| monica_4690 a întrebat:

De ce in ziua de astazi majoritatea relatilor sunt de interes?

13 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Apropo de criza, am citit o "ironie" pe tema asta: Din cauza crizei mondiale, fetele sunt nevoite sa se marite din dragostelaughing. In ziua de azi nu se mai pune pret pe relatii de calitate, in schimb se doresc relatii care ascund anumite interese. Valorile care ar trebui sa cladeasca temelia unei relatii sanatoase, s-au denaturat.Acum depinde de om, de educatie, principii si valorile proprii.Consider ca fiecare obtine si ramane cu ceea ce-si doreste. Unii pun accent pe fizic- si relatiile care se bazeza doar pe asta nu dureaza, altii pe bani, bunuri materiale.etc.Eu imi doresc o relatie bazata pe principii morale, bazata pe respect, dragoste, sinceritate si incredere.

eileen
| eileen a răspuns:

E foamea mai marehee hee)

pupimik
| pupimik a răspuns:

Total de acord cu eileen! laughing
Pentru ca traim intr-o jungla de asfalt...si toti vrem sa avem ce manca. Unii nu pot sa isi procure hrana prin forte proprii...si stau pe langa cei ce le pot procura cu usurinta.

assiris
| assiris a răspuns:

Totdeauna au fost relatii de interes, acum doar sunt mai in relief si se vad virfurile.

auran
| auran a răspuns:

Pentru ca au uitat ca trebuie sa mai si iubeasca?

Janina
| Janina a răspuns:

Crezi ca majoritatea?

consider ca moda asta a existat mereu... dar acum cu ''criza''asta lumea a inceput sa ii dea mai multa apa la moara.
mai sunt si oameni care iubesc...eu sunt una din ei tongue

| cely a răspuns:

Asa sunt vremurile

| cely a răspuns:

NU NEAPARAT

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Unde pe interes? Pai gandeste-te daca ai o situatie materiala proasta, nu ti-ai dori sa te poti agata de cineva bogat ca sa-ti ofere o casa, mancare aleasa, haine de firma, sa poti fi recunoscuta in societate? ...Nu toate fetele sunt materialiste, dar cele care se gandesc la viitor sunt fete pe interes care stiu sa-si rezerve ceva pe viitor.

| cristi a răspuns:

Sistemele de valori ale oamenilor sunt intr-o schimbare continua negativa, ceea ce pentru cei din generatiile anterioare era o valoare morala, acum numai reprezinta nimic, toate principiile de viata se formeaza prin educatia primita in familie si mediul in care traim. in care te lovesti la tot pasul de exemple de "moralitate" care sunt percepute ca fiind pozitive de cei din jur inducand ideea de normalitate si altora. Sentimentul de iubire si-a pierdut valoarea si insemnatatea, a iubi pe candva azi inseamna a iubi banii acelei persoane sau a profita sexual de ea, asa ca interesul de orice natura primeaza in cele mai multe relatiile din ziua de azi.

| ricky a răspuns:

Pai toate fetele alearga din ce in ce mai mult dupa moda si produse cosmetice de firma care is mai scumpe si deoarece parintii nu mai fac fata la cheltuieli in toate cazurile...nah... se-ntampla asta. un alt motiv ar fi lauda si cum apari in ochii altuia+ daca te gandesti bine asa era mai demult cand conta foarte mult zestrea fetelor si deoarece oamenii vorbeau, superficialitatea fata de sentimente a crescut si toti vroiau sa para mari si tari in fata altora. dar din fericire nu la toti apare aceasta superficialitatehappy

| gabriel_7188 a răspuns:

Deoarece multi oameni pun pe primul loc partea materiala intr'o relatie, iar lucrul asta nu'i de ieri de azi, e vechi de cand lumea, au fost, sunt si vor exista intotdeauna relatii bazate pe interes, deoarece asa este natura umana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sincer, nici eu nu știu.
Uneori, mă întreb: a murit iubirea, sentimentele?
Toată lume aleargă după bani. Sunt și alte lucruri frumoase în viață de făcut.
Acum suntem în "criză" financiară, să vezi când o să intrăm în "comă" financiară, atunci iubirea este pierdută în negura timpului.
Pa, pa.