| Duteplangiccc a întrebat:

Eram la ora si am ras cu un coleg nu in felul in care sa deranjez profa si dupa care profa s-a luat doar de mine ca rad si sa ma opresc si dupa care mi-a cerut un coleg un pix si i-am dat si a inceput sa strige la mine ca i deranjez ora si ca mereu rad si m-a scos afara si dupa a venit dupa mine si m-a dus in clasa sa ma faca de ras iar dupa s-a dus la diriginta si diriginta m-a scos afara impreuna cu profa ca sa imi spuna ca ma comport urat si eu i-am spus ca are ceva cu mine si nu numai eu radeam iar dupa care profa mi-a spus ca ea nu are nimic cu mine si ca ma iarta si m-a imbratisat iar apoi a plecat si doriginta a strigat la mine ca ma comport irat iar dupa aceea dupa 4 zile peofa i-a scris mamei mele care m-a certat.Are rost sa mai rad la ora ei numai ca sa o enervez?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai deranjat-o de ce s-a luat de tine? Degeaba?
Se pare ca nu esti la prima abatere de genul ăsta.
Se vede cât esti de atent la ore. Ai scris ditamai pomelnicul si nici o virgulă.

| Violleta2022 a răspuns:

Dataa viitoare cad razi iti va scade nota la purtare, ca asa ecva se iarta o singura data, data viitoare primesti pedeapsa dublata.

| dullcat a răspuns:

Ce inseamna,, am ras cu un coleg nu in felul in care sa deranjez profa''? La ore trebuie sa se auda numai vocea profesorului sau a profesoarei, iar in rest maxim soapte daca un coleg ii explica ceva altuia sau ii cere un pix imprumut. Cu atitudinea asta de,, Dar nu numai eu am facut asa, mai sunt si altii'' nu ajungi nicaieri. Incearca sa socializezi cu colegii in pauze, nu in ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti recomand sa incerci sa-ti mai enervezi profesorii in nici un fel, indiferent de felul lor de a fi, deoarece singurul care o sa iasa in pierdere vei fii tu. Deasemena, nu le lua foarte personal, unii profesorii sunt mai iritabili si spun chestii diverse la nervi datorita stresului la care sunt supusi zilnic cu atatea elevi si nr de ore. Iti recomand sa-i ceri scuze profesoarei tale si sa nu mai repeti gestul. Da dovada de maturitate.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, poate ajungea doar sa îți ceri scuze și sa ii spui ca nu o sa se mai repete.
Cat despre amuzamentele din timpul orei, profesorul are voie să ia atitudine, doar deranjezi ora și pe alți colegi.
Încearcă să conversezi în pauze sau la orele când chiar nu faceți nimic, iar în cazuri de urgenta ( când ceri un pix și să întrebi ce nu ai înțeles).
Cat despre faptul ca ai vrea sa o enervezi, de nerecomandat.
Încearcă să ai o relație ok cu aceasta chiar dacă nu o simpatizezi, pentru ca mai mult rău o sa îți facă când tot o sa vrea sa discute cu părinții când te vede ca pe o problema, iar notele pot sa fie afectate( nu prea ale legatura, dar sunt tot felul de cazuri cu acest gen de profesori, care mie personal îmi displac).
Ex: o sa te asculte și scoată la tabla mai des, o sa te întrebe tot felul de lucruri în speranța că o să te încurci special pentru a îți pune o nota proasta, o sa te întrebe ce a spus sau sa continuui tu lecția ( dacă tot nu ești atenta) Etc.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Nu este potrivit să râzi sau să deranjezi ora, chiar și într-un mod aparent neînsemnat sau amuzant. Chiar dacă profesorul și diriginta au avut o reacție exagerată, trebuie să încerci să înțelegi că rolul lor este să mențină o atmosferă de învățare adecvată și să se asigure că toți elevii primesc o educație de calitate.