| anonim_4396 a întrebat:

Din clasa a 4- a eram o foarte buna prietena cu o colega. Dar acum a ales alta fata pe nume Andreea. Adica s-a imprietenit cu ea si pe mine ma ignora cateodata. La inceput credeam ca poate o sa revina din nou la mine... Dar numai cred acest lucru. Pentru ca : Nu prea mai vorbeste cu mine in pauze, cand vreau sa intru si eu in discutia lor ma iau la mosto : adica imi atrage atentia asupra altui lucru : " du-te si mai invata la istorie ", " vezi ca te urmareste nu stiu ce " etc parca ca sa scape de mine. Si ele au fost acelea care mi-au zis sa intru in "grupul lor ". Si azi am vazut ca pe mess si-au pus aceeasi poza cu ele doua. Dar si eu si cu ' fosta mea colega cea mai buna ' am facut poze impreuna la sfarsitul anului. Dar si le-a pus? Nu! Eu nu le-am pus ca nu mi le-a trimis. Cu mine si cu ea nu isi pune, dar isi pune cu ea si prietena ei. Oare sa mai am rabdare pana se intoarce la mine ca cea mai buna prietena sau sa renunt? Nu prea renunt usor.si as vrea sa stiu daca e un mod prin care sa mi-o aduc in apoi ca cea mai buna prietena. Nu sunt prea distractiva, dar o ajut mereu, fac ce vrea ea. Si prietena ei vorbeste urat cu toata lumea, nu prea am vazut-o ca o ajuta si isi bate joc de ceilalti. Nu stiu ce vede la ea. Ce ar trebui sa fac? Pareri si raspunsuri la aceste intrebari please :X Fundita penttru cele mai bune sfaturi.

12 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Oamenii se schimba de ajungi sa nu-imai recunosti.
Daca ti-a fost oprietena atat de buna, isi av da seama cine conteaza cu adevarat. Daca ea continua sa "isi bata joc de tine" prin simplul fapt ca te ignora in favoarea alteia, atunci renunta tu la ea si nu mai sta dupa ea.

| Melody a răspuns:

Du-te la alte fete din clasa, imprieteneste-te cu ele. Am avut o experienta asemenatoare si eu in liceu cu cea mai buna prietena, isi gasise alta companie, si culmea tot Andreea o chema, dar pe mine nu ma luau la misto cand intram in discutia lor, ba din contra, ma indemnau sa intru in grupul lor. Dar nu o faceam pentru ca nu-mi placea respectiva, aveam impresia ca o starneste pe prietena mea impotriva mea, si mai tarziu s-a dovedit adevarata suspiciunea mea. Si tot mai tarziu si-a dat seama si prietena mea cine conteaza si s-a intors cu coada intre picioare. Intre timp mi-am vazut de ale mele cu celelealte colege si m-am purtat indiferenta cu ea. Chestia asta doare. Deci asta iti propun si tie, ignor-o un timp, si nu mai o ajuta, nu mai fa tot ce-ti cere, asta e o mare greseala, ea trebuie sa-ti fie prietena nu doar cand are nevoie de tine. Daca in final nu se intoarce la tine, inseamna ca nu merita prietenia ta si in cazul acela ar trebui sa te bucuri ca ai scapat de o capusa. E greu sa-ti dai seama care iti sunt prietenii adevarati dar mai greu e sa-i depistezi pe falsi.

| cryna a răspuns:

Din cate ai povestit nu cred ca ti-a fost asa de buna prietena cel putin nu asa cum credeai tu. parerea mea este ca ar trebui sa-i amintesti perioada in care ati fost bune prietene sa faci din nou activitatile pe care le faceai cu ea atunci si daca vezi ca chiar nu-i pasa de toate acele amintiri las-o in pace si cautati o alta prietena. eu sper totusi sa va puteti relua aceea buna prietenie si daca vei reusi poate ii faci un bine si o "scapi "de noua prietena care nu o poate influenta pozitiv daca ea vorbeste urat si e egoista multa bafta! sper ca team putut ajuta

| usernamealy a răspuns:

O sa vezi ca o sa iti apara in cale alta fata cu care sa fii cea mai buna prietena asa cum mi s/a intamplat si mie
exact acelasi lucru mi s/a intamplat si mie numai ca eu nu ii faceam temele si asa ne distram impreuna dar nu stiu dc nu a mai vrut sa fim prietene dar ma gandesc ca din cauza ca nu mergeam in cluburi si ea vroia mai mult sa mearga prin cluburi sa agate baietii si nu avea cu cine, dar daca nu a mai vrut am mai incercat eu sa apropri iar de ea dar am renuntat pana la urma ca nu avea rost asa ca mi/am facut alat pr cea mai buna si acum ii ok
asta e toti pierdem prietenii in viata si cand o sa ne casatorim cu putini mai tinem legatura.sad
bafta!:*:*

| federerdinamo a răspuns:

Deci in primul rand ar trebui sa ai o discutie cu ea. Daca ezita sa iti dea raspunsul inseamna ca poate chiar nu mai vrea. De ce sa astepti sa se intoarca ea? Ce esti tu roata de rezaerva sa astepti sa vina la tine cand se cearta cu celealta? Daca ele te evita nu cred ca ar trebui sa insisti pentru ca apoi vor zice ca esti enervanta. Vb cu ea si rezolvati lucrurile apoi tu iti vei putea gasi o alta prietena chiar adevarata si cr sa te inteleaga. Inca ceva nu cred ca faci bine ca faci tot ce spune ea sa nu te ia de proasta mai tarziu:*:*
sper ca ti-am dat unele din cele mai bune sfaturi>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti sigura ca ti-a fost prietena vreodata? Daca zici ca o ajuti si faci tot ce vrea ea, s-ar putea sa te fi considerat ca o unealta de care s-a folosit. Scuza-ma ca-ti zic, dar aici ai gresit doar tu. Nu-i poti oferi unei persoane tot ce-si doreste, oricand si facand si imposibilul pentru a-i fi bine. Demnitatea ta unde este? In plus, nu asa se mentine o relatie de prietenie. Prietenia se bazeaza pe respect, ajutor si orice alt lucru facut reciproc. Ce poti oferi, asta da. Ce dai, ceri.winking Este normal sa se fi departat de tine, dar probabil nici ea nu stie de ce a facut acest lucru, ci crede ca s-a saturat de tine si inlocuitoare ta isi face treaba mai bine.
Poate ea este o fire mai glumeata, poate s-a mai schimbat... Oricum, nu trebuie sa ai rabdare cu ea. O chemi pe la tine sau o inviti la un suc. Acolo vorbiti intre 4 ochi si o poti intreba cum stau lucrurile. Nu te milogi de ea, nu-i cere sa mai fiti prietene. Daca zice ca ramaneti prietene, cere-i sa-si schimbe atitudinea fata de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai aveam sperante in ea pentru ca era singura cu care vorbeam mai mult... dar acum am toate fetele la dispozitie. si decat sa ma bazez pe una mai bine pe mai multe. Multumesc deni :X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rasbunate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci daca o iubesti asa mult ar trebui sa ii zici dc nu mai vrei sa fim prietene noi eram prietene din clasa a 4 a sau a cata erati voi sau daca nu merge da in p***a masii de handicapata aurolaca drogata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! pai nici eu nu as renunta usor daca ar fi vb de prietene mea cea mai buna dar daca se poarta asa cu mine hai valea ca nu sunt presul ei cand are nevoie de ceva stie ca sunt la dispozitia ei da cand este bine imi da flit...nu-i asa? acum eu nu ma bag doar tiam spus parerea mea
incearca so uiti si sati faci alta prietene! multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca : ar trebui sa renunti deoarece tu esti cea ce suferi nespus de mult si mie mi se intampla la fel adica prietena mea sta cu mine mereu dar e o poveste lunga. ce ar trebui s faci e sa lsi totul balta sa uiti si sa ti faci alti prietenii ei bine degeaba te integrezii in grupul lor daca nici macar nu vor sa vb cu tine te framanti cam mult si nu ar trebui ei bine prietena ta stie ca suferi stie ca i vrea sa fiti prietene din nou si ca aceea fata va impiedica sa fi ti din nou impreuna vad ca esti o persoana calma si speriata. draga mea eu iti spun sa faci si thu acelasi lucru si sa nu te mai gandesti la ea si ai sa vezi ca aceste sfaturi iti vor utile te pup

| baby_4423 a răspuns:

Pai ai incercat sai spui ca vrei sa fi prietena din nou cu ea?