| Lera201510 a întrebat:

Dragi soții!
Soțul face abuz de alcool, vine seară de la muncă cică e obosit vrea să se relaxeze. De la un timp este mereu agresiv verbal, nu îi spun nimic că se aprinde din orice, da la niște nimicuri. Stăm în casa mea cu mama mea. El mereu zice și se ceartă cu ea, ca de ce nu face așa sau așa și el trebuie să facă. Are invidie pe sora mea ca cică ai mei îi dau bani ei și lui nu. S-a îmbătat și a făcut scandal și a ridicat și mâna la mine, ceea ce nu a făcut niciodată. S-a certat cu mama și cuvinte foarte urâte. Urlete la beție și sfada sau bătaie la el sunt dese. Zice ca nu mai face și peste o perioadă repetă. Dacă îi fac valiza sa plece ma amenință că rămânem în drum ca distruge tot ce a făcut el aici. Tine una si bună ca este casa lui. Sunt pur și simplu distrusă. Aș pune și picaturi împotriva băuturi dar chiar nuștiu dacă îl va ajuta. Cineva din cunoștințe el zicea ca ea pus și doamne ferește dacă îmi faci așa te ucid. Nuștiu la ce metode sa recurg să-l ajut. Trăim cu frică iar copilul nostru nu Aș vrea să trăiască în acest infern. Dacă nu bea o perioadă este un sot și tătic grijuliu cu bea cum se termină tot. Vorbesc cu el dar degeaba

Răspuns Câştigător
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Trebuie sa inteleaga ca daca nu se schimba, te pierde, e simplu.Fii ferma, si nu il ameninta, il anunti frumos o data, a doua oara ii atragi atentia ca are doua bile negre, si la a 3a a plecat. Iar daca distruge, suni 112, e Romania nu somalia, totusi.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contactează Alcoolicii Anonimi.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu am scris asta de amuzant, acolo la AA există o secție Nonalon, care oferă sfaturi și suport în astfel de cazuri.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Asta funcționează NUMAI dacă împricinatul vrea cu adevărat să renunțe la viciu. Ceea ce e clar aici că nu este cazul.

| mihai69 a răspuns:

Fugi cât mai poți. Lasă-l cu casa lui cu tot; liniștea și siguranța ta și a copilului sunt mai presus de bunurile materiale!

| anonimuIl a răspuns (pentru mihai69):

E casa mamei ei și ea e fata proprietarei. Bărbatul e ginere în casa aia și el trebuie să plece dar nu pleacă.

| Mosotti a răspuns:

Baga Naltrexona in bautura, posibil sa anuleze efectul alcoolului, asta se da pentru alcoolici la spitalul obregia la sectia de alcoolici, o pastila de 50 de mg, daca se dizolva, e perfect, baga-i in sticle cumva, nu se intampla nimic.
Nu mai stiu cate pastile sa luau pe zi.

Ce sa-l ajuti, sa-l dai dracu, ca asta leac nu are.

Doar ca trebuie reteta pentru asta de la un medic. Nu isi va da seama ca ai bagat.

Ca daca te lasi pe mana legii, mori cu zile, da divort, asta poti face, cheama politia cand face scandal, au voie sa intre si in casa fortat politistii, pe unu l-a scos afara chit ca era casa lui.
Dar voi nu faceti nimic, il lasati sa faca ce vrea.
Filmeaza pe ascuns ce face, du-te la politie cu asta, intereseaza-te, poate primi ordin de restrictie.

Metode sunt, doar sa vreti. Intreaba macar sa vedem daca sunt solutii.

| Brizbriz a răspuns:

Sa nu uiti sa ii faci cu mana cand pleci si iei copilul cu tine

| 1997onur a răspuns:

Pai tu ai băgat așa... în viața ta.

| goguPatent a răspuns:

Ii dai frumos papucii, reclamatie la politie pentru violenta, ordin de restrictie si iti vezi de viata ta si a copilului tau

| anonimuIl a răspuns:

Nu ai ce face la un om ca el. Așa sunt ăștia ca ei.

| RaduRobertRO a răspuns:

Sfatul meu? Pleca si nu te uita inapoi, betivii nu se mai fac bine decat 1 dintr-o mie. Oricum in timp tot ai ci ajungi, doar ca o sa pierzi ani din viata ta si nu merita.

| Adolf8 a răspuns:

Este clar că există probleme de familie. Alcoolul este doar o activitate.

| Alexx234qw a răspuns:

Un om matur ar proceda asa: vorbesti cu el cand este treaz si ii spui ca vrei sa va despartiti. Divortul este singura solutie rationala si normala.
Nu suporta acest calvar,
NU recurge la alte optiuni precum iertarea sau sa te complaci in asa situatie.
Ofera-i macar copilului tau o viata mai buna, daca tu nu ai avut parte de una...

| TheoRose27 a răspuns:

Duceți l la dezalcolizare.Eu nu as sta cu un asa specimen având în vedere că există si un copil.iar mama dvs nu merita aceste tratamente.Anuntati poliția si protejativa mamă și copilul.va va ajuta si protectia copilului.Va amenința că vede ca va e frica de el.Luati masuri!