| Slavic a întrebat:

De ce Dumnezeu da Viata apoi O ia?

Răspuns Câştigător
| marina28 a răspuns:

Pentru ca asta este cursul normal al lucrurilor. Orice ce incepe are si un sfarsit. Odata ce te nasti trebuie sa si mori oricat de greu ar fi de acceptat.

9 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Dumnezeu dă viața, dar nu el o ia înapoi. El ne a făcut pe noi oamenii cu posibilitatea de a trăii veșnic.O contrazic pe domnișoara Marina, nu este ăsta scopul lui Dumnezeu cu omenirea, el nu dorește ca noi să murim.

Răspuns utilizator avertizat
| Kylexy a răspuns:

Idem cristi, fiecare murim la randul nostru toti suntem calatori pe acest pamant dar sufletul ramane vesnic.

| Gregory a răspuns:

Bună dimineața. Viața este cel mai frumos lucru care a fost oferit de Creatorul nostru, și de aceea trebuie să o prețuim foarte mult. Formularea cum că Dumnezeu ne-ar lua viața mi se pare puțin cam impropriu folosită. Atunci când are loc moartea trupească, acest trup al nostru ajunge în pământ, așa după cum a rânduit El: „În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea ta, până ce te vei întoarce în pământul din care eşti luat; căci pământ eşti şi în pământ te vei întoarce" (Facere 3, 19). Însă nu totul se sfârșește în acest punct, ci din contră, abia acum începe adevărata viața, cea a sufletului după moarte, viața veșnică. Este cunoscut foarte bine faptul că numai două căi există: cea bună (Raiul) și cea rea (iadul). În funcție de faptele pe care le-am săvârșit pe parcursul vieții noastre pământești și efemere, Dreptul Judecător va stabili unde este locul fiecăruia. Apoi, după cum afirmă Sfânta Scriptură și învățăturile sfinte ortodoxe, tot omul va învia, tot trupul, chiar descompus, va reveni la viaţă, căci ceea ce Dumnezeu a creat dându-i chipul Său nu se va întoarce în neant. Iisus Însuşi ne întăreşte în această nădejde: auzi-vom glasul Său, aşa cum El ne-a făgăduit: «Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul şi acum este, când morţii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu şi cei care vor auzi vor învia. Că precum Tatăl are viaţă întru Sine aşa I-a dat şi Fiului să aibă viaţă în Sine; şi I-a dat putere să facă judecată, pentru că este Fiul Omului. Nu vă miraţi de aceasta; că vine ceasul în care toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui» (Ioan 5, 25-28).
Să fim tari, neclintiți, sporind totdeauna la lucrul Domnului, ştiind că osteneala noastră nu este zadarnică în Domnul, așa după cum ne îndeamnă Sfântul Apostol Pavel în prima sa epistolă către Corinteni, la capitolul 15, versetele 54-58.

| DNSK a răspuns:

Dumnezeu da viata! tot el pune un ceas acolo.cand suna trebuie sa pleci.fie k e acum, fie k-i peste 80 de ani! Tu ca om nu stii sa o traiesti cum trebuie si o ti-o iei singur (ex. mort de beat la volan, sinucidere, etc) aici nu-i el de vina! dar cand pleaca cineva drag dintre noi. fara voia sa.atunci pana acolo i-a fost sa fie! nu-i nimeni de vina, nu da vina pe Dumnezeu. tine minte k si u vei ajunge din ce esti facut.din pamant.traieste pana poti si cum poti.k niciodata nu se stie cand pleci!

| costis a răspuns:

Poate ca nu aici e plinatatea vietii. Poate ca aici trebuie doar sa aratam schimbare si sa realizam anumite lucruri.

| Minks a răspuns:

Cine spune ca o da Dumnezeu?!

| youmail a răspuns:

Ca sa o pretuim.

| Anonymus314 a răspuns:

Pentru ca tu sa te poti bucura de ea.