| CristinaElena12 a întrebat:

Diriginta mea i-a spus mamei mele ca eu am ras de un baietel care a facut pe el. Drept pedeapsa mama mea mi-a turnat apa pe pantaloni si m-a scos afara din casa ca sa se rada si de mine.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Mama ta s-a folosit de un principiu psihologic pentru a te invata ceva: sa nu rizi de altul cand da de necaz. Doar trecind prin acelasi lucru ca cel ce trece printr-o situatie jenanta poti intelege cit de jenanta e situatia de fapt si cum ar fi sa rida altii de tine, ca sa nu mai rizi mai apoi de altii cand trec prin asa ceva sau ceva asemanator. Simti cu celalalt, il intelegi, doar cand ai trecut si tu pe acolo. Daca nu ai inteles asta, mama ta, desi inteleapta, (si poate prea radicala in gestul ei) a facut gestul pe degeaba. Acum ar trebui sa intelegi cum e sa rida cineva de tine pentru o situatie pe care tu nu ai vrut-o.
Oricum, pe cit de urit ti se pare a fi gestul mamei tale, pe atit a fost de urit faptul ca tu ai ris de acel baietel. Sper ca in viata sa descoperi ca exista o multitudine de situatii prin care cineva poate sa treaca si care, in loc sa ne determine sa ridem de acea persoana datorita situatie jenante in care a ajuns, sa ne faca sa intelegem ca oricind e posibil ca fara sa se vrea, oricine sa treaca pe acolo, inclusiv noi. Deci, fii inteleapta si altadata, intreaba-te ce a dus la acea situatie, incercind sa intelegi, nu sa rizi de ea.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trimite-ne o poza ca sa te credem!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tare laughing.

| darrio2007 a răspuns:

Pe frigul asta? Nu cred.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un semn mare de uimire!
Pe un prieten de al meu l-a scos tata pe coridor gol ca să
îl pedepsească că a luat o notă mică. Avea 10 ani.

| Panamax a răspuns:

Concurs de prosti.
Ala a facut pe el ca i-a fost rusine sa ceara voie afara.
Tu ai ras cand nu era cazul.
Diriginta s-a spalat pe maini si a dat vina pe tine.
Maica-ta te-a pedepsit intr-un mod destul de prostesc.

| Demidol a răspuns:

Si ti-a cazut bine? La fel a simtit si acel copil. Bine ti-a facut! Pentru ca acel copil are o problema de sanatate, dar tu ai facut-o intentionat. Alta data sa gandesti inainte de a face/zice ceva.

| GirlOnline81 a răspuns:

Cred ca marea ta intrebare este daca mama ta a procedat corect sau daca a gresit facand asta. Ca sa dau un raspuns dilemei tale, da, a gresit. Dar asta n-o face o mama rea. Este doar o mama care incearca din greu sa-si ajute copilul sa devina o mai buna persoana intr-o lume atat de rea.
Ia intamplarea ca pe o lectie si invata din eawinking.

| mgtow a răspuns:

2 fraiere diriga ca sa parat si mata in loc sa te sfatuiasca civilizat a procedat ca un tigan

| minrest a răspuns (pentru cristi202):

Nu reiese clar ca a ras de copilul respectiv, deocamdata stim doar ca asta afirma profesoara.

| minrest a răspuns (pentru Panamax):

De unde stii ca a ras? Spune ca asta e afirmatia profesoarei; daca e adevarat sau nu, nu reiese clar.

| minrest a răspuns (pentru Demidol):

Spune ca a acuzat-o profesoara, dar nu spune ca a si ras de copilul respectiv.

| minrest a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu se intelege daca chiar a ras de un copil, sau doar o acuza profesoara.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Incearca sa-si ajute copilul scotandu-l iarna afara, ud. laughing Asta e inconștientă.

| ibaal a răspuns:

Asa ceva... daca e pe bune...straight face

| ywar a răspuns:

Prostie in forma continuata! E tara prostilor si a incultilor. E tara lui "eu cand vreau sa fluier, fluier".
Trei femei foarte proaste. Da, da! daca e adevarat e foarte proasta si mama ta. Diriginta, la fel! si cap de lista TU!
Multamita?

| minrest a răspuns:

Spune-mi, ai ras de baiatul ala, sau nu? Caci nu am inteles clar. Multumesc mult pentru raspuns.

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

Poti citi printre rinduri in acest caz. Daca nu ridea, se dezvinovatea, ar fi zis acest lucru. Nu ne place sa fim invinovatiti pe degeaba, si atunci cand se intampla, reactionam, si uneori dur. Pentru ca stim ca nu e drept asa. Dar ea nu a reactionat, deci e clar ca a ris, daca nu ridea, spunea ca ea nu a ris, macar atit.

| minrest a răspuns (pentru cristi202):

Tu ai citit corect in acest caz, si eu am gresit. Imi pare rau. De fapt toti ati inteles corect; eu am fost de parere ca e acuzata pe nedrept.

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

Ei,nu are nimic, e normal sa fii crezut asa, fiindca ea totusi nu a zis nimic.

| Demidol a răspuns (pentru minrest):

Ai inteles gresit. Nu a acuzat-o ci a parat-o. Ea nu neaga ca ar fi ras. Deci, a facut-o.

| minrest a răspuns (pentru Demidol):

Da, am inteles gresit. Asa e, ai dreptate.

| OrdanKarris a răspuns:

Bravo, bine ti-a facut happy