| BABYGIIIRL a întrebat:

Bună TPU, am și eu problema.
Este vorba de pierderea custodiei a mamei.
Dacă tatăl nu a recunoscut copilul la naștere, iar mama copilului se prostituează și a lăsat copilul în tara și nu are condiții pentru a întreține copilul, pot face ceva pentru a obține custodia copilului și a-l trece pe numele meu, prin test ADN și dovezi sau ce este de făcut?
Specific, copilul are 3 ani

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar daca nu l-ai recunoscut la nastare va trebui sa depui o actiune la judecatorie pentru stabilirea paternitatii si stabilirea domiciliului minorului la tine.
In proces vei dace si testul de paternitate si se va face si o anchetă psihosocială.
Daca nu te descurci singur apeleaza la un avocat.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, cine esti tu si ce relatie ai cu copilasul?

Vad ca esti FATA care prin 2018 abia intrai la liceu... deci ai 18-19 ani.

| BABYGIIIRL explică (pentru Violleta2022):

Sunt mătușa copilului dragă, am 19

| Violleta2022 a răspuns (pentru BABYGIIIRL):

Tu nu poti obtine custodia unui copil, atata vreme cat tu insati nu ai casa, masa si nici servici, deci nu ai bani sa poti creste copilul altcuiva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Custodia e una. Să îl treci pe numele tău e alta.
Ce test ADN? Cui să-l faci, testul? L-ai făcut tu pe copil, sau ce?
În grija cui este acum copilul? Nu ai cum să îl iei de la mamă fără acordul ei, chiar dacă este în străinătate.

| Lioana a răspuns:

Pentru ce sa faci test ADN? Test ADN fac parintii. Tu ce esti pentru copil?

Răspuns utilizator avertizat
| MihaiSpeedster a răspuns:

Da, se poate. Dar poate fi complicat, în mod sigur nu găsești aici informații suficiente. Vorbește cu un avocat. În mod normal, copilul e preluat de rudele de gradul 1, bunici, frați mai mari majori, etc. Caută un avocat.

| felixf a răspuns:

Un anume babygirl doreste custodia unui copil. Esti bunica lui, esti prietena cu mama, esti un criminal? Cine esti? Ar trebui sa ne sezim cuiva anume ca vrei sa furi un copil. Te rog fi mai explicit si te putem ajuta.

| 1234568807 a răspuns (pentru felixf):

Daca vrea sa obtina custodia copilului nu se numeste furt

| BABYGIIIRL explică:

Sunt mătușa copilului fraților, eu doar am specificat ca sa știm ce avem de făcut pe mai departe, nu mai aruncați cu noroi sau sa comentați anumite chestii ce nu le știți și nu face parte din ce am întrebat

| mi25 a răspuns (pentru BABYGIIIRL):

Nu trebuie sa te superi: vina este a ta ca u ai spus la inceput ce legatura ai cu copilul. Uite, eu am crezut ca esti tatal natural al copilului, cel care nu a recunoscut copilul la nastere. Ai intarit acest lucru prin introducerea ADN-ului in chestiune.
Pentru ce sa faci ADN-ul daca esti matusa? Esti sora tatalui nelegitim? Nu ai ce cauta in problema. Daca esti sora mamei, nu-ti trebuie nici Un ADN ca sa demonstrezi ca esti ruda cu mama, dar pentru a lua in custodie sunt necesare indeplinirea unor conditii, care nu se pot prezenta fugitiv pe un forum.