| DanielBogdan7 a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu un raspuns in cazul in care eu am un copil din afara casatoriei, iar mama copilului nu vrea sa ma recunoasca ca fiind tatal copilului si acum nu mai raspunde nici la telefon, mesaje si nu vrea sa fiu recunoscut. Cum imi pot recunoaste copilul si reface certificatul de nastere al acestuia fara a avea vreun act de la spital sau copie al certificatului de nastere. Inteleg ca s-a tras linie in dreptul numelui tatalui si am doar o copie a cartii de identitate a mamei, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este necesara o actiune in ustitie. Contacteaza un avocat si o sa afli exact ce trebuie sa faci, in functie si de probele pe care le ai ca esti tatal copilului.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate, doar s-o dai în judecata și sa se facă test ADN sa se stabilească paternitatea. Dar asta poate dura și ani.

| DanielBogdan7 explică:

Din ce cauza sa dureze ani? Ca probe am niste poze cu ea si eu de la mare din perioada in care am conceput copilul si mesaje de la ea in care recunoaste ca sunt tatal copilului, alte probe nu stiu ce as putea aduce