| The1smartiest a întrebat:

De ce disouta asta dintre oraseni si tarani ( mediul rural )? taranii spun despre oraseni ca daca nu erau ei. orasenii spun despre tarani la fel.? care e adevarul, unde e?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca nu erau ei ce? Si cine ii opreste pe unii sa se mute din mediul in care locuiesc si sa intre in categoria celorlalti?
Aceasta disputa este o tampenie, adevarul este unul singur: fiecare are rolul lui in societate, iar fiind o tara libera chiar are fiecare dreptul sa isi asume singur rolul pe care il vrea, cu conditia bineinteles sa il poata duce.
Astfel de dispute le poarta insa de cele mai multe ori cei care nu sunt in stare sa isi asume nici unul din roluri, avand impresia ca duc in spate o intreaga sleahta de nenorociti din cealalta categorie, cand de fapt ei insisi sunt cei dusi in spate de intreaga societate.

| LolaLollita a răspuns:

Undeva la mijloc.

| The1smartiest explică (pentru LolaLollita):

Da.undeva la mijloc ..realitatea e ca, oraseanu mucneste cu capu, taranu munceste cu mainile..sunt interdependenti!

| LolaLollita a răspuns (pentru The1smartiest):

Din punctul meu de vedere, taranii, ca si orasenii, sunt de doua feluri.
Taranii:
1. cei care locuiesc la tara, muncesc pamantul, cresc animale, sunt mandri de ceea ce fac.
2. "taranii" in genul cocalarilor, smecherii.

Orasenii:
1. cei care muncesc cu mintea, venind cu idei, inovatii si nu numai, muncind chiar intr-un loc simplu, modest, insa merita tot ce au
2. cei care au ajuns unde sunt prin pile, bani, relatii, minciuni etc.

Cred ca disputa are loc intre categoria a 2a de la tarani si a 2a de la orasenihappy