| anonim_4396 a întrebat:

Dintre toate prietenele mele, am ramas singura nemariata. Am 34 de ani si ma simt putin debusolata, mai ales ca relatia dintre mine si ele s-a cam schimbat... Oare e cazul sa-mi pun si eu pirostriile?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Până la vârsta aste ce ai facut? Cum de nu ai pe cineva lângă tine? Ai ajuns sa te simti a si cum ai condus pe cineva la gara, si ai condus... si ai condus... si... ai ramas singura pe peron si nici nu mai ai pe cine conduce. E cazul sa te urci si tu intr-un tren. Viata are un inceput si un sfarsit. Trebuie sa te grabesti de acum...

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E cazul sa-ti pui pirostriile doar daca ai langa tine un barbat cu care vrei din tot sufletul sa imbatranesti. Faptul ca toate prietenele tale au facut-o nu e deloc un motiv. E viata ta, tu o sa tragi ponoasele daca te mariti doar ca sa fii maritata.
E minunat sa ai langa tine un suflet cu care sa imparti si bune si rele. Inteleg ca e greu sa fii singura, sa n-ai pe nimeni, dar cred ca mult mai greu sa ai langa tine persoana nepotrivita. O casnicie intre doi oameni compatibili si care se iubesc intalneste tot gelul de obsatcole si greutati, nu vreau sa ma gandesc cum ar fi daca n-ar exista iubirea.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mda, la varsta aceasta presiunea sociala devine stresanta..., comentariile celor din jur cu privire la statutul de persoana necasatorita al celor aflati la aceasta varsta poate fi deranjant... dar, fiecare hotaraste sa faca acest pas atunci cand se simte pregatit, cand a intalnit persoana potrivita! Daca ai un prieten cu care te intelegi bine, lasa ca totul sa vina de la sine, importanta este fericirea in cuplu, nu un act care sa oficializeze relatia. Nu trebuie sa faci ce face lumea, daca tu esti ok cu viata ta, gandeste-te ca multe dintre cele care sunt casatorite in grupul tau, poate nu sunt asa fericite si implinite precum par, sau ajung sa divorteze destul de repede... Important e sa faci asa cum simti tu ca e mai bine pentru tine!

| LuS[z] a răspuns:

Cam da. dar doar in cazul in care cel cu care esti e demn de ceea ce trebuie sa aiba un barbat ca sa fie un sot bun:fidelitate atentie respect compasiune si cam astea ar fi cele mai importante.

| mariazet45 a răspuns:

Cea care stie daca e cazu sa o faca sau nu esti tu. Relatiile dintre prietene se schimba cand se casatoresc ele au mai putin timp si il dedica familiei, nu prea ai loc in familiile lor pentru ca poti deveni chiar si o amenintare pentru familiile lor, dar din in toate aceste lucruri nu gasesc scuza ca e cazu sa ti pui pirostiile, poti avea o relatie de durata si necasatorita, si sa faci acest lucru pana vei simti ca persoana care e langa tine iti doresti sa fie pana la sfarsitu vietii. Dumnezeu ne-a lasat diferiti, simtim si traim diferit, nu poti face ce face cel de langa tine doar pentru a fi ca el sau in rand cu lumea cum se spune. Incearca sa-ti gasesti calea ce o vei urma indifernt de ce fac altii. succes

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

O sa simti cand vine timpul... Faptul ca toata lumea e maritata nu inseamna ca si tu trebuie sa fii la fel. Cu atat mai putin daca te simti bine in pielea ta, in viata pe care o duci, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aproape 34 de ani si tot singura ma aflu, din pacate. De multe ori sufar, disper si am depresii din cauza asta. Mi-e teama sa nu raman fata batrana toata viata. Te inteleg destul de bine, caci si eu trec prin aceasta perioada destul de grea, tensiunea se acumuleaza tot mai mult si simt ca explodez de durere. Nu stiu ce sa mai fac ca sa rezolv situatia asta. Dar noi suntem femei, nu putem agata barbati pe strada. Cu ce suntem noi de vina ca nu ne place nimeni?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit toate comentariile si nu sunt de acord cu toate.Este si firesc:gandim diferit. Dar nu inteleg de ce se gasesc unii sa judece ca:"ce am facut pana la o varsta de nu ma gasit pe nimeni"? Si femeile si barbatii sunt la fel de vulnerabili cand e vorba de dragoste, casatorie.Si rautatea unor oameni fara minte este nemarginita.
Fiecare isi croieste drumul vietii, dupa cum se ivesc oportunitati sau nu. Unii/unele sunt mai norocosi/norocoase, altii mai putin. Cert este ca si cei care au alaturi pe cineva, au de luptat cu presiunea celor din jur.
Unele cupluri traiesc impreuna doar de "ochii lumii", traiesc ca niste straini, pastreaza doar in public parentele. Si ce este mai dureros:sa fii intr-o relatie formala sau sa fii singur?(nu vorbesc din povesti).
Sunt lucruri deosebite pentru care merita sa traiesti si sa fii fericit. E bine sa ne bucuram de fiecare clipa.Stiu ca suna ca limbajul de lemn, dar e adevarat. Mi-a dat seama la timp.Eram in situatia de a-mi pierde mintile pentru un om care s-a jucat cu sufletul meu.Acum, la 41 de ani, singura fiind, nu as mai da o lacrima pentru nici un barbat.Si credeti-ma, nu sunt nici proasta, nici nu arat ca naiba, am o pregatire si un statut profesional bine definit.

| Adina-sorescu a răspuns:

Doar n-o fi acum sa te mariti ca sa ai subiecte de conversatie cu prietenele... Daca-ti sunt prietene, nu o sa aiba relatia voastra de suferit de pe urma diferentei asteia!

| dana_ciubotaru a răspuns:

Eu m-am maritat de gura maica-mii, sa fiu si eu in rand cu lumea... Au urmat doi copii si un divort cu scandal... Nu face ceva ce nu-ti doresti cu adevarat! Crede-ma pe cuvant.

| cristi_roman a răspuns:

Mai ai timp sa te mariti si sa faci si copii! Mergi relaxata, cu capul inainte, nu e cazul sa intri in panica. Toate la vremea lor.