| Aldutssss31 a întrebat:

De la ce vârsta credeti ca trebuie să aibă copilul camera lui proprie? Momentan stăm în garsoniera si vom avea un bebe.Pana la 2-3 ani oare e ok dacă amânăm mutatul într-o casă mai mare,ma refer din punct de vedere al intimității, al spațiului, etc?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poate sa stea cu voi pana la adolescenta, dar ideal ar fi sa nu prelungiti mai mult de 2-3 ani.
Daca un efort v-ar permite doua camere, nu ezitati.

| Freya1 a răspuns:

Eu cand o sa am copil o sa aiba camera lui.
Vreau sa ma pot da jos din pat,sa ma uit la un tv sau sa vorbesc cu a meu sau la un telefon fara grija ca trezesc copilul.O sa il iubesc si respect dar trebuie sa fie de mic obisnuit in anumite situatii,plus ca si noi ca si cuplu nu ar trebui să ne schimbăm viata radical, pentru ca un copil nu e un chin pe care trebuie sa il suportăm, ci o viață de om de care trebuie sa avem grija si sa il creștem frumos, iar asta nu o sa putem face fara ca noi sa ne intelegem, sa avem intimitate si sa fim ca si inainte.
Ii iau un oki doki din ala sau cum ii spune, pe care îl pun in camera sa aud daca scanceste (cu toate ca o sa fie camera langa a noastră nu in honolulu si il aud oricum) si gata.

| Freya1 a răspuns:

Ce perna sa isi traga pe fata omule? Ce perna pui la un copil? Tu gandesti inainte sa vorbesti?
Plus ca nu zice nimeni sa nu mergi sa verifici copilul din cand in cand.Sau daca e langa tine si tu dormi, si el se sufocă nu tot o p...la e?
Lasa ca e mai bine sa doarmă cu tine in pat sa te pui noaptea pe el si sa il găsesti rece.Sau sa fie ultimul fatalau ce doarme cu masa până până la 40 de ani.

Copilul trebuie sa aiba camera lui, la fel e si la americani.Nu sa faci 5 copii si sa stati ingramaditi într-o garsonieră ca in romania.Plus ca pe copil nu trebuie sa il înveți in patul tau,ca altfel nu o sa adoarmă decat acolo si nu o sa ai cum sa iti faci după activitățile zilnice,nu te vei odihni nici tu nici copilul cum trebuie.
Da de fapt ce iti spun eu tie, ca voi sunteti genul ce după ce faceti un copil veniți aici si va plangeti ca nu va mai da femeia ***, sau ca o înșelați ca nu mai sunteti ca inainte de a avea copilul, intrati in depresie si va omorati copii ca nu ii mai suportati sau va agatati de un pom, ca voi chiar nu intelegeti cum, de ce si cand sa faceti un copil.Pai daca voi va creați chin in loc de bucurie cine p..la mea va e de vina.

| Freya1 a răspuns:

Bai omule, nu e vorba ca te pui ca vaca pe copil.Dar daca tu nu sti ca omul mai si obosește sau adoarme nu am ce sa mai zic.
Plus ca am explicat de ce nu e bine sa pui copilul la tine in pat, ca va adormi doar acolo si nu mereu poti sa il adormi asa.

Nu stiu de ce comentezi daca nu ai habar sau daca, consideri ca daca ai un copil trebuie sa iti închizi viata.

| Freya1 a răspuns:

Ce sa spui si tu.Atata poate scoate neuronul tau după câteva săptămâni în care sa chinuit sa raspunda ceva.

| Catrice a răspuns:

Mulți copii deja au pregătită camera lor cand vin pe lume...

| SilentRain a răspuns:

De la 30 in sus

| Zuzu1991 a răspuns:

7 ani cel tarziu, cand copilul incepe sa nu mai fie "DOAR" copil
4 ani de preferat...

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Sincer din naștere

Fata mea va avea camera ei din prima zi in care a venit pe lume happy nu am sa fiu un tata restrictiv dacă va vrea sa poarte nu știu ce sa poarte este viața ei corpul ei vrea sa fumeze ok am săi spun realitatea cum sta treaba cu țigările nu înțeleg aia e viața ei alegerile ei eu tot stau in spatele ei orice absolut orice ar face și ar fi ori cât de mult Mi-ar greși chiar de m-ar lovi din punctul sensibil tot in spatele ei am sa fiu ia sa fie fericita și sănătoasă lumea este a mea poa sa aiba și 100 de ani copii mei stau lângă mine nu-i lasă nica ieri sa plece muncesc eu pentru ei toată viața mea pana la ultima suflete pe pământul ata iei sa fie Fericiți lumea este a mea

| Adrian5575 a răspuns:

In jur de 5 ani sau mai putin.

Răspuns utilizator avertizat
| AlinMrs a răspuns:

2-3 ani e oky mai ales daca ai si un sistem de supraveghere video montat in camera lui( sunt destule pe internet), pentru intimitatea voastra cat si a lui.

| sofiaaaa001 a răspuns:

Dupa parerea mea un copil ar trebui sa aiba camera lui odata ce incepe sa se duca la gradinita, adica 3-4 ani, incat va fi responsabil sa aiba grija de propria lui camera, sa invete de mic cum sa pastreze ordinea etc

| RaresA a răspuns:

După vârsta de 5 ani cred ca este cel mai recomandat și sa nu aibă frica de "bau bau", va puteți împărții fiecare într-un dormitor.

| 2FanMessi2 a răspuns:

De la 3-4 ani părerea mea.