| Farruko35 a întrebat:

Trebuie neaparat sa mancam doar cand ne este foame? Dar daca avem pofta de un sandwich,un mar,o ciocolata,o prajitura etc nu putem manca deoarece nu ne este foame? Este pacat daca facem ce zic in ce-a de-a doua fraza? Pe bune acum, nu stiu cum sa mai procedez. Va multumesc mult!

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cand ai de gand sa te faci om serios? Ce tot vii cu intrebari de-astea de doi bani? Esti chiar asa grijuliu sa nu cumva sa faci vreun pacat? Tu crezi ca aici pe site sunt numai oameni naivi ca sa-ti bati tu joc? Se vede de la o posta ca intrebarile tale sunt prostesti.

| mentholinks a răspuns:

Daca esti ortodox e pacat, ca doar la voi inventeaza popii o sumedenie de pacate ca sa va tina in control.

| xerxes1 a răspuns:

Este pacat si sa intrebi pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te opreste sa faci ce ai zis?

| Farruko35 explică (pentru anonim_4396):

Pai cica se zice ca e pacat sa procedez cum am zis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Farruko35):

Normal bre daca gandeste religia in locul tau. Ia-ti viata in maini si nu te mai lasa influentat de toate prostiile crestine.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu e pacat, dar trebuie sa ai grija sa nu fie zi de post.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Inseamna ca iti este foame, daca vrei sa mananci.
Tu vrei sa stii despre lacomie?
Lacomia (ca pacat) nu este atunci cand vrei sa ai prea multe avutii. Lacomia este atunci cand vrei de exemplu sa faci rau cuiva (sa iti necistesti aproapele) pentru a avea avutii (bogatii).
Exemple de fapte de lacomie:
-oamenii din vremea triburilor care s-au apucat sa omoare pe altii inloc sa se alieze cu ceilalti oameni pentru hrana etc.
In concluzie, pofta de avutie este pacat doar daca faci rau aproapelui prin asta.
"36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii."
Deci, ai citit ca se mentioneaza faptul ca toate pacatele inseamna de fapt necinste fata de aproape, dar daca aceasta pofta de avere nu face rau aproapelui inseamna ca nu e pacat, iar lui Dumnezeu oricum nu-I poti face niciun rau, fiindca el este atotputernic.