| daniela97 a întrebat:

La scoala am note de 8, 9, 10, dar parinti mei nu sunt multumiti de mine. Anul trecut am luat premiul doi am avut medie de 9.92 insa ei tot nu sunt multumiti. Ma cearta intruna. Ce pot sa fac sa nu mai am problemele acestea?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Tocmai citesc cartea "Si tu poti fi Supernanny" scrisa de Irina Petrea. Am ajuns la partea a doua "Cu copilul la scoala". Multi parinti ar trebui sa o citeasca. Nu doar sa o parcurga, ci sa invete ca "un copil e asemeni unei plante: are nevoie de dragoste ca de un pamant fertil din care isi trage seva; are nevoie de atentie ca de soare si de apreciere, ca de apa."
Fa-le cadou aceasta carte. Poate ca din prea multa dragoste pentru tine, uita sa-ti spuna ca esti cea mai importanta persoana din viata lor.

16 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Draga mea asa suntem noi parintii, vrem mereu de la copii perfectiune (asta desi multin dintre noi nu au avut-o nicio data in copilarie) la fel vei fi si tu cand vei fi parinte. Si eu am trecut prin asta cand eram mica si am jurat ca nu o sa o fac cu copilul meu dar ce sa vezi ma trezesc destul de des impunandu-i asa ceva. O cert dar apoi imi pare rau dar nu pot sa o recunosc pentru ca simt ca mi-as stirbi autoritatea de parinte. Stii de ce o facem pentru ca scoala de azi e lasa-ma sa te las si ai senzatia ca daca copilul nu invata cum trebuie si nici nu se face cine stie ce la scoala pai atunci chiar nu va ramane cu nimic in cap si ii va fi greu mai tarziu in vita. Oricum esti un copil foarte bun, bravo tie si mergi incontinuare asa. Toate cunostintele pe care le vei dobandi acum o sa-ti prinda bine in viitor.

| JackieSue a răspuns:

Sa fii sanatoasa. Ce e asa greu sa iei 10? Nici eu n-as fi multumita. N-au cu cine sa se mandreasca. Oricum daca te lasi doborata de ei nu o sa faci nimic.Rupeti capul invatandwinking.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Spune-le sa divorteze!
Problema nu esti tu, sunt ei.

| Klara a răspuns:

E foarte bine, nici eu n-am avut numai 10, dar am reusit sa termin liceul cu 9.83 si gimnaziul cu 9.79 happy
9.92 e foarte bine dancing atat am avut eu media in clasa. 6 happy

| fabiola a răspuns:

Daca esti o fire ambitioasa nu trebuie sa-ti faci prea multe probleme, stii tu singura cat si cum sa inveti! Eu personal daca vad ca depune efort sa invete iar rezultatele sunt in crestere, il felicit, pentru ca lauda mea il va stimula si mai mult. Acum depinde de tactica fiecarui parinte, pentru ca se spune ca el isi cunoaste cel mai bine copilul.Sunt sigura totusi ca in sufletul lor sunt multumiti de tine! Multa bafta in continuare!

| greg a răspuns:

Sa ii pui sa-ti arate carnetu lor de notewinking
Sa le zici ca atat poti, daca atat potiwinking

| yoannah a răspuns:

Stiu cum estraight face
In cls a5a am avut media 10... in a6a am avut 9.96...
Si anul asta o sa-mi iasa tot cam 9.80...
dar ei vor mai mult... pentru ca (in cazul meu) spun ca am cap si ca nu il folosesc indeajunshappy
De acord cu eilaughing insa am invatat sa nu ma mai stresez k totul trecewinking

| Irina a răspuns:

In general parintii cer cat mai multe de la un copil intocmai pentru a ajunge cel mai bun. si eu am fost in situatia ta dar, surpriza, am sesizat ca altora ma laudau de nu mai puteau iar pe mine doar ma criticau, indiferent de ocazie. Acum ne intelegem f bine si pot discuta orice cu ei.

| Linda a răspuns:

Care sunt motivele pentru care ei te cearta? (Felicitari pentru media de 9 92)

| baba a răspuns:

Sunt perfecţionişti. Asta e eticheta. Cum se rezolvă nu ştiu.
De regulă sunt părinţi cu care comunicarea e la pământ, nu din cauza ta, ci din cauza lor. Nu ştiu cum poţi ajunge la ei, cu vorba în orice caz nu văd şanse.
Eu nu te sfătuiesc decât să ai grijă de tine şi să nu-ţi formezi impresii despre tine pe baza vorbelor ieşite pe gura lor.

| amberjuly a răspuns:

Ce nu le convine? Mai faci si altceva poate in afara de scoala care nu le convine. Sau poate nu vor sa fii un copil mediocru, sa stii ca scoala nu inseamna tot, iar notele de la scoala nu inseamna nimic in viata. Poate te vor mai pasionata de ceva, mai muncitoare... sa iei note bune la scoala poate fi o treaba usoara pentru cine se descurca smug

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede'ma si eu am la scoala numa 8 9 si 10 iar acum nu stiu ce s-a intamplat cu mine sunt in a6a si am luat un 6 la fizic si nu stiu cum sa'i zic tatalui meu imi este foarte frica cand am luat un 8 la mate m'a si batutcryingcrying nu mai vreau sa traiesc asaaa dati'mi niste sfaturi vaa rogcryingcryingcrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fale un cadou frumos de craciun la care sa tina mult ca de exemplu cum i-am luat eu mamei mele un bibelou de 150 cm cu pietre swarovski dar pana in ziua de azi s-a vazut calitatea pentru ca nu i-a cazut nici o piatra din 25 tongue numai u sa ii iei mai putin valoros pentru ca nu cred ca o sa ai acei bani (40. 000 $).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai explica le ca este greu baga te sub pielea lor fii hoate glumeste cu ei sti mereu cu o crte in mana sa te vada iar apoi iti vezi de viata fa curat fii glumeata fii fata lor favorita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia numai 4 si o sa te iubeasca ia ramai repetent si o sa vada