| mODIN a întrebat:

De ce ne-a dat Dumnezeu doar o viata?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca in scopul sau omul trebuia sa traiasca vesnic, asa am fost creati.Ecleseastul3:11.Iar in curand acest scop va deveni realitate.Psalmi37:9-11

| Musique a răspuns:

De ce ai vrea mai multe?

| usuk a răspuns:

Suntem multi si trebuie sa murim mai repede

| sublime89 a răspuns:

Ne-a dat doua: una prea scurta, si cealalta prea lunga.

| AirănMeidăn a răspuns:

1.Dumnezeu nu ne-a dat viata.
2.Nu ai de unde stii ca avem doar una.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Atat a cazut la poker.

| Radu284 a răspuns:

De unde stii ca ai doar o viata?

| ErrorFound a răspuns:

Http://newbuddhist.com/......48ce22.jpg

De unde ti-a venit idea ca avem doar una?
De unde ti-a venit idea ca exista Dumnezeu? :\

| AnDrEeADeeA09DEea a răspuns (pentru ErrorFound):

Tie de unde ti-a venit ideea sa raspunzi la aceasta intrebare? Si de unde ti-a venit ideea ca nu exista Dumnezeu?

| ErrorFound a răspuns (pentru AnDrEeADeeA09DEea):

Din instinct.
Din cap. De unde le-a venit altora ca exista, asta e problema...

| AnDrEeADeeA09DEea a răspuns (pentru ErrorFound):

thinking Nu e nici o problema. Gandeste LOGIC! thinking thinking

| KhludCiprian a răspuns:

Depinde pe cine crezi, daca iei o interpretare crestina vei avea doua sau trei vieti. Doua daca nu "te nasti din nou" ca mori si dupa aia te trezesti arzand. Si trei daca "te nasti din nou".

Sunt de acord cu DarkAndDreary ca intrebarea e cam greu de spart pe bucati:
- care dumnezeu?
- de ce acel dumnezeu ne-ar fi dat-o? Cand un tip de celula se combina cu alt fel de celula, rezulta un zigot si din el rezulta o viata. Se intampla la toate animalele la fel si la fel si la oameni.

Oare oamenii sunt dumnezei?

Daca ne intrebam de ce murim si nu renastem, cred ca raspunsul onest este: nu stim, dar cea mai mare intelegere a cum merge creierul uman, face ca moartea (cerebrala) sa nu faca sens in a defini ca atunci ai pierdut sufletul (dat fiind ca nu mai ai semnale electrice prin cortex). Intrebarea fiind cam ca: de ce o baterie fara curent nu mai da curent si nu poate de la sine putere sa se reincarce...

| NGheorghe a răspuns:

Ca s-o prețuiesti cât de cât.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu e nevoie sa crezi in dumnezeu ca sa-ti pretuiesti viata.

| NGheorghe a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu vad unde bati! ca aici eu nu am vb de D-zeu,
Ia mai bine explica-i tu direct lui 666Metalhead666: Cam de ce ai doar o viata?
Hai sa te vedem unde bati (sau "unde vrei sa ajungi") ca eu am impresia ca ti-ai piedut umorul, dar poate ma insel.

| DarkAndDreary a răspuns:

#yolo
Nu dumnezeu ne-a dat viata.

| Swan39 a răspuns:

E cam zgârcit din fire, dragul de el.

Răspuns utilizator avertizat
| zaza675 a răspuns:

Ca s-o pretuiesti!

| asmorendy a răspuns:

Ca sa o pretuim cu adevarat si sa ne bucuram de toate placerile ei atat mici cat si mari.

| abYgai a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat o viata care, conform scopului nu trebuia sa se sfarseasca.
Gen. 2:15–17: „Dumnezeu l-a luat pe om şi l-a pus în grădina Edenului ca să o cultive şi să o îngrijească. Şi Dumnezeu i-a dat omului următoarea poruncă: «Din orice pom din grădină poţi să mănânci pe săturate. Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri»". Dumnezeu n-a vorbit aici despre moarte ca despre un sfarsit inevitabil, ci ca despre o consecinta a pacatului. El l-a indemnat pe Adam s-o evite (Romani 6:23.)
Ps. 37:29: „Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el". Aceasta promisiune arata clar ca scopul fundamental al lui Dumnezeu cu privire la pamant si la omenire nu s-a schimbat.

| KBD a răspuns:

Ti-a dat o viata sa vada cum o folosesti si cum o apreciezi.Adevarul este ca din fericire nu avem doar o viata ci scriptura ne spune ca va fi o inviere, atat a celor drepti cat si a celor nedrepti, deci avem oportunitatea de a traii inca o data pe pamant, doar cu anumite schimbari bine n teles in bine.