| Gabrielg29 a întrebat:

De la 15 iunie lucrez intr-un nou restaurant iar problemele sunt urmatoarele:

1. Unchiul meu este ospatar sef acolo iar cu timpul ceilalti ospatari au inceput sa ma evite, sa imi vorbeasca chiar sa ma loveasca.

2. Desi am indurat ceva timp, saptamana trecuta i-am spus tatalui meu si desi acesta a vorbit cu ospatarii respectivi nimic nu s-a schimbat ba mai mult ceilalti au inceput si ei sa ma urasca.

3. De fiecare data cand ma vad trecand pe langa ei imi spun sa plec si imi adreseaza tot felul de vorbe urate.

Cu doua saptamani in urma un alt ospatar mi-a dat un pumn in stomac chiar in mijlocul restaurantului si desi am fost aproape sa cad jos, ceilalti nu au zis nimic ba mai mult au inceput si ei sa rada de mine.

Eu i-am spus dupa cum ziceam tatalui meu dar chiar si asa lucrurile nu s-au schimbat.

Ieri insa s-a intamplat ceva ce depaseste orice imaginatie.

Eram la curatenie iar o ospatarita m-a lovit cu matura in spate spunandu-mi ca ii stau in cale.

Tot atunci o alta colega a inceput sa ma certe spunandu-mi ca sunt obraznic desi nu ii zisesem nimic.

Pentru mine intamplarea asta a pus capac la toate celelalte intamplari.

Eu unul ma gandesc cu groaza la ce o sa mi se mai intample maine si mai grav este ca nu stiu cum sa evit ce o sa se intample.

Ba mai mult de atat desi sunt camere de filmat in restaurant se pare ca nimeni nu le verifica din moment ce nu s-au luat masuri.

Ce sa fac ca sa rezist psihic acolo de acum inainte?

Pur si simplu nu stiu cum sa procedez.

Tin sa mentionez faptul ca ei se comporta urat cu mine si in bucatarie unde nu sunt camere de filmat. crying

Ce sfaturi imi oferiti?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cheama protectia muncii sa vada filmarile inregistrate din trecut pana in prezent si daca ai rani arata-le, o sa-i inchida afacerea si taranii dati afara.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti un dispozitiv de inregistrat video. http://camere-ascunse.ro/......y2062.html
Apoi, fa-le reclamatie la politie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci plîngere la politie sa vină ei sa ancheteze personalul de acolo care este sub orice critică.

| seth2016 a răspuns:

Buna Gabrielg29,

Inteleg situatia ta.

Auzi lucruri pe care altii nu le aud?

Vezi lucruri pe care altii nu le vad?

| irina300 a răspuns:

Buna!

Asta nu e deloc normal. Eu cred ca ar trebui sa pleci de acolo cât mai repede si sa vorbești cu părinții tai sa vorbească cu poliția sau ceva! Asta nu este deloc deloc normal! Nu au dreptul sa iti atingă mici macar un fir de par indiferent de vârsta pe care o ai! Dacă vezi ca părinții tai nu te ajuta cu nimic ai putea tu sa anunți autoritățile pentru niște măsuri adecvate situației. Nu mai sta! Rezolva aceasta mare problema! Dacă nu o sa faci nimic in privința asta, oamenii aia o sa se comporte asa in continuare si tot dacă tu vei pleca de acolo, o sa urmeze o alta persoana care v-a suporta același barjocore ca si tine... Presupun ca nu vrei acest lucru. Oamenii aia nu merita sa aibă locul ala de munca... Imi e scârbă de astfel de oameni. Amenzi sau chiar închisoare pentru acest hal de oameni dacă le mai pot spune asa.

Ai grija de tine si sper ca vei lua decizia cea mai buna! Numai bine iti doresc.