| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti in legatura cu situatia asta?
La o scoala, in timpul unui test, o fata copia cu fituicile in sutien. Profesorul a observat-o, s-a dus la ea la banca si i-a spus :
-Ca barbat nu am voie sa fac asta, dar ca profesor am voie, si i-a bagat mana la sutien si i-a luat fituicile.
la care fata :
-Ca si copila nu am voie sa fac asta, dar ca eleva am voie, si i-a dat o palma peste fata.
Considerati ca au facut bine amandoi?

Răspuns Câştigător
| mdany a răspuns:

Nu. Depinde unde ai vazut scenele petrecute. Deci daca profesorul a vazut-o trebuia sa ii dea un advertisment si sa ii zica sa ii dea fituicile si sa o dea afara de la test.Nu sa ii bage mana la sutien.Pentru asa ceva profesorul risca sa isi piarda locul de munca, daca eleva respectiva se adreseaza directorului. Iar in cazul fetei. Foarte bine. In locul ei ii mai dadeam si un pumn in freza, asa sa ii ajunga, pipaitul. Caci eu cred ca ala o avut intentia sa se dea la ea din motive personale.Si... de eram in locul fetei nu numai la director ci si la politie pentru ca acesta este un fel de abuz, si orice incalcare a situatiei intime se pedepseste conform legii.Mda acum vorbesc ca un om al legii. Dar asa este. Noroc.Si. faina intrebarea. Mi-a placut. Ceao.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu.Profesorul trebuia să îi dea 3 şi gata.Nu e bine sa-ţi prinzi capul cu puştoaice de genul

| Bacteriu?? a răspuns:

Pentru inceput vreau sa va spun ca asta este o faza reala. nu mi s-a intamplat mie, ci mi-a fost povestita de catre o cunostinta ceva mai apropiata, chiar ieri.
deci, @Bloomy, nu e in niciun caz invers. nu e banc. eu doar am cerut o parere. Adica, cum?! Ca barbat am voie sa abuzez si sa-ti bag mainile in sutien, tu fiind MINORA?
@jumbo. Daca as fi profesor si mi s-ar intampla o faza de genu' normal ca nu as lasa-o. Dar, barbat fiind, si mai ales ca EU am "control", adica ii pot pune oricand note (numai sa fie un motiv bun), i-as da un ultimatum : ori isi scoate fituicile si mi le da mie, apoi da lucrarea inca o data (evident, fara fituici), dar cu un punct in minus la nota; ori direct 1 in catalog. dupa cum stii, se pune 1 pentru copiat/suflat.
acum, legat de fata. nu mi se pare a fi redusa mintal. adica, am vazut cu ochii mei cum fetele isi puneau fituicile la ciorapi, isi scriau lectii pe maini/picioare (si fete, si baieti), baietii isi puneau foi cu lectiile in pantaloni etc. Deci asta nu ar fi ceva iesit din comun, mai ales daca ar fi fost in ultima banca.
@Josephine. Nu mi se pare ca profesorul a actionat atat de corect. Tonul nu stiu cat de cald a fost. Insa, cum a spus si mdany, nu ti se pare ca a baga mana in sutienul unei fete pentru a lua o fituica atunci cand i-o poti cere (iar daca nu o da, cum am mai zis, 1 in catalog) este o forma de abuz? iar legat de fata, nu cred ca a fost atat de lipsita de respect ca profesorul. Atunci cand ceri respect, trebuie sa dai respect. Nu crezi? Profesorul nu a facut-o. legat de faza cu persoanele care ii ofera educatia (profesorii)... sunt de acord cu Georgiana. Profesorii din ziua de azi s-au schimbat foarte tare. La fel si elevii.

| Ervin a răspuns:

rolling on the floor) bună asta

| Georgiana2905 a răspuns:

In ziua de azi te poti astepta la orice.
Elevii nu mai sunt elevi iar unii profesori sunt profesori doar cu numele.
Nu voi comenta situatia. E de ajuns ce am spus

| Drolja a răspuns:

Bine, acum sa punem altfel situatia:
Tu esti profesor, da? Si aia copie ca nesimtita in fata ta si tu o vezi? Normal ca nu e ceva normal sa iti bagi mana in sutienul ei, insa e mai normal s o lasi sa copie? Nu, pentru ca daca o vei lasa ea va copia asa si la alte teste. Acum, e o alta chestie sa o rogi frumos sa si scoata singura copiutele, pentru ca pana la urma e fata.
Un alt punct de vedere, dupa parerea mea ar fi ca acea fata este, cum sa zic, redusa mintal. happy Adica, a ti pune fituica in sutien nu e ceva normal. Crezi ca profu nu te vede? Ba inca cum, sa iti bagi mereu mana in san? Te vede mai bin ca trisezi cand faci asta, decat cand deschizi caietul. laughing
Acum, ce ai facut tu ca profesor, na e oricum normal ca eai luat copiuta, desi mai bine i o cereai, insa e scuzabil, dar faptul ca tu, ca fata dai o palma profesorului nu e deloc scuzabil. Se pedepseste cu scaderea notei la purtare.
Tu ce crezi? happy

| Drolja a răspuns:

Griin, cum crezi tu tongue

| ALYNAMARYA a răspuns:

Vai vai vai
In primul rand fata nu a procedat corect cu fituicile si profesorul ca a bagat mana.
Ar fi trebuit sa o lase sa le scoata ea

App:* Tare faza laughing

| Josephine a răspuns:

Profesorul a procedat extraordinar de corect cu ea, presupun că a folosit și un ton calm.
Copila a dat dovadă de nesimțire și lipsă de obraz, lipsă de respect pentru persoanele care îi oferă educația necesară vieții întregi.

| Bloomy a răspuns:

Cred ca era invers faza : el se duce la ea si ii zice ca profesor nu am voie sa fac asta, dar ca barbat imi permit. Iar ea : ca eleva nu indraznesc, dar ca femeie dawinking.

Si da, au procedat amandoi binehee hee