| Gabriello02 a întrebat:

Deci, am o problema, cand stau cu prieteni nu prea gasesc subiecte de discutie, in cea mai mare parte a timpului nu vorbesc neintrebat, ma ajutati va rog, vreau sa spun ca nu sunt timid(dar am fost in trecut).

Răspuns Câştigător
| Fineness a răspuns:

Asculta si tu inainte ce vorbesc oamenii, iar pe baza lor spune-ti si parerea.Ex:Vorbesc despre o emisiune, pe care tu ai vazut-o. Spune si tu ai vazut ce a facut x, se s-a intamplat la momentu z etc, sau in caz ca nu cunosti emisiunea, poti intreba despre ce e vorba.In caz ca vorbesc despre o lucrare la mate, intreaba-ti colegii ce au facut, cum li s-a parut etc.
De obicei, discutiile pornesc din nimic.Iar daca vrei sa vorbesti cu cineva, intreaba-l ce face...
Ps:Nu trebuie neaparat sa saluti omul cand intri in discutie(doar cei mai invarsta ca tine) si fii tupeist\a, baga-te in discuti si nu te mai gandi la respingere.
Dar cel mai important:Zambeste si nu arata posomorat\a, nimeni nu ar vrea sa vorbeasca cu un nefericit si fara chef de viata.

4 răspunsuri:
| kyGirL a răspuns:

Pai poti sa te bagi in seama pur si simplu intreband cum o fost la scoala...Sau cu cine te-ai mai certat de ex prieteni, parinti...Si alte subiecte depinde de ce sunt interesati prietenii tai!

| Alexandra_Livia_1998 a răspuns:

Trebuie sa fii mereu tu:*.nu te ascunde de nimichappy si nimeni. daca te iubesc te iubesc asa cum esti (timid). subiectele pe care le atingi poate sunt in mintea ta si te bine dispunhappy.asa ca fii tu si nu lasa pe nimeni sa te schimbehappy

| Gabriello02 explică (pentru Alexandra_Livia_1998):

Am spus ca nu sunt timid(Dar eram mai demult) dar pur si simplu nu am idei de conversatie, adica am dar cred ca is prea stupide sa le spun.

| Alexandra_Livia_1998 a răspuns (pentru Gabriello02):

Incearca sa porti primele discutii care iti vin in cap.nu stiu de exemplu... daca ai facut vreo prostie si mama ta a sarit cu gura pe tine si blabla.sau a picat nu stiu cine pe gheata si tu ai ras si...intelegi tuhappy. Discutii aiurea dar amicale:d