine o luna inteaga.

| QRton a răspuns (pentru William):

Asta a fost EPICAlaughing

| Wehrmacht a răspuns:

La liceu intri unde vrei tu.Vor nu vor le zici verde in fata strigi la ei faci ce faci da' nu se duc ei tu te duci deci pui ce vrei tu, nu ce vor ei.
Fai sa se simta cat mai prost si sa isi dea seama ca faci asta din cauza lor.

| Ruxiii a răspuns:

Automutilatul e o idee cam proasta sa stii.Stiu ca durerea aia iti provoaca nu stiu ce secretii la creier care te fac sa te simti bine, dar n-o mai face happy.Nu castigi nimic.In schimb ai putea sa-ti pierzi sanatatea..psihica,fizica..care vrei.Ma rog. Sfatul meu.

E aiurea ca mama ta alege in locul tau.O sa te poti transfera, asa ca nu-ti fa griji.

Tinand cont ca ai nick-ul pe care il ai si ca te..franjurezi..probabil nu esti in tocmai usa de biserica si de-asta tatal tau nu vrea sa te mai lase pe afara.
Dar...nu e treaba mea sa te judec ci doar sa-ti dau o solutie.
Pai..ai putea sa le faci pe plac o perioada..sa faci ce iti spun, sa faci pe fetita cuminte, sa citesti, sa faci ceva activitati..intelectuale laughing. Probabil nu-ti place sa citesti asa ca poti sta in pat cateva ore pe zi cu cartea in mana si cu castile in urechi sau butonand telefonul.
Ma rog. daca vrei. vorbim prin mesaje private happy

| HoneyCocaine a răspuns (pentru Ruxiii):

Umm, nick-ul meu este numele unei cantarete. nu am nici o legatura cu cocaina. si inca o chestie, am uitat sa mentionez, cand s-a luat de mine tata, mi-a spus " de 2 zile te comporti ca si cum ai trage pe nas". straight face

| Ruxiii a răspuns (pentru HoneyCocaine):

Atunci...criza adolescentina.
Incearca sa discuti cu el.

| anabelisa a răspuns:

Salut! Eu cred ca o relatie se bazeaza in primul rand pe incredere, ceea ce nu se regaseste intre tine si parintii tai.
Legat de faptul ca tatal tau a auzit ceva despre tine si a dat crezare celor spuse de o anumita persoana, inseamna ca se lasa influentat de oricine.Sunt de parere ca a actionat gresit, deoarece trebuia sa discute cu tine despre aceste lucruri care poate erau infirmate de tine.
In privinta mamei tale, parerea mea este ca nu are incredere in optiunile pentru care ai fi optat.Si eu a trebuit sa fac aceea fisa cu licee, dar am avut cale libera sa aleg ceea ce imi doresc, consultandu-ma cu parintii.
In concluzie, incearca sa nu-ti mai faci rau, fiindca iti amplifici aceasta stare.
Pentru binele tau, apeleaza la un psiholog si daca o sa ai vointa, ai sa poti schimba ceva in relatia cu parintii.

| Shatteredx a răspuns:

Asa mi-a facut si mie tata pe cand a trebuit sa ma inscriu la liceu, eu vroiam undeva si el mi-a pus doua licee imputite de tractoristi si mecanici, desi aveam medie foarte mare, ei ghici ce? Dupa primele doua saptamani m-a transferat ca nu m-am dus deloc la scoala, ma duceam la net cafe, i-am spus ca eu nu ma duc la scoala aia plina de nemernici si tigani si ca nu vreau sa ma fac un mecanic sa fiu plin de jeg si ulei toata ziua. Pana la urma a intervenit mama si m-a transferat la economic unde vroiam eu de la inceput. Anii au trecut insa eu nu am uitat lucrurile astea, de atunci s-a schimbat foaia intre noi doi. Am facut 18 ani si m-am mutat in chirie, am fost in Italia pe timp de vara sa-mi pot plati chiria pe timpul anului si m-am angajat la mall la revenirea in tara, sa am bani de buzunar. Mama e plecata de mult in afara si cu el ma mai intalnesc odata la 2-3 saptamani, buna ziua si atat. Cu inchisu in casa, am patit la fel cand eram mai mic, de vreo 12-13 ani. Ma tinea inchis in casa si nu-mi dadea voie sa ies cu prietenii afara. Ce a urmat e previzibil. Am ajuns un om care nu prea iese pe afara decat la nevoie, odata pe saptamana la o bere.
Bineinteles ca toti copiii radeau ca eu stau in casa in mijlocul verii si ei se joaca ascunsa. N-am sa uit niciodata asta, desi au trecut 7-8 ani de atunci.
Astfel de parinti trebuie inchisi intr-un beci si instruiti cum sa se poarte cu copii.
Arata-i mesaju asta lui taica-to si spune-i ca nu asa se educa un copil, cu frica si cu tinutul in casa. Daca la el in familie a fost asa si a functionat nu inseamna ca asa e corect. Si oricum, de fumat poti fuma cu prima ocazie pe care o prinzi. Am prieteni care si la 25 de ani se ascund de parinti. Ei prefera sa-i inseli si sa-i minti decat sa stie ca fumezi, asta e.

| 69dacăvrei a răspuns:

Daca i-a spus cineva ca fumezi sau si-a dat el seama e normal sa fie asa. Tigarile dauneaza. El vrea sa te protejeze. Crezi ca lui ii e usor cand tipa la tine?! Ei bine, nu ii e dar stie ca mai bine tipa si nu te lasa afara decat sa iti distrugi sanatatea. Incearca sa il intelegi si sfatul meu e sa te lasi de tigari.

| Andreicik a răspuns:

Poate te-a vazut fumind sau i-a spus cineva... Explicai ca orcine a incercat, chiar si el.

| crish98 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei, comunicarea e cea mai importanta, dar fara tipat sau injuraturi. Iar daca ai vrea sa vorbesti cu cineva cel mai bine este sa te duci la psiholog el te poate intelege.

| AndrewLeed a răspuns:

Ce ai putea sa faci? In cazul acesta cred ca ar trebui sa faci putin pe detectivul... sau chiar psihologul familiei. Incearca, de exemplu seara, la masa..cand esti cu ai tai, sa deschizi subiectul acesta "ce ar trebui sa fac sa nu va mai supar?" Iti garantez 100% ca vor ramane uimiti daca le pui intrebarea asta. Garantia vine din faptul ca tot timpul cand cineva se da drept victima cei aproape ii sar in ajutor. In cazul de fata tu esti victima. Cred ca o conversatie frumoasa si la un nivel scazut de urlete si tipete le-ar prinde bine. Incearca sa te controlezi, sa le raspunzi precum spun ei. Stii vb aceea? Faci cum vrei tu si spui cum spun ei. Subtil! Incearca sa aflii de ce aplica un asa comportament cu tine. Cand vei afla atunci vei sti cum sa vorbesti cu ei, ce sa le ceri si cum sa ii intelegi. Toate au o rezolvare! Cu mult calm si fara nervi sau ridicat de ton, se rezolva toate. Si inca ceva, inainte sa inchei: RENUNTA la acel ''franjurat'', nu ajuta la nimic si in plus iti strici imaginea si corpul. Bafta multa!

| cnicusor69 a răspuns:

Da am patit-o si eu cu tigarile din cauza verisoarei mele da icearca sa vb si tu cu tatal tau poate te intelege cine sie