| RobertVasilica a întrebat:

Deci eu am 12 ani si am o fata care o iubesc are 11 ani si am intrebat-o daca vrea sa fi, impreuna si mama nu e de acord, conteaza deoarece trebuie sa am 16, 17, 18etc. conteaza varsta?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In cazul tau conteaza foarte mult. Nu se poate vorbi de iubire la varsta asta. Joaca de copii.

| sadrian46 a răspuns (pentru darrio2007):

Ba se poate. Începe ca o joacă. Dar dacă ai început să te împrietenești la această vărstă, există o șansă mare ca cuplul să dureze. Așa că, supravegheată de părinți, eu recomand.

| darrio2007 a răspuns (pentru sadrian46):

Am avut un prieten care a fost cu o fata din clasa a patra. Prietenie, mai tarziu dragoste iar in ultimul an de facultate s-au despartit.
Fiind la aceleasi scoli, inclusiv la facultate.

| sadrian46 a răspuns (pentru darrio2007):

Se mai întâmplă și așa. Dar în tot acest timp, au cultivat iluzii, au trăit o idilă, au avut o experiență de viață de cuplu care le-a folosit mai târziu.

| DeyCj a răspuns:

Nu contează vârsta.Mama ta nu trebuie să fie de acord, ci în primul rând fata trebuie să fie de acord, şi apoi mama şi tata.
Oricum părinţii ar trebui să înţeleagă că aşa începe drumul tău pe plan sentimental şi să te lase să te dezvolţi pe acest plan în mod natural, nu dictat de ei(ceea ce mi se pare absurd şi cam aminteşte de Ceauşescu(tu nu l-ai prins dar eu am prins revoluţia).
Mult succes cu fata happy.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spui la mama că ești prieten cu ea. Să fie de acord că iubirea e sfântă la orice vârstă.

| T0T a răspuns:

Împrietenește-te întâi cu limba română.

| Andreeush a răspuns:

Sunteți cam mici să vă gândiți să aveți o relație.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cam conteaza. La 12 ani este o iubire platonica, asa cum iti iubesti si parintii. La aceste varste inca nu esti dezvoltat psihic si fizic pentru o iubire adevarata. O sa-ti dai seama de asta peste vreo 3-4 ani. Dar a fi prieteni, a va iubi ca prieteni nu e nimic rau.

| 1231242 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Poate 10 ani, ai vrut sa scrii, nu compara adolescenta cu iubirea adevarata, te rog.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru 1231242):

N-am intees ce ai vrut sa spui.

| NarcisIfrim a răspuns:

La varsta asta e ok doar prietenie, merge doar atat.