| sonya69 a întrebat:

De ceva vreme parintii mei nu se mai inteleg deloc. se cearta pe anumite teme si uneori chiar din cauza mea. mama a aflat ca tata o inseala si eu cred ca vor ajunge la divort. ce pot sa fac in aceasta privinta?

Răspuns Câştigător
| Aura a răspuns:

Buna. Pai, si eu am trecut printr-o situatie de genu'. Tot ce pot sa spun este ca nu poti face prea multe. La urma urmei, este decizia lor ce vor face in continuare. Posibil ei sa nu isi dea seama insa cei mai afectati in astfel de situatii sunt copii. Daca te vei baga in discutiile lor tot ce vei auzi va fi,, te rog frumos nu te baga, sunt discutiile noastre, nu te priveste, e numai problema noastra", dar de fapt in mod indirect este si treaba noastra, pentru ca suntem cei mai afectati. Dar totusi incearca sa le explici ca esti afectata, si eventual tot ce poti rezolva este ca ei sa nu se mai certe de fata cu tine, dar in privinta divortului, nu poti face nimic, e doar decizia lor, daca se despart, daca raman impreuna fie doar pentru tine, sau daca se impaca pentru a o lua de la capat. Imi pare rau. sad bafta:*

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Spune-le simplu: "Dar la mine nu va ginditi?". Nu stiu, oricite parlamentari ai avea, cit vei reusi sa ii convingi sa nu se desparta, caci acolo sunt lucruri serioase, si unele strinse de ani de zile, ceea ce inseamna ca tu nu vei putea schimba ceva intr-o clipa, dar cred ca merita a fi incercat. E tragic, ca, ca si in alte famili, tu esti in faza cea mai proasta, si poate si vei avea cel mai mult de suferit, dar nu ai ce face. Trebuie sa te inarmezi cu gindul ca asta e situatia si ca trebuie sa ii faci fata. In viata uneori nu poti schimba nimic, si ceea ce iti ramine e acest gind, alaturi de suferinta pe care o ai de dus. Si, cu cit intelegi ca nu poti schimba nimic, si ca trebuie sa treci peste ceea ce se intimpla, cautind solutii pentru a face fata, cu atit mai usor iti va fi mai departe

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu poţi face nimic în această privinţă. Dacă este adevărat că tatăl tău o înseală cel mai bine este să se ajungă la divorţ, pentru că două persoane care nu se iubesc nu au de ce sta împreună chiar dacă există un copil la mijloc. O să fie amândoi nefericiţi dacă continuă aşa şi cred că şi tu îţi doreşti ca să fie amândoi fericiţi. Gândeşte-te la ei în primul rând. Dacă se ajunge la divorţ şi ai peste 10 ani parcă poţi alege cu care dintre părinţi vrei să stai. Oricum fi puternică şi gândeşte-te la ce e mai bine pentru toţi! Baftă!

| Sin a răspuns:

Sa fii alaturi de mama ta.Nu te comporta ca un copil, gen "nu vreau sa va despartiti", stiu ca este greu, dar nu cred ca vrei sa o vezi pe mama ta suferind.Nu cred ca ti-ar convenii sa aflii ca sotul tau te-a inselat.

Răspuns utilizator avertizat
| PedoBearIsHereBitches a răspuns:

Pai spune-le frumos, ca tu ii iubesti, ca nu ai vrea sa se desparta si daca o vor face te vei supara, dar tot ii vei iubi, si ca vrei sa fiti o familie uita sa puteti avea incredere unul in altul... fundahappy?

| Rebe97 a răspuns:

P ai eu am parinti divortati si nu e placut...Pai incearca sai inpaci si sa-ti dai seama de ce tatal tau a inselat-o pentru daca divorteaza tu va trebui sa alegi cu care vrei sa ramai si nu e o decizie usoara (norocu meu ca eram mica, cand s-au despartit si na trebuit sa aleg)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu trec cam prin aceas situatie nu stiu ce sa faci si eu sunt comfuza cu mie parintii mei se cearta tot timpu ciar nu mai pot vreau sa ma ajutati

| Bianca_3140 a răspuns:

Sa stai linistita si sa intelegi ca asta e viata. va trebuie sa alegi cu cine iti vei petrece in continuare viata si nu uita ca dragostea nu poate dura toata viata asta e...:*:*