| andrei_2495 a întrebat:

De ce niste parinti nu sunt multumiti de un copil care este sanatos, nu bea, nu fumeaza, nu se drogheaza, invata bine, are note bune? Nu inteleg.
De ce ma cearta tot timpu' cand ies o data pe saptamana pe afara?

17 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Sa stii ca sunt multumiti de tine! Probleme e ca sunt foarte protectori si le e frica sa nu patesti ceva! Ei nu au fost in club sa vada ce faci tu acolo si, daca se iau dupa ce spune media, poti oricand sa patesti ceva intre toti ciudatii care se perinda pe acolo. Le e frica si sa nu intri intr-un anturaj dubios ori pur si simplu sa fii la locul nepotrivit si sa ti se intample ceva! Cearta mascheaza ingrijorarea lor pentru tine.

| Liviu a răspuns:

Eh asa erau si cu mine'
Dar ia`m dat pe brazda'
De cand cu netu...
Mam maturizat aiurea de repede
Ei nu ma lasau afara ei ma certau din orce
Le era frica sa nu beau sa nu fumez
Insa acum ca au aflat de un an si ceva ca fumez ca beau...
Stie ca beau cu cap si fumez numai tigari nu iarba'happy
Andrey sfatu meu e...
Sa le explici ca... de ce le e frica nu scapahappy
Pe principul asta merg eu si sunt precaut happysunt suspicios la orce
La cel mai penibil lucru devin suspicios suspectez orce
Si spune-le alor tai' ca daca erai fata era bine
Dar e nasol frate cum sa stai inkis in casa?
si doar pana la ora 23 sa stai afara? hai frate esti barbat'pana la urma
Nu vii cu burta mare acasa...
Nu mai fii domnisioarabig grin du-te si vorbeste cu tatal tau ca de la barbat la barbathappy

| Goofy77 a răspuns:

Stai frate ca oamenii nu sunt nemultumiti doar au o mare grija de tine pentru ca la cate se intampla si se vad la televizor e usor sa te faca cineva sa pui botu la vreun "praf" asa ca lasa frate nu mai fi suparat

| butterflyy a răspuns:

Tu, ar trebui sa ai o discutie calma cu ei in care sa le explici ca ai mai cfescut si ai nevoie de libertate incearca sa i multumesti si pe ei dar si pe tine stabileste cu ei de la inceput ora la care sa vii acasa apoi cu timpul mai vb cu ei si mai adaugi o ora in plus si tot asa. Si ei te cearta pentru ca isi fac griji pentru tine cand vei avea copii vei intelege.

| υη נσ¢ ∂є ¢σριℓℓ a răspuns:

Gandeste-te ca sunt parimti tai si ca nu i-ti vor raul, vor sa fi in siguranta.Gandestete ca au si ei problemele lor si daca nu au cui reprosa i-si cearta copii. Dar totusi nu te supara pe ei deparece tot parinti tai raman

| Pure.Sunshine a răspuns:

Poate ca parintii tai sunt foarte atasati fata de tine. Ei vor sa te protejeze 24/24. Le este teama ca daca iesi o sa fii influentat de alte persoane. Vor sa fie singurii care au un cuvant de spus in viata ta. Fiecare parinte a trebuit sa sacrifice multe sa ingrijeasca un copil, iar unii nu pot suporta ideea ca acesta a crescut si se poate descurca fara ajutorul lor.
Nu este vorba ca nu sunt multumiti de tine. Cred ca ei considera normal ceea ce faci tu si nu le pasa de ce fac "ceilalti copii". Probabil ca isi doresc sa nu ai alte preocupari in afara scolii, iar "iesitul afara" te-ar putea distrage de la invatat.

| kiwii a răspuns:

Nu stiu.Probabil sunt niste persoane mai dificile.Si tocmai pentru ca copilul e in regula, ei au mai multe asteptari.

| savingyou a răspuns:

Poate vor sa te protejeze de ceva! depinde citi ani ai! ei se tem sa nu faci ceva gresit si apoi sa nu-ti para rau de asta! pur si simplu explica-le ca esti deja mare si ca poti sa ei anumite decizii in viata ta! si sa aiba incredere in tine! succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E metoda veche de comunism sau poate o fac pe prostii chiar e ciudat asa ceva nu-i baga in seama si vezi cum se linistesc sau poti tipa la ei altceva nu mai stiu ce sa zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare ciudat.
E cam greu de inteles, insa, cred ca ei se tem ca tu te vei schimba.In sensul ca daca iesi 1data pe saptamana afara vei intra intr-un alt anturaj si te ve ischimba in rau.Cred ca le e teama sa nu te piarda, sa nu te schimbi, sa nu te lasi de invatat...
Un parinte incearca mereu sa-si protejeze copilul si atunci gresesc, caci incearca prea mult si exagerat! Incearca sa le explici ca nu mai esti un copil mic(chiar daca le spui, o faci degeaba, ca parintii mereu nme trateaza asa)si ca stii sa-ti porti de grija. Spune-le ca orice s-ar intampla n-ai de gand sa renunti la scoala si sa te apuci de fumat si alte porcarii.
Baftahappy

| DraIneR a răspuns:

Cei ce sunt intotdeauna cuminti si buni nu li recunosc meritele sa stii.
Cat timp stai afara daca tot iesi odata pe saptamana?
Probabil parintii tai sunt tipul de oameni care vor intotdeauna mai mult si mai mult de la copiii lor. Chiar daca acei copii se straduiesc din rasputeri sa-si castige dreptul de a face un lucru prin multa munca... Stii nu prea conteaza daca ai fost intotdeauna un copil exemplu. Pur si simplu nu se observa! S-au obisnuit cu tine asa. Poate asa ai fost dintotdeauna si chiar daca esti silitor si cuminte ei au instinctul de a fii fermi cu tine pentru a nu-si pierde autoritatea in fata copilului. thinking

| DraIneR a răspuns:

Nu poti sa ii faci sa nu mai fie protectori. E instincul natural de parinte
Sorry

| Samson2023 a răspuns:

Ești băiat și dacă faci ce spui, adică aia nu aia nu, înseamnă că sunt exagerați și deconectați complet de la realitate. E chiar mai grav pentru ca practic vor sa trăiești pentru ei, nu pentru tine, dacă erai fata înțelegeam pentru ca acolo lucrurile pot sa devina extrem de grave. Eu îți recomand și chiar te rog sa iei serios în considerare, sa mergi la un psiholog și sa explici situația exact asa cum este, cred ca ai nevoie de niște oameni mai conectați la realitatea de astăzi. Parintii tai deși intr-o anumita măsura pot avea intenții bune, nu realizează ca deja tu ești prea blând pentru cerințele de astăzi în ceea ce privește relaționarea, tu deja nu cred ca ești văzut prea bine de fete fiind atât de liniștit...parintii tai ce naiba vor, sa fii fata în loc baiat/bărbat? Nu zic sa te droghezi, dar sa explorezi ca asta e natura masculina. D'aia zic sa vorbești cu un psiholog și sa întrebi chiar psihologul dacă nu cumva intri intr-o energie feminina datorita acelor pretenții ale părinților. eu dacă as fi tatăl tău, stiind realitatea de astăzi ti-as interzice sa vii acasă înainte de ora 12 noaptea, nu te-as tine în casa ca nu pricepi nimic stand doar în casa și pe calculator eventual.

| e-avon.ro a răspuns:

Incearca sa porti o discutie serioasa cu ei pe tema asta, sa vada ca esti destul de matur sa-ti dai seama ca intelegi si faci alegeri corecte. Sa te certi si sa tipi la ei, cum am vazut alte raspunsuri nu vad cum ar putea ajuta. Fa-i sa inteleaga ca deciziile pe care le ei, le faci cu cap, si ca orice om poate sa greseasca dar doar daca si sa gresesti te defineste si te formeaza ca persoana... viata "in puf" nu a ajutat niciodata pe nimeni.

| andrei_2495 explică:

Am 17 ani. Totusi am o varsta. Am vorbit cu ei, ca nu ma atrag chestiile astea. Fac sport mult si nu vreau sa ma apuc de prostii. Ei stiu asta. Ies sambata in club si stau numai pana la 1.straight face Nici nu vin beat acasa

| andrei_2495 explică:

Si cum ii fac sa isi schimbe parerea? sa nu mai fie asa de protectori?

| andrei_2495 explică:

Ai mei pun pret pe imaginea lor. Le'am spus ca le pasa numai asta, sa se simta ei bine, dar eu sa stau ca un caine.Tot zic ca dau de banuit cand ies asa, ce o sa zica ceilalti, etc. Cand incerc sa vorbesc cu ei, imi zic o replica si imi inchide gura.