| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt foarte timid, incerc sa imi fac prieteni dar pur si simplu nu le spun ce vreau sa le spun din cauza rusini si nu gasesc un anumit subiect de discutie.

7 răspunsuri:
| stresat a răspuns:

Fii tu insuti. Vorbeste despre ce iti place sa faci, despre filme, muzica... Pune intrebari despre persoana cu care vorbesti...

| frumushika09 a răspuns:

Si eu sunt cam ca si tine. Am niste colege de clasa care sunt opusul meu...adica sunt prietene cu toata scoala si eu mai iau exemplul lor, eu de ce n-as putea? Problema mea este ca nu gasesc cu cine sa vorbesc, adica nu am curaj sa intru intr-o discutie cu un necunoscut, dar dupa aia pentru mine este simplu. Eu am descoperit ca daca te gandesti la ce sa vorbesti incepi sa fi timid si mai bine lasi tote cuvintele sa vina. Succes!

| ionutzu94 a răspuns:

Ehh... am avut si eu aceeasi probleme cand eram mic, dar eu am trecut peste asta incearca sa fii si tu tupeist ca in Romania cu rusinea nu ajungi nicaieri, toata lumea isi bate joc de tine cand te vede in starea care esti.

| claudiu11re a răspuns:

Cum adica treci si tu peste rusine ia-ti inima in dinti si spune-le ce ai pe suflet...

| AdyForLife a răspuns:

Din ce zici tu se pare(parere personala ) nu esti timid sau rusinos doar ca nu poti spune ce ai de zis. Ca sa treci peste teama asta si sa le spui ce ai de spus. Sau deschide subiecte gen : Despre muzica filme jocuri depinde de fiecare si vorbind asa le poti spune si ce ai pe sulfet fara sa simti nimic sau poate le zici in subiectul acela care l-ai deschis si o sa observi le-ai spus fara sa stiihappy

| AdyForLife a răspuns:

Omule si eu am fost asa inainte nici pas nu ziceam! Nici acum nu zic(nu zic ca nu-s tupeist sau smecher ) Dar ai dreptate trebuie sa fi tupeist sa nu te lasi calcat in picioare de nimeni

| lorenyta13 a răspuns:

Incearca sa fi mai tupeist si scapa de a fi timid bagate cu toti in seama si bagate cu ei mai mult in discutibig grin...