| ane_1907 a întrebat:

De ce oamenii nu sunt sinceri?

Răspuns Câştigător
| D-Anna a răspuns:

Pentru ca sunt oameni. Pentru ca au defecte si calitati, pentru ca le este permis sa greseasca si pe urma sa invete din greseli. E adevart ca nu toti sunt la fel, dar trebuie sa le dam o sansa sa se descopere si celor mai putin sinceri. Daca toti judeca si nu exista nici unul care sa inteleaga, cine te va intelege pe tine? Pe cei care nu sunt sinceri, adica cei care mint, zic lucruri aiurea, inseala, trebuie tratati cu radbare.Cunosc cazuri care erau asa si dedicandu-le putin timp din timpul meu au reusit.Sunt toti oameni sa stii! Toti au nevoie de o mana de ajutor, de cineva sa-i inteleaga, de un prieten si de un sprijin exact asa cum au nevoie de aer.

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru ca multi asociaza sinceritatea cu slabiciunea. Eu incerc sa fiu mereu sincer si cei care ma cunosc stiu asta. Urasc minciuna si ipocrizia.

| Zenithf a răspuns:

Pentru ca in general, oamenii incearca sa "scape" mai usor din orice, sau cu orice. In final insa, cel ce minte ajunge sa faca acelasi lucru de doua ori, adica ceea ce a facut stramb prin minciuna sa indrepte prin adevar

| Razvan a răspuns:

Adevaru-i marfa proasta.Altfel spus, zi-mi adevarul ca sa plec de langa tinewinking

| anad a răspuns:

Pentru ca atunci cand isi doresc ceva si vreau sa il obtina neaparat "scopul scuza mijloacele"!

| Derye a răspuns:

Lumea considera ca daca esti sincer isi poate bate joc de tine. La fel se intampla si cu bunatatea. Sa'ti dau un ex: a trebuit sa merg la o proba sportiva cu niste prieteni. Timp de o luna, am fost la sala de sport, pe pilele mele, un prieten profesor de sport ne'a ajutat, acolo la proba, ei toti au luat numa' eu si cu alt baiat am picat. Si se faceau ca nu ne cunosc. Vorbeau numa' intre ei, ne luau la misto cu: pleaca, ma, d'aici, daca luai si tu atunci stateai cu noi. Ce parere iti dai tu despre asta? worried
Eu tot asa o sa fiu. Am sa ajut omul anevoios mereu. Si am sa fiu sincer mereu. Incearca si tu sa fii sincer/a si vei vedea ca desi lumea te la lua peste picior vei avea un sentiment pur in suflet.

| NickiMinaj a răspuns:

Pentru ca pothappy

| SarcasticEnchanter a răspuns:

Unii oameni nu sunt sinceri deoarece au interese ascunse. Alti oameni nu mai vor sa fie exploatati din cauza sinceritatii lor. O alta categorie de oameni asa au fost invatati sa fie. Cei care mai raman probabil ca sunt sinceri... straight face

| vigome a răspuns:

Pentru ca nu sunt oameni, cei care sunt... oameni sunt sinceri!

| valsulnorilor a răspuns:

Pentru ca sunt egoisti si datorita egoismului de care dau dovada vor sa manipuleze, sa insele, sa induca si sa mentina in eroare, sa obtina foloase materiale si spirituale.

| `KiddO` a răspuns:

Salut! Oamenii nu sunt sinceri pentru ca deseori le e frica sa spuna adevarul, uneori pur si simplu vor sa raneasca sau pur si simplu nu le pasa. In unele cazuri vor sa para mai "tari" decat sunt acum.
Oameni mint pentru ca...sunt oameni! In momentul de fata nu cred ca exista om care sa nu fi mintit, care sa fie "curat".
Cel mai bun mod de a evita sa fi mintit e sa "ochesti" persoanele mincinoase si sa fi indiferent!
In cazul in care o persoana draga te minte nu pune la suflet! (eu am fost mintita de propria mama timp de 10 ani. Atunci pe moment am suferit enorm, dar mi-am dat seama ca trebuie sa imi urmez drumul in viata si sa mucesc mult pentru a ajunge unde vreau). Pur si simplu treci mai departe, gandeste-te la viitorul tau si al copiilor tai! happy Merita sa stai suparata si sa pierzi multe ocazii de a te distra? Nu! Nici vorba!
So.Treci mai departe! Get over it!

Sper ca ti-am fost de ajutor.
Pa-pa!

| Ancestralsoul a răspuns:

Cine spune ca oamenii nu sunt sinceri? Sunt, dar in general ajungem sa ii cunoastem mai intai pe cei care nu sunt.De mintit toti mintim, asta e clar.Totul tine de tine ca individ, de cat de interesat esti de ceilalti, daca iti pasa, macar de cei apropiati. Tendinta actuala este aceea a egocentrismului, astfel se explica de ce suntem din ce in ce mai nesincer, iar mai trist este ca suntem nesinceri fata de noi.Egoismul e prima trasatura care denota automat si lipsa sinceritatii.Chiar daca sunt situatii care prin prisma lor te forteaza sa nu fii sincer, asta nu inseamna ca trebuie sa ne facem un fel de obicei din asta. Oare daca nu suntem sinceri devenim mincinosi? Sau doar deformam adevarul? Daca nu sunt sincer cu tine ca sa te ocrotesc cum sunt, mincinos? Si putem filosofa asa o viata si nu vom descoperii un raspuns general valabil la intrebarea ta. Pot sa nu fiu sincer cu tine, dar cu ceilalti poti fi, dar asta inseamna ca nu sunt sincer? Este o intrebare pe cat de comlexa pe atat de inutila, deoarece nu ii poti atasa un raspuns valabil. Oamenii sunt diferiti, tot asa fiecare are adevarul si sinceritatea lui, pe care tu le poti interpreta total gresit sau incorect.Eu am o regula in viata. Ofer fiecarui om trei sanse in viata, daca ma dezamageste in toate trei e clar ca nu merita sa imi pierd timpul.Nu stiu daca multi ar accepta asa ceva, dar avem si o oarecare datorie morala fata de semenii nostri sa ii ajutam, sa le aratam ca gresesc, insa maxim de trei ori, mai mult nu.

| bOse a răspuns:

Pentru ca poti sincer doar atunci cand cineva iti ofera sinceritate.

| bOse a răspuns:

Pentru ca poti sincer doar atunci cand cineva iti ofera sinceritate .

| Gabriela01 a răspuns:

Corecteaza nu toti oamenii, unii.Pentru ca sunt lasi, nu au curaj sa spuna adevarul verde'n fata.

| alV112 a răspuns:

Daca un om minte o data, va minti toata viata. Daca un om inseala o data, va insela toata viata. Asta e realitatea. Ca si cu drogurile, ca si cu fumatul. Fumezi o data, chiar daca te lasi, candva e cel mai probabil sa te apuci din nou. E trist, dar trebuie sa acceptam asta.

| publiculmaiubeste a răspuns:

Uni oameni sunt sinceri dar chiar daca sunt par ca nu sunt asa ca depinde de tine cum privesti sinceritatea din punctul tau de perspectiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cei sinceri sint luati de fraieri si se profita de eiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu sunt sinceri pentru ca toti isi urmaresc interesul, cand interesul nu mai poate fi indeplinit cu sinceritate, interesul se incearca a fi indeplinit cu minciuna. Totul ramane la o parte, interesul guverneaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei sa spui? mai direct asa...toti santem mincinosi? ane...ai dreptate.si eu nu mint.