| Swetlly122 a întrebat:

De ce este lumea atât de rea?

22 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu toata lumea e rea.

| Crackman a răspuns:

Pentru ca este mult mai usor sa urmaresti propriile interesedecat sa ajuti pe alti.

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Cred că te confrunți cu o situație nu tocmai plăcută în viața ta.
Dacă ajungem să înțelegem mai bine pe cei din jurul nostru, am putea afla motivele pentru care ei sunt mai răutăcioși sau mai răi. Unii folosesc răutatea ca pe un scut pentru că au fost la rândul lor loviți, trădați, puși în situații dificile. Alții doar se hrănesc cu ea.
Cel mai important este dacă îi lași tu să te afecteze răutatea lor. Reține doar că timpul e trecător, situațiile la fel, nu merită să îți încarci sufletul cu răutatea celorlalți, chiar dacă aceasta e îndreptată spre tine. Poate ne explici situația concret și putem să te ajutăm cu un sfat.

| Zas a răspuns:

Nu e rea, avem doar noi asteptari sa ne trateze exact cum ii tratam noi pe ei.

| DOOOPX a răspuns (pentru aXy99):

Te contrazic, toată, absolut toată lumea e rea, adică noi că oameni suntem răi.

| FaraNumePls a răspuns:

Cred ca fiecare vrea ceva. Atata tot.

| melodrama a răspuns:

Eu sunt cel mai mare jeg de pe terra.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ca suntem invatati sa fim impotriva lucrurilor pe care nu le intelegem. Uita-te pe aici, vorbesti cu o persoana, daca nu e de acord cu ce spui, simti numai citindu-i raspunsurile ca persoana respectiva s-a enervat si fierbe acolo in ura rolling on the floor. E tristuc.

| MeiAnneMei a răspuns:

Poate pentru că fiecare încearcă să arate cât de 'smecher' e sau cat de 'cool' în termeni mai vechi. Unii fac asta pentru că își doresc să fie centrul atenției și pur și simplu adoră faptul că pot cala în picioare pe cineva mai slab decât ei. Cui nu îi place atenția sau sentimentul de superioritate? Problema e cu cei obsedați de acest lucru, aceste persoane ar face orice pentru a nu fi uitat. Însă de cele mai multe ori acele persoane sunt agresate de familie sau pur și simplu nu au o viața foarte fericită în spatele 'cortinelor', iar asta complică și mai mult problema deoarece tu te refereai la toată lumea. De ce părinții s-ar comporta așa cu copii lor? Probabil din cauza problemelor cu nervi sau altor probleme.
Ca să îți răspund mai pe scurt, din cauza problemelor. Fiecare om acceptă într-un mod diferit o problemă și fiecare trece peste în felul său. Persoanele ''rele'' sunt persoanele care nu mai știu cum să drege problema apărută în viața lor și se răzbuna pe alții conștient sau inconștient. Dacă o fac conștient și te întrebi de ce, am spus la început. Pentru superioritate și pentru a fi mai fericiți că numai unt singuri care au o problemă, însă aceștia nu gândesc că toți au problemele lor.
Oricum nu ai putea să găsești un răspuns exact deoarece fiecare persoană este specială, există mai multe motive însă acestea sunt principalele.
Sper că ți-am răspuns la întrebare happy

| CristinaCMH a răspuns:

Pentru ca lumea e invidioasa, lumea iubeste barfa, lumea se simte mai bine cand rad de alti oameni.
Din pacate asta e lumea in care traim.
Sper totusi ca inca exista oameni buni la suflet pe undeva.

| christine99 a răspuns:

Suntem 7.6 miliarde de oameni si numarul e in crestere. Fiecare lupta pentru a primi o viata mai buna, si blandetea te poate trage in jos in fata persoanelor pasiv-agresive (care sunt foarte multe. motivul? vezi prima fraza).

| Edmonds2342 a răspuns:

Ce anume te face sa spui asta?

| Carasin a răspuns:

Că vor

| Nemessys a răspuns:

Deoarece persoane rele ies in evidenta si din cauza asta ai falsa impresie ca exista numai persoane rele. Alea bune sunt mai tacute / cuminti / retrase si de asta sunt greu de observat.

| Holiday a răspuns:

Putine persoane sunt intr-adevar rele. Insa exista o gramada de smiorcaiti care se ataca din orice tampenie si in consecinta au impresia ca ceilalti sunt rai. Ei au impresia ca oricine, oricand trebuie sa fie la dispozitia lor, sa nu-i contrazica, sa-i ajute, sa le asculte toate prostiile, etc, etc, etc. Daca cineva isi permite sa nu faca astea, e mare drama...pff...

| Zuse a răspuns:

Pai sti cum e cu pulsu ala al vietii... urca si coboara! daca ar merge lin si drept nu ar mai fi viata! printre cretini sau nu, tu trebuie sa faci slalom.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că e bună. Dacă lumea ar fi doar bună, ar fi ca în rai sau ca în mormânt. Pentru că e reabună și bunărea în același timp, e vie.

| DeathIncarnate a răspuns:

Pentru ca asa ne invata inca de la scoala, sa ne mancam intre noi.

| RAY a răspuns:

Rautatea e in functie de inteligenta omului,de exemplu tu,deci am fost dur cu tine tu nu ai raspuns emotional si rational,vezi asta inseamna inteligenta,oameni emotionali raspund emotional, societatea romanesca este una emotionala, plangacioasa, depresiva, trista care actioneaza emotional nu rational

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece te inconjori cu oameni nepotriviti.

| OldSoul a răspuns:

De ce e lumea atat de sensibila?

| CleanHeart a răspuns:

Pentru că fiecare are propriul său interes.
Rar mai găsești persoane sincere și deschise.