| AliceAlice456 a întrebat:

Mama soacra mă ceartă mereu, eu si soțul suntem casatoriţi de 10 ani si mai nou locuim cu parintii sotului. Apartamentul nostru e in renovare dar stiti asta din intrebarea trecuta, de evitat nu am cum sa o evit pentru ca de dimineaţa dupa ce pleaca sotul la munca ea ma trezeste mereu la 5 dimineaţa si ma pune la treaba. Sotul imi ia apararea dar degeaba ca mama lui tot nu intelege, stiu ca am mai pus aceasta intrebare dar nu mai pot si as vrea sa va întreb ce ati face voi in locul meu. Eu cu soțul meu ne intelegem bine si nu vreau sa se ajunga la divorţ din cauza mamei lui si vreau sa mentionez ca nu avem înca copii.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Mama soacra nu o sa se schimbe.
Casa ei, regulile ei.
Asa ca nu este indicat ca sotul tau sa se certe cu ea desi imi inchipui situatia.
Trebuie sa ai rabdare pana terminati apartamentul sau sa cautati o camera cu chirie.
Oricum este ceva temporar, slava Domnului.

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca munctiti si va permiteti plecati in chirie cum zice userul dullcat, e cea mai buna varianta, tin minte intrebarea si e clar ca nu se poate asa, a facut o obsesie sa fie toata ziua cu gura pe tine, cunosc tiparul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va mutati

| dullcat a răspuns:

Cat dureaza renovarea? Situatia e urata, dar depinde de tine cat mai induri si de unde iti gasesti rabdarea pana cand se finalizeaza lucrarile. Nu aveti alta posibilitate de a sta in chirie, de exemplu? In cazul in care nu, vorbeste cu soacra, daca nu ai loc de munca se poate sa te trezesti mai tarziu pentru treaba, nu e obligatoriu la 5.laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Muta-te singura la ai tai pana se termina de renovat apartamentul.

| Lucaaragiale23 a răspuns:

Pentru o viață sănătoasă nu stați cu soacra in casa happy
Asta ai de făcut

| Doroteaa a răspuns:

Mama soacra nici când o să vă mutați la casa voastră no să te lase în pace? așa sunt ele mai ales când sunt mai in vârstă. își cam pierd memoria și no așa îs ele...