| MelanieMartinez a întrebat:

Astazi am avut sedinta cu parintii si nu i-am spus mamei pentru ca am facut cateva lucruri pe care i-au deranjat pe profesori si am luat note mici. Daca afla mama ma va bate, pentru ca nu e prima oara can face asta si imi e frica. Astazi un profesor m-a scos afara de la ora lui din cauza ca i-am facut pe colegii mei sa rada, eu pur si simplu nu pot sa stau 6 ore intr-o banca fara sa fac ceva mai distractiv decat sa scriu. Ce sa fac? Daca diriginta o va suna pe maam si ii va spune, plus ca eu nu am relatii foarte bune cu diriginta si cine stie ce-i spune mamei, nu vreau sa ma bata! Ajutor! Am 13 ani si sunt clasa a VII-a

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ne ceri ajutorul dupa ce ai comis o serie de abateri de le regulile pe care erai obligata sa le respecti.Scoala este institutia care te invata si formeaza bineinteles daca consimti de buna voie, in caz contrar pot apare si repercursiunile inerente.Te sfatuiesc sa ii spui mamei tale chiar daca esti sigura ca te va certa probabil.Mai bine mai tarziu decat niciodata deoarece o fapta asumata/marturisita este pe jumate iertata la fel si pedeapsa aplicata. Spune-i ca efectiv ai uitat sa o anunti, poate te va crede si s-ar putea sa te si ierte.Iti doresc noroc si pe viitor cat mai putine situatii de acest fel.

| neutrino a răspuns:

Accepta pedeapsa binemeritata si roaga-te ca aceasta sa nu fie prea mare.

| Mihaela1964 a răspuns:

Poate ca evenimentul nu se va-ntampla asa cum prezici- ai in vedere ca toate persoanele sunt mai iertatoare in perioada sarbatorilor de iarna- in plus n-ai comis nici o crima; cred ca ai gresit insa ca nu i-ai spus mamei adevarul.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Ce crezi: va fi mai bine sa afle parintii tai din alta parte despre cele intamplate sau de la tine? Indiferent cat de greu nu este, faptul de a spune adevarul e totusi cea mai usoara cale de a relationa cu ceilalti.

Cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Mirelfnatic a răspuns:

Parerea mea este sa vorbesti cu mama ta, incearca sa i explici ce ai facut stiu ca este greu... sunt clasa a 10-a..si eu fac absente deci stiu cum este, pe viitor spune i mamei tale printr-un mesaj dinainte sa vina la sedinta tot ce ai facut si asa o sa stie si ea la ce sa se astepte cand ajunge la scoala. Faza cu violenta nu este deloc buna, explica-i mamei tale ca mai bine ti ar explica intr-un mod frumos ca nu e ok sa pleci de la scoala, decat sa te bata.In concluzie:1. incearca sa reduci numarul de abateri 2. vorbeste cu mama ta fiti mai cooperativi. Sa stii ca MAMA mereu iti va fi cea mai apropiata persoana, cu toate ca acuma nu crezi asta pe viitor o sa vezi. Succes!