| 022 a întrebat:

Bună ziua, am 17 ani și sunt împreună cu un băiat el are are 23 ani, probabil mulți o sa comentați de vârstă, dar așa a fost să fie și noi ne iubim.
- Dacă noi vrem sa ne mutăm împreună la el, dar părinții mei nu sunt de acord cu asta și anunță poliția, el pot pății ceva rău și ne dorim amândoi asta și nu e nimic forțat? Menționez că în momentul actual am 17 ani și 4 luni.Mulțumim frumos
Dacă dorim sa facem acum mutatul fără acordul părinților mei pățește ceva el? (in afara de plângeri etc) ma refer sa facă închisoare?(eu vreau sa ne mutăm de buna voie și am 17 ani și 4 luni ) Asta ma interesează, dacă ne ați putea lămuririi din punct de vedere legal, mulțumim încă o dată

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta nu este infractiune, dar parintii pot solicita sa te reintorci la domiciliul lor, avand in vedere ca legea (Codul civil) prevede ca domiciliul minorului este la domiciliul parintilor.
Asteapta sa devii majora (la implinirea a 18 ani) si apoi poti pleca chiar fara voia parintilor, desi eu n-as recomanda asta.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este o infractiune dar trebuie sa te gandesti si la viitorul tau. Poti astepta pana implinesti 18 ani cand nu vei avea nevoie de acordul parintilor.
Problemele vin după ce vă mutati. Daca aveti cu ce vă intretine.
Ti-a sucit mintile, asa-i?
Sa nu cumva sa te intorci tot la parinti, după un timp.

| Fatamuntilor a răspuns:

E BINE sa faci 18 ani pentru a te hotari sa faci acest pas! Din punct de vedere legal, parintii nu pot interveni!
DARR! DE cat timp va cunoasteti? esti tu sigura ca iti va bine langa el? te intelegi bine cu famila ta? aveti cu ce sa va intretineti?

| NarcisCorneliu a răspuns:

Ar trebui sa iei in considerare sfatul persoanei din primul mesaj, iar faptul ca momentan inca te afli in perioada adolescentina, o simpla decizie s-ar putea sa-ti afecteze viitorul.