| SadBoyForever a întrebat:

Nu sunt in stare sa am un loc de munca stabil iar viata mea nu mai are sens...dar sa incep cu inceputul...

In 2015 dupa ce am terminat o postliceala, am urmat niste cursuri de ospatar iar in vara lui 2016 am decis sa lucrez la un restaurant din oras dar chiar daca aveam contract acolo pe 4 luni, dupa 3 luni am plecat deoarece restul ospatarilor nu voiau sa mai lucreze cu mine pe motiv ca nu prea ma descurcam sad.

Dupa ce am plecat din acel loc am mers la o pensiune la munte, dar acolo dupa doar o luna patronul m-a trimis acasa spunandu-mi ca nu am nici-o calitate crying.

Am stat acasa pana in iunie 2017 cand m-am angajat intr-un PECO.

Desi la inceput totul a mers bine, patroana acelui PECO m-a concediat dupa 3 luni deoarece nu a fost multumita de activitatea mea sad.

Iar pe la jumatatea lunii trecute m-am angajat intr-o fabrica in care se asambleaza piese, dar desi totul a mers bine pana azi, astazi lucrurile s-au schimbat complet.

Am fost mutat de pe banda pe care lucram eu pe o alta unde se asamblau motoare, mai exact trebuie sa construim noi motoarele. crying

Nu prea m-am descurcat deloc iar colegii nu inteleg lucrul acesta si nu prea ma mai suporta.

In pauzele de masa eu stau numai singur deoarece nu vrea nici-unul sa stea la masa cu mine.

Eu unul nu am experienta necesara acestui post dar sper ca pe parcurs sa pot remedia situatia insa problema cea mai mare consta in faptul ca am contract temporar doar pe doua luni si imi este teama mai mult de atat ca nu o sa rezist nici macar atat sad

Ce sfaturi imi oferiti?

Colectivul nu prea ma suporta din moment ce nu sunt in stare de nimic sad.

Cum as putea sa imi castig singur existenta? crying

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu esti bun la munca mergi in legiunea franceza sa lupti prin afganistan si salariu pe masura

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
In primul rand nu mai posta in victima ca e vina ta.
Esti prea negativist si poate chiar au dreptate cei care zic ca nu te descurci...
Ca ospatar e de ajuns sa ai un aspect fizic placut si sa stii sa vorbesti,ori ce ai face nu o sa multumesti pe toata lumea.
Personal nu mi-ar place.
Mai bine bucatar decat ospatar!
La benzinarii e salariu minim...
Dar sunt curios,ce nu ai facut bine acolo?
Lucreaza cu tine,ai nevoie de o schimbare semnificativa.
Nimeni nu accepta un posomorat,negativist si un plangacios.
Asta e realitatea.
Singur castigi daca iti faci propria afacere, poate esti mai creativ si concepi ceva idei.
Daca ai permis poti sa te angajezi ca sofer, nu te mai streseaza nimeni.
Bine acum, depinde si de post.
Daca nu ai un prieten cu care sa discuti sau cu familia nu vorbesti despre problemele tale, mediteaza singur sau du-te la un psiholog.
Ce calificare ai tu? Ce iti place sa faci? Trebuie sa fie un domeniu care sa te reprezinte!

| Lucian4 a răspuns:

1. Nu trebuia sa pleci din restaurant doar ca nu vor ei sa lucreze cu tine, ca nu este alegerea lor(angajatilor), acolo este munca in echipa. Si ei au fost la inceput ca tine (nu se descurcau). daca e decizia directorului si iti spune sa pleci, atunci da. nu pleci tu datorita angajatilor. trebuie sa-ti vezi interesul:
- iar interesul este sa ai un loc de munca stabil asa cu ai zis
- nu ai motiv sa crezi ca viata ta nu are sens.
Ai facut o mica greseala ca ai plecat (pentru ca altii nu pot lucra cu tine) asa inveti din greseli
2. la pensiunea de munte nu avea restaurant sa lucrezi ca opatar? orice om are calitati, poate calificare pentru acel job nu aveai (altul decat ospatar)
poate nu era frecventat de turisti
4. daca nu ai experienta acelui job de asamblat de ce te-ai anjgajat?
sfat: 1nu mai accepta sa lucrezi pe contracte temporare
2 continua ca ospatar (Ca ai facut curs)
3. poti sa lucrezi in domeniu pe care l-ai terminat la postliceala.

| winter a răspuns:

Nu te descuraja, eu am fost la inceput exact ca tine adica am inceput prost ba chiar mi-aduc aminte ca primul meu job am rezistat doar o luna dupa care mi-am dat demisia, la aldoilea am inceput cam rau si mereu imi ziceam ca nu sunt bun de nimic ca nu pot face nimic si mereu ma gandeam la demisie, ei bine tot ceea ce mi-a trebuit a fost o perioada de timp ceva mai mare ca sa pot sa inteleg si sa vad cum sta treaba iar acum in prezent ocup 3 funtii receptioner marfa- casier si sef de tura la un supermarket PROFI. Ceea ce vreau sa-ti zic este ca tie iti trebuie o perioada mai mare de acomodare la un anumit serviciu, daca vei schimba des serviciul nu vei putea capata experienta si inca ceva :este normal ca cei din jur sa-ti ceara sa faci un lucru foarte bine deoarece poate unii ditre ei lucreaza de o viata la respectivul servici si au experienta multa. Eu te-as sfatui sa lucrezi intr-un supermarket deoarece sunt multi tineri si te poti acomoda mult mai usor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este foarte greu nu este usor iar daca nu ai o pregatire o calificare nu faci nimic, poate nu ti a plăcut sa inveti poate nu ai putut, acum culegi roadele, ce varsta ai? Cauta sa faci altcevva ca mai sunt joburi, vanzator la un mega image, te descurci cu, matematica? Stii sa dai rest? Ca daca nu stii atunci nu esti bun, mergi la supermarketuri si intreaba daca au nevoie de tine la curatenie speli pe jos mături, ai vreun handicap fizic? Mergi cu pliantele lor le pui in blocuri in cutii postale nu ai nevoie de calificare.

| SadBoyForever explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am diploma de ospatar - vanzator in alimentatie dar cine te angajeaza fara experienta?

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns (pentru SadBoyForever):

Experiența se obține pe parcurs, lucrând.in țara asta de caca ăștia iti cer experiența, dar dacă nu te angajează nimeni, cum naiba sa ai experiența și de unde? Dacă ai rude sau cunoștințe plecate du-te in afara! Poate ca nu o sa lucrezi ca ospătar, dar o sa faci altceva.acolo toată lumea muncește și toti sunt apreciați plus banul care este altulwinking

| Freya1 a răspuns:

Nici eu nu am putut sa termin scoala din anumite motive, am terminat un profil cu care nu pot sa fac nimic daca nu am facultate, am doua luxati una la un genunche una la altul ce nu imi permite sa stau mult in picioare sau sa fac munca grea deoarece e riscul sa recidiveze, orasul meu e mic cu putine locuri de munca.
Am 23 de ani si nu muncesc ce bani imi fac eu asa is de cheltuiala deci esti un caz fericit ca ai mai muncit asa macar cateva luni da eu nimic am stat la tara apoi am patit iar nenorocire apoi nu am mai gasit

| JackR a răspuns:

Sa incercam un rezumat:
- restaurantul din oras - "nu prea ma descurcam"
- pensiunea de la munte - "nu am nici-o calitate'
- PECO - "nu a fost multumita de activitatea mea"
- linia de asamblare - "Nu prea m-am descurcat deloc"
Concluzia ta: "din moment ce nu sunt in stare de nimic".

O vorba veche spune : "cand doi iti spun ca esti beat, te duci acasa si te culci". La tine au fost mai mult de doi, ba mai mult, chiar tu ai o parere proasta despre tine. Este evident ca ai nevoie de o schimbare. In primul rand in atitudine, in al doilea rand in alegerea unui drum. Adica, daca vei continua sa crezi ca nu esti bun de nimic nu o sa ai nici o sansa sa faci ceva in/cu viata ta. Si, se pare ca ce ai incercat pana acum (ospatar, lucrator la PECO sau lucrator pe o linie de asamblare) nu se potriveste cu tine. Ai nevoie de altceva, chiar daca asta inseamna sa o iei de la zero (gen muncitor necalificat). Poti incerca in constructii sau in agricultura, este nevoie intotdeauna de oameni acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JackR):

Sau daca tot are net, sa isi puna frumos engleza la punct si sa incerce ceva online. Gen scris articole. Poate devine bun la asta, ca de scris corect vad ca scrie extrem de corect pentru generatia lui...winking

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Înrolează-te in armată. Asa de bine de rau ai loc de mumca stabil. Chiar si cel mai incompetent individ gaseste cv de făcut in armata, chit ca e de cărat ceva ori de făcut paza.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Probabil esti foarte emotiv, lipsit de încredere, etc. În viața asta trebuie sa ai tupeu. Cand nu stii întrebi sau spui direct "bai frate, nu stiu, nu ma pricep, lasa-ma unde am fost". Sau poate te-a schimbat ca nici acolo la banda nu făceai treaba buna? Cat de stângaci sa fii ca sa te dea afara de peste tot? Iti place munca? Sau stai retras, fără chef de viata, ti se da un ordin îl execuți în sila sau de loc?

| munteanuionvictor a răspuns:

Ce postliceală ai făcut?

| alin131 a răspuns:

Ai putea sa devi ajutor de bucatar daca iti place si in viitor bucatar.

Asa inveti mai repede pentru ca vrei nu vrei ai ceva cunostinte de gastronomie si daca devi foarte bun (sa iti dai interesul) o sa castigi foarte bine.

De mancare nu prea o sa iti faci griji pentru ca bucatarul si personalul mananca acolo la locul de munca si mai ia si acasa.

Daca nu ti se pare interesant inceara sa iti dai seama ce iti place tie cel mai mult sa faci si sa te axezi pe acel lucru.

( eu ma ocup de mai multe si la toate mi-a luat timp sa le invat, nu imi place prea mult sa fac acelasi lucru des si le alternez).

Nimeni nu se naste invatat si cand murim tot nu stim nici 1% din toate domeniile din lumea asta... Curaj si spor la treaba.

Iisus Hristos te iubeste.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Pleacă in străinătate, prietene!

| Laura a răspuns (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Ce să facă în străinătate dacă nici în România nu e în stare? Să doarmă sub poduri?

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns (pentru Laura):

Eu am 12 clase și am luat și bac-ul. Aici ca sa devii ceva trebuie sa ai bani, trebuie sa ai bani mulți ca sa dai in toate părțile.in Germania eu lucrez la beck’s și sunt foarte fascinat. Pe viitor vreau sa dau la o facultate acolo.pe viitor adică când o sa am parte de ajutor și din partea statului, la fel poate sa facă și el.in România exista oameni cu facultății care stau pe bara, n-au posturi. Eu zic să-l încurajam pe acest baiat. daca nu avea niciun rost pe acest pământ nu se mai năștea, deci și el este bun la ceva și trebuie sa fie într-un loc unde munca lui este apreciata.aici esti aruncat la gunoi.din câte vedeți și dumneavoastră, băiatul este cu moralul la pământ, aproape ca aduce sinuciderea in discuție și pe lângă asta mai băgați și dumneavoastră cuțitul in rana.
PS: găsește-ți puțin timp și gândește-te la viitor, băiete.toti avem un rost și suntem buni la ceva.si tu esti bun la ceva, dar încă n-ai descoperit la ce. Ieși in lume și o sa fii apreciat pentru ceea ce încerci sa faci.in alte pari și dacă nu stii ceva, esti învățat nu concediat.mult succes!

| Laura a răspuns (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

În niciun caz intenţia mea n-a fost să bag cuţitul în rană. Dar una e să fie încurajat şi alta dirijat într-o direcţie greşită, că o să se trezească cu şi mai multe surprize de genul. Nu este vorba de şcoală, dar ar fi cel mai iresponsabil lucru să mai şi plece într-o ţară străină în condiţiile în care nu ştie să facă nimic. Acum mă adresez băiatului: trebuie să iei lucrurile pas cu pas. Zici că nu a fost nimeni mulţumit de tine, dar tu ţi-ai dat silinţa mai mult? Majoritatea oamenilor sunt dispuşi să te înveţe atâta timp cât eşti serios, curios şi ai chef de muncă. Nu cred eu că locurile de muncă pe care le-ai avut până acum presupun vreun efort intelectual sau fizic aşa mare. Singurul meu sfat este să nu îţi mai plângi de milă, că eşti om în toată firea şi să te străduieşti mai mult, află întotdeauna ce nu faci bine şi ce poţi să faci mai bine şi repară.