| Lera201510 a întrebat:

Relație de familie!
Suntem de 10 ani împreună, avem un bebe de 1 an și 9 luni și urmează sa apară bebe 2. De la începutul relației tatăl meu era contra. Au existat multe certuri între soț și tata. S-a ajuns și la violență între ei. Tatăl este plecat și noi locuim cu mama mea, eu nu am vrut la socri sa locuim. Soțul când consuma alcool este alt om, mă înjură, mereu spune ca taică-tu asa ca asa, ca tu îl iubești ca ții la el. Tata mereu îl evita, el asta vede și când se îmbată mie îmi reproșează toate astea. Violent fizic cu mine nu este, dar verbal sunt extenuată. Consumă rar, dar când o face mereu este scandal. Nu stiu cum sa mai gestionez situația, băutul nu îl lasă, zice ca nu mai bea deloc maxim câteva luni și dacă bea câteva beri nu se oprește și își pierde controlul. Scandaluri, urlete țipete face când se îmbată. Dsr urlete disperate ca ne aud toți vecini. A 2 zi își cere scuze și da vina ca mamta și tatu sunt vinovați. Simt ca nu mai pot. El nu vrea sa ne mutam ca cică a investit aici ca el a făcut ii munca lui și amu sa lese tot și sa se ducă nu accepta asa ceva. Mie îmi vine să-mi iau lumea în cap sa ma duc singura cu 2 copii. Ajutați-mă va rog, cine a mai fost în asa situații nuștiu ce sa fac. Primul copil fără tata nicăieri nu vrea, îl iubește enorm, eu singura cu 2 copii nici nu stiu de unde sa încep. Sunt disperată

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cei căsătoriți trebuie să stea departe de părinți. Să existe doar contact telefonic, și acesta doar de două ori pe an, oricât de mult ar ține cineva la ei.
Păi trebuie să dicteze părinții câți copii să aveți? Voi doi sunteți vinovați pentru că ați lăsat părinților să între în sufletele voastre, și așa să pățească toți care fac ca voi.

Dacă poți, pleacă de acolo, cu sau fără bărbatul tău, fără să fie nevoie să divorțezi. Mai bine o sărăcie lucie dar în liniște, decât de toate dar în stres.
Pacea și liniștea o vei găsi în biserica adventistă de ziua a șaptea.

| Lera201510 explică (pentru anonimg):

Îți mulțumesc din suflet pentru ajutor!

| relian a răspuns (pentru Lera201510):

Is curios cu ce te-a ajutat cateva vorbe? laughing asa zicema si eu, daca iti dadea ceva acolo cateva zeci de mii de euro, ala da ajutor, ii multumeai din suflet cum spui.

Asa eu is in groapa, vine cineva si spune, lasa ca te descurci tu, eu tot acolo raman laughing
Asta vaz te trimite la biserica, am observat ca la toti asa spune sa mearga la biserica.
Spune-i ca te bagi daca te ajuta cu o casa, masa ceva, te duci pana cresc copii mai mari, te faci si tu ca esti deai lor laughing stii vorba aia, pana treci puntea fate frate cu dracu, asa si tu.

Esti disperata ca singura ai ajuns acolo, nu tea impins nimeni. Taicatu are dreptate, a vazut el ceva la relatia voastra, nu degeaba are experienta, sau are ceva ani la viata lui.

Barabatatu e bun doar ca iti place de el cum arata fizic, cred, in rest se pare ca nu-i cine stie ce de capu lui laughing deci ai mers in relatia asta doar pentru placere fizica, asa ca acu stai si accepta.

Ai facut 1 copil, ai vazut in ce situatie esti, trebuie sa nu mai faci, cel putin cu asta cu care esti.
Dar daca atit va duce capu, atit faceti, nu te va ajuta nimeni sa stii, trebuie singura sa te ajuti cum stii si cum poti.
Cind faci ce ai facut tu de bunavoie, ala se numeste lucru manual, adica ai cautat-o singura, ai gasit exact ce cautai.

Cum am spus taicatu a vazut, a stiut ca bine no sa fie, tu nu ai ascultat, ca asa e omu, pana nu vede el pe pielea lui, poate sa-i arate cineva si viitorul, tot va trebuie sa faca ca el.

Eu zic din experienta, la fel tata mi-a spus in legatura cu o fata, nu te incurca cu respectiva ca nu-i de tine.
Bineinteles ca nu am ascultat, a avut dreptate tata laughing Am un var, la fel si-a gasit o fata, a adus-o acasa, tata zice, da cine este fata? Varu ii spune, la care tata, spune ca nu-i buna pentru el, sincer nu stiu de unde le stia el laughing dar a avut dreptate si cu varu asta de care spun, la lasat aia, n-a fost deloc bine.

Deci astia mai in varsta au ceva experienta de viata, au mai vazut, ori au trecut chiar ei prin astea si de aia spun ce spun.
Chestia este ca nu am vazut pe nimeni sa asculte de astia mai in varsta laughing pentru ca asa este omul cum am spus mai sus, trebuie el sa treaca prin viata, sa simta el pe pielea lui cum este.

Dar tu ai facut un copil, is sigur ca de pe atunci situatia era la fel, ar fi trebuie sa te opresti din a face copiii, dar se pare ca tu tot continui tot asa, asta arata ca nu ai invatat nimic din experienta propie.

Unde sa pleci tu de acolo pe strada, sau unde? Cum am spus oamenii doar vorbesc, isi dau cu presupusu, unia zic cati dau sfaturi, sfaturile nu te ajuta cu absolut nimic, tu in situatia ta, ai nevoie de material, de bani, mai exact, fara bani esti nimeni si nimic.

Asta ce ai spus tu cai multumesti din suflet baga fitile sa te departezi de parinti, sau ca saor bagat aia in sufletele voastre, alea is povesti, nu-i de vina taticiatu sau mama ta ca ai facut tu copii, sau ca te-ai maritat cu asta ce esti acu.

Asa e omu, cand este la greu, caiuta sa dea vina pe altul, numa el sa nu fie de vina.
Deci vina este a ta, alegerea a fost a ta.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonimg):

Pacea si linistea o gasesti oriunde daca te duce capul. Nu ai nevoie obligatoriu de o biserica pentru a-ti gasi linistea. Oricum in biserici e cea mai mare prefacatorie. Toate grijile de acasa sau problemele tale de comportament sunt imbuteliate in tine sub fatada de om al bisericii cat timp esti acolo. Cand ajungi acasa, grijile si problemele vor iesi din nou.

| anonimg a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Pacea și liniștea nu se găsește oriunde. Dacă ar fi gasit-o acasă nu ar mai fi scris aici. Și nu este singura care trece prin așa ceva. O mulțime de copii și tineri care aproape că sunt dați afară din casă de părinții lor; iar aceștia de pe urmă nu o fac din pricina legii sau din pricina că ar râde lumea de ei că nu sunt în stare să-și mențină familia. 90% dintre oameni trăiesc în nefericire, indiferent de cauza acesteia. Și de cele mai multe ori nefericirea provine din familie, tocmai de acolo de unde trebuia să izvorască bucuria și pacea.
Iată că biserica adventistă de ziua a șaptea este ca o a doua familie; și pentru unii ca singura familie. Pentru că Dumnezeu primește pe toți aceia care nu sunt primiți de societate. Aceasta de pe urmă a început să devină ostilă. De aceea oamenii nu mai dau naștere la copii; nu mai prezintă siguranța zilei de mâine. Așa că biserica adventistă de ziua a șaptea stă tot timpul cu brațele deschise pentru toți cei care au nevoie de pace, liniște și siguranță. Iar www.adra.ro este un braț al ei care vine în mod practic în ajutorul celor în nevoie. Hristos este în mijlocul ei și nimeni nu va putea să smulgă nimic din mâna Lui.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonimg):

Pai normal ca nu a gasit-o acasa daca alegerile facute de ea au adus-o in punctul asta. O mai zic inca o data, daca te duce capul, poti gasi liniste oriunde. E vorba de alegeri. Daca ea era mai perspicace in a alege viitorul barbat, si sa nu stea cu parintii, ( greseala foarte mare ) nu patea lucrurile astea. Omul si-o face cu mana lui. Si pentru a scapa de toata situatia asta, trebuie sa gaseasca o solutie reala ce o poate scoate din aceasta situatie. Daca o sfatuiesti sa mearga la biserica si atat, e ca si cum s-ar apuca de baut pentru a uita grijile. Cand esti intr-o situatie nefericita, mersul la biserica si bautul sunt exact la fel. Amandoua te imbata in asa fel incat sa uiti de griji atunci cand le frecventezi. Dar dupa ce le lasi, te trezesti exact unde ai ramas. Nu zic ca e rau sa mergi la biserica. Zic ca e rau sa mergi la biserica cu gandul ca asta te va scapa de probleme. Problemele ti le rezolvi tu singur. Nu ti se arata Dumnezeu in fata sa-ti bage in traista.

| relian a răspuns (pentru anonimg):

Fara sa faci reclama la biserica nu merge? Poate femeia nu-i curioasa de religie, asa ca sfatul tau nu-i bun.
Bine inteleg, cauti sa aduni oi, iti dau aia ceva si tier pe acolo sau o faci doar asa de la tine?

E bun sa inveti omu nu sa-l ajuti, ca nu vei stat toata viata in ajutorul altora.
Biserica aia a ta cu ce anume ajuta omu mai exact? Doar cu vorba sau ajuta material, ori au aia relatii, iar da femeie o casa unde sa stea pana se pune pe picioare, ii da mincare, ii da un job ceva?

Astea is ce are nevoie un om cand e la necaz, nu vorbe, alea nu-i tin de cald, nici de foame.
Asa sunt oragnizatii de astea, care te ajuta cu un job, uneori te tine si sa stai o vreme pe la o casa, iti mai da si o masa, dar nu au nici o treaba cu religia.

Tu vii doar cu vorbe, cauti clienti laughing arati clar cei da biserica ta, apoi cine stie poate merge oameni acolo.
Cu ce vine clar acel brat ce spui in ajutor? Asta zii, nu du-te la adventisti. Spune-i cei ofera, omu merge la careva carei ofera cel putin un job, sa se poata descurca, sau dupa caz o masa, un pat.

Nui biserica ta atit de puternica sau avuta, cunosc aventisti, acasa in RO e o comuna toti acolo is adventisti, dar absolut toti, au si templu construit de pe vremea comunistilor.
Asta pentru cei care spun ca comunistii persecutau nu stiu ce religii.

| anonimg a răspuns (pentru relian):

Primul răspuns care mi-a venit în minte când am citit mesajul tău, a fost acesta: "De ce nu dai și tu o fugă pe acolo ca să vezi despre ce vorbesc?" happy
Uite aici câteva informații despre ADRA:
https://adra.ro/cine-suntem/despre-adra-romania
Când le spun oamenilor direct să meargă la biserică, asta înseamnă că este caz de urgență. Una este când un medic oferă sfaturi, alta este când același medic intervine de urgență și lasă baltă sfaturile.
Mai presus de toate, religia adevărată înseamnă sănătate în trup, minte și spirit. Nu există niciun interes personal, financiar material sau de altă natură atunci când un membru al bisericii invită oameni la biserică. Interesul este de fapt nevoia celui invitat. Dumnezeu ne invită pe toți să venim la El, nu pentru că El ar avea nevoie de noi, ci pentru că noi avem nevoie de El.
Fără Dumnezeu speranța omului nu trece dincolo de mormânt. Iar noi oamenii avem nevoie de mai mult -de mai mult decât poate oferi lumea aceasta. Avem nevoie de o viață care să satisfacă nevoile sufletului nostru; și aceste nevoi sunt dincolo de puterea omenească. Când omul s-a prins de Dumnezeu, când omul ajunge să cunoască pe Dumnezeu în mod personal, când acesta ajunge să Îl numească "Tată", atunci putem spune că omul a trecut prin credință dincolo de viața aceasta. Putem spune că omul a trecut în veșnicie, și se poate bucura de ea chiar dacă încă fizic încă nu a avut loc acest lucru. Dar credința în Dumnezeu pe care omul o are prin Duhul Sfânt, omul va primi o puternică asigurare de la Dumnezeu că va veni și ziua când fizic se va bucura de viața veșnică atunci când Mântuitorul va veni pentru a doua oară, nu ca să moară pentru păcatele oamenilor, ci pentru ca să-i ia acasă pe toți aceia care nu au refuzat mântuirea Lui, ci și-au pus toată încrederea în El.
Când un om are o astfel de conexiune cu Dumnezeu, atunci poate să facă față tuturor problemelor care pot exista pe pământ. Cum altfel ar fi putut să se bucure și să cânte toți acei martiri care toată viața lor au suferit pentru Dumnezeu, iar la sfârșit au fost arși pe rug, schingiuiți pentru credința lor? Aveau aceștia vreun folos material sau financiar sau de altă natură dacă aduceau pe cineva la Hristos? Nu există așa ceva.
Dumnezeu nu are și nu a avut niciodată nevoie de banii vreunui om. Dacă există o strângere de fonduri, dacă există ADRA, există pentru că Dumnezeu a lăsat oarecum în grija în răspunderea noastră și pe cei mai nevoiași. ADRA nu există pentru ea însăși. Biserica nu există pentru ea însăși.
Este o eroare gravă atunci când biserica adventistă de ziua a șaptea este comparată și băgată în aceeași oală cu alte biserici. De ce? Pentru că biserica adventistă de ziua a șaptea nu are nicio legătură cu statul. Ea este singura biserică care se întreține singură financiar, material. Nici nu ai idee cât de bine este ea organizată.
"Nu-i biserica ta atit de puternica sau avuta". Este adevărat acest lucru. Scopul lui Dumnezeu pentru biserica Sa nu este ca să fie bogată financiar, ceea ce poate să fie o cursă pentru membrii și conducătorii ei. Bogăția ei este Hristos; bogăția ei constă într-o viață simplă și sănătoasă, într-o viață de continuă luptă cu eul, cu ispite și încercări, fără de care nu se poate obține un caracter pentru Împărăția lui Dumnezeu.
Prin biserică, Dumnezeu poate schimba viețile oamenilor.
Din punct de vedere financiar, lumea este net superioara bisericii lui Hristos. Lumea poate să schimbe viețile oamenilor doar din acest punct de vedere. Dar fără Hristos, omul nu poate să treacă dincolo de porțile mormântului; nu poate să aducă pace și liniște și să împlinească nevoile sufletului.
Lumea cu toate bogățiile ei nu poate să treacă dincolo de mormânt. Și toți banii ei nu pot aduce pace, liniște și înțelegere într-o familie, și nici bucurie în micile ei suflete.
Este o nevoie urgentă ca omul să se prindă de Dumnezeu. Doar atunci un astfel de om poate spune că a început să trăiască. Asta este nașterea din nou de care vorbește Mântuitorul. Pentru lume, lucrurile spirituale sunt o nebunie, imposibil de înțeles și de acceptat. Dar tocmai de aceste lucruri avem nevoie.

| relian a răspuns (pentru anonimg):

Am alergie la biserici si la religii laughing Dar acu pe bune, nu imi place deloc mirosul ala din biserici, plus ca de cand ma stiu nu am fost pro biserica, de nici o culoare, desi mama este credincioasa, niciodata nu ne-a spus mergeti la biserica, ne-a lasat sa alegem noi ce vrem.
Cum spun nici macar asa sa ne indemne, ori sa aduca vorba, niciodata.Ce faci tu, se cheama ca ai iesit la agatat de noi clienti laughing asa ca nu te mai obosi sa ma convingi de ceva.

Daca eu as simti ceva, sa merg la o biserica, m-as fi dus pana acum, nu as fi asteptat sfatul tau sau indemnul tau, ori al altora.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roafă-te să facă Dumnezeu o minune in familia voastră.

| mihai69 a răspuns:

Alcoolism.
Ori dezintoxicare, ori divorț.
Nu ai altă variantă.

| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau sa-ti spun, dar de la verbal la fizic nu mai este decat un pas.Eu cam tind sa ii tin partea tatalui tau aici.Cel mai probabil moare incet pe interior cand vede cum te trateaza sotul.
,, ca taică-tu asa ca asa, ca tu îl iubești ca ții la el.'' Pai logic ca tii la el? Este tatal tau! Ce s-ar astepta sa faci? Sa te iei in gura cu tata pentru ca el isi arata adevarata fata la bautura?

Faptul ca mai este si bebe 2 pe drum chiar ma intristeaza.Incearca sa pui piciorul in prag pana nu e prea tarziu.Una e sa bei ca sa te destinzi si sa te relaxezi, alta e sa te transformi intr-o scursura a societatii care ii injura pe toti, urla si va face de ras intre vecini, sare la bataie etc.Nu degeaba exista vorba prost la bautura.

Faptul ca a doua zi isi cere scuze si da vina pe parintii tai e un mare red flag.Cand veti locui impreuna, separat de parinti, pe cine crezi ca va mai da vina atunci?

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Buna, nu prea te putem ajuta, tot de voi depinde sa va faceti viata buna sau rea, intre voi si cu parintii si cu socrii. Sa dati vina unii pe altii nu e neobisnuit dar nici benefic, asta e obiceiul prin familii.
Ar fi bine sa fiti la casa voastra, dar acum cu 2 copii nu prea poti sa te descurci singura, o sa ai un ajutor in mama ta.

Sotul tau este constient ca isi distruge familia si sanatatea asa? Daca nu este alcoolic, tine de vointa lui sa nu mai bea. Nu glumesc, unii pur si simplu s-au lasat cand si-au dat seama ca isi fac rau, ori de rusinea copiilor etc.

Daca mai vrea sa simta gustul la vreo bautura, de ce nu incearca sa bea bauturi fara alcool? Iar daca bea pentru a uita, trebuie vazut de ce si rezolvate problemele care il framanta. V-ar putea ajuta sa discute cu un profesionist in dezalcoolizare, psihiatru, psiholog.

Tocmai pentru ca esti disperata si ai copil mic si altul pe drum, nu te sfatuiesc nici sa pleci de acasa si nici sa apelezi la adventisti sau alte culte. Daca mai poti, mergi la ai tai, in religia in care ai fost botezata si ti-ai botezat probabil copilul si vorbeste cu preotul daca poate face vreo rugaciune pentru intelegere in familie.

Daca este nevoie pentru consiliere, apeleaza si la 0800 500 333, sunt mai in masura sa iti dea un sfat si macar sunt oficiali: https://anes.gov.ro/call-center/