| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor vor sa aiba (sau au impresia ca au) printre calitati si aceea de "persoana sensibila"? E bine sa fim sensibili, sau ce?!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine sa avem o parte sensibila pentru ca asa Dumnezeu ne va fi recunoscator si daca am fi insensibil nu am avea copii sau nu ar mai exista dragostea, si asa mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Hai bre! Pana si Himmler a avut copii laughing

April
| April a răspuns:

E chiar rau sa fii sensibil; uite,eu as da orice sa nu rosesc atunci cand la o petrecere cu prieteni vinul se urca la capul petrecaratilor,si, inevitabil incep sa se spuna bancuri deocheate; nu suport genul acesta de bancuri si, ciudat, totdeauna se face haz de roseata mea; eu inteleg ca sunt interpretata exact pe dos, dar amutesc fiindca simt ca ar fi penibil sa ma apuc sa explic si nimeni nu m-ar crede...

| Delicacy a răspuns:

Poate că vor să o aibă, dar mulţi nu fac nimic în legătură cu asta. Ceea ce mă enervează pe mine, este că majoritatea consideră această calitate ca fiind un defect, sau "gay".E bine să fii sensibil, dar cu limita de rigoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensibili suntem cu totii pentru ca, prin definitie, Sensibil = (Despre organisme) Care reacționează la cea mai ușoară excitație exterioară; (Despre materie, lucruri, fenomene etc.) Care poate fi perceput și cunoscut la nivelul treptei senzoriale a cunoașterii, prin intermediul senzației; Care resimte puternic orice impresie fizică sau morală.
Diferenta o face doza...Cei mai sensibil dintre sesnsibili se lauda cu asta, restul celor care tin in tacere isi dau seama ca e ceva normal pentru oricine, care nu merita atata caz.

Răspuns utilizator avertizat
| Oanarry a răspuns:

In opinia mea, nu, nu e bine sa fim sensibili, mai ales in lumea in care traim in ziua de azi...Eu una am ajuns la concluzia ca trebuie sa fim cat mai nesimtiti, altfel ajungem la Balaceanca sa dam mustele afara din curte.

| Oanarry a răspuns:

Scuze. Am gresit intrebareatongue

| MarianaMadu a răspuns:

Nu cred ca aceasta caracteristica ar putea depinde de noi. Ori ne nastem cu ea ori apare dupa o intamplare nefericita din viata noastra. Din cate stiu eu, nu multi si-ar dori aceasta calitate...pentru unii, defect. Insa nu cred ca e bine sa fim insensibili, chiar daca, repet, nu tine de noi. Insensibilitatea ne transforma in niste oameni cruzi, indiferenti fata de sentimentele celorlati, iar asta nu cred ca e bine. Daca tu ai intalnit persoane dornice de a avea aceasta caracteristica, cred ca e din aceasta cauza, pentru a arata celorlati ca le pasa sau pentru a avea o fata de rezerva pentru cei care prefera oamenii sensibili :-).