| anonim_4396 a întrebat:

Deci locuim impreuna de o luna si pot sa spun ca este ok. Adica singurul lucru care ma nemultumeste este bucataria, in care eu nu ii pot face de mancare sotului caci el are o legatura stransa cu parintii.Un exemplu..cand il intreb."ce ai vrea sa facem astazi de mancare,sau ce ai vrea sa mananci,raspunsul lui este "pai nu stiu",iar cand da ochii cu mamicuta sau cand dansa ajunge de la servici pac ii vine pofta ca ar manca de aia,sau "de ce nu imi faci si mie niste paste,o ciorbita ca tare as mai manca". Spuneti voi, soacra pe de o parte mi-o ia in nume de rau ca nu stiu sa fierb si eu niste paste sau sa fac o ciorba. Cum sa procedez? plus ca planurile lor a familie ar fi sa faca o bucatarie mare draguta in care iar, sa mancam cu totii. Ce sa fac?sad

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu ai ce face decat sa te intelegi cu soacra, daca atunci cand te-ai maritat, te-ai maritat cu toata familia.
Nu vreau sa crezi din asta ca este ceva rau, dar cu siguranta este mai greu, pentru ca trebuie sa traiesti in pace si buna intelegere cu toti, trebuie sa depui un efort mai mare, insa daca asta iti asigura pacea atunci merita.
Legatura lui stransa cu parintii trebuie sa fie exemplu pentru tine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai ce face! Discuta cu el serios acesta problema sau apuca-te si fa mancare si nu-l mai intreba. Eu asa a-si face. Daca nu i-ar placea i-as pune-o in cap.

| neutrino a răspuns:

Din pacate nu ai ce face, nu poti schimba un barbat "mamos"! Ai mare grija ca in curand este posibil ca mama lui sa aiba pretentia de a conduce totul!

| anonimg a răspuns:

Asta nu-i sot! Mai bine nemaritata decat cu unul ca acesta. Are nevoie de multa, muuulta educatie; tu nu ar fi trebuit sa-l iei needucat. Nu esti singura in situatia asta; mai toate casniciile sunt asa.
N-ai ce sa-i faci situatiei in felul dorit de tine. Nu poti schimba caracterul unui om. Mergi inainte si apeleaza la Bunul nostru Dumnezeu. La El gasim putere si ajutor ca sa trecem peste toate greutatile vietii; daca vom trece singuri, acestea vor ajunge sa ne copleseasca. Este o onoare si un privilegiu sa ne plecam genunchii inaintea Lui, si sa urmam indemnul apostolului: "Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insusi ingrijeste de voi." (1Petru.5:7)
O carte care te va ajuta mult: http://www.google.ro/......http?/url

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi un articol despre cum sa te intelegi mai bine cu socrii.

| Mayar a răspuns:

Pfoai, fata luda! In loc sa iti para bine ca ai mai mult timp pentru tine si nu trebuie sa faci mancare, ca ai un fel de ''servitoare'' care face mancarea, tu te mai si plangi! Hai sa facem schimb de locuri, ca intr-o asemenea situatie chiar as vrea sa fiu!

| AliGab a răspuns:

Raspunsul este simplu: mutati-va singuri daca va permiteti. El este prea mamos si nu o sa rezolvi nici usor nici curand problema asta daca nu va mutati singuri. Succes

| 1man1 a răspuns:

Din ce ai scris nu am inteles cat de priceputa esti ca bucatareasa. Daca esti priceputa e posibil ca el sa fie atasat de mancarurile mamei lui si sa nu-i placa sau sa considere ca o tradeaza. Ar fi o dovada de infantilism. Discuta calm si afla-i parerea. Daca nu esti priceputa intreab-o pe mama ta sau pe soacra ta. Daca sunteti nevoiti sa locuiti impreuna incearca sa conlucrezi cu soacra ta nu sa intri in competitie. Incearca sa faci o mancare super si nu cred ca o s-o refuze. Eu personal daca ar fi sa dau note sotiei mele as da 10+, iar mamei mele 7. Daca il intrebi ce mancare sa faci si spune ca nu stie fa ceva de mancare ce crezi tu de cuviinta. Tine-ne la curent cu evolutia ta in bucatarie. Succes!