| wolder a întrebat:

De ce ii este interzis unui profesor sa aiba o relatie cu o eleva?
Viata lor persoanala e numai treaba lor atata timp cat nu se expun la scoala ori probabil se cunosc din alte parti inainte ca profesorul sa predea in acea scoala.
Ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ea are peste 18 ani e permis, daca nu interzis

| Artemisia a răspuns:

Nu este neaparat interzisa o asemenea relatie, dar vezi tu, cu siguranta exista o diferenta de varsta care nu este prea buna in cazul acesta. Plus ca, oricat de mult ai ascunde asta cineva tot o sa afle, iar apoi gandeste-te cum privesc ceilalti din jur totul, cu un oarecare dispret. Profesorul e in pericol de as pierde locul de munca, superiorii si apropiatii lui considera deplasata relatia cu o eleva, pentru ca profesorul este considerat ca profita de eleva respectiva. Sper ca nu e vorba de tine aici laughing Ai grija ce faci. happy

| wolder explică (pentru Artemisia):

Am vazut cazul intr-un serial si am intrebat din curiozitate happy Sper sa nu fiu vreodata in situatia astawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

In care serial?

| wolder explică (pentru anonim_4396):

The pretty little liars

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca profesorii au un rol bine definit in societate. acela de a educa copii nu de a avea relatii cu ei. Asta se numeste pedofilie deja si nu mai are legatura cu relatia profesor elev.

| Fatamuntilor a răspuns:

Se presupune ca eleva e minora, iar profesorul major.
Apoi nu este firesc si contravine etici profesionale.

| wolder explică (pentru Fatamuntilor):

Deci daca eleva e majora.
in timpul liber nu esti profesor, esti om.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru wolder):

Atunci se pune problema eticiii profesionale.
Sunt cazuri in care profesorii au fost dati afara din invatamnat din acesta cauza.
Cel mai bine este sa se pastreze relatia elev - profesor
Iar daca relatiase se vrea serioasa e bine ca eleva sa termine scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare corect ca sa fie interzisa o asemenea relatie. Orice relatie afectiva intre doua persoane, indiferent de rangul din societate, afecteaza indirect relatia de serviciu, scoala, etc.Este imposibil ca profesorul sau eleva sa nu isi schimbe comportamentul, in timpul orelor de curs, atata timp cat exista o relatie afectiva, conjugala intre cei doi.O seara buna.

| Blamely a răspuns:

Presupun că-i din moment ce profesorul e categoric major iar eleva considerata minoră, deci văzută ca pedofilie, deși nu toate sunt în ultimii 2 ani de liceu.

| BornToBeLoved a răspuns:

In zilele
Noastre
Se
Accepta...
Asta daca fata e majorahappy, bine ca lumea priveste situatia asta cu ochi rai.
Mdaa asa e, dar iubirea nu tine cont
De asta...
Sunt
Multe
Relatii
Profi-elevihappy asa ca...: keep calm and make
Love!