| Dragos_Bogdan_1990 a întrebat:

Dragos, 12ani, sensibil.

O cearta dintre parinti, inceputa de la un subiect banal, m-a adus afara din casa, cu ganduri sinucigase.Mama mea a spus ca va pleca la servici si ca nu se mai intoarce, si ca nu vrea sa mai vina vreunul dintre noi dupa ea, iar fratele meu de 25 de ani a plecat. Ce ar trebui sa fac in cazul asta avand in vedere ca am incercat sa vorbesc cu mama si cu fratele meu sa nu plece si sa nu ma lase cu nebunul de tata, amandoi refuzand si spunand a nu e vina mea, e vina tatalui meu.Nu este betiv, doar agresiv verbal/fizic. Ce ar trebui sa fac in cazul asta avand in vedere ca nu mai am mama si frate? Pe tata nu il suport, si ma gandesc la sinucidere sau la plecare de acasa(nu ma gandesc sa ma duc la vreo ruda pentru ca ma va gasi tata si voi fi abuzat incontinuare). Deci?

Răspuns Câştigător
| CRA a răspuns:

Ce rezolvi daca te sinucizi?
Nu ai nici un scop, nici un țel in viata? De ce nu pleci cu mama ta sau cu fratele tau?
Si daca mama ta nu te ia cu ea sau nu face nimic dupa ce stie ca esti abuzat, atunci nu te merita ca si fiu. Ar trebui sa te gandesti ce scopuri ai in viata, sigur vrei sa devii ceva, sa ajungi cineva( sa faci multi bani, sa calatoresti etc.) Vorbeste la scoala cu un psiholog sau cu un profesor/profesoara cu care te intelegi tu bine si sigur o sa ajungi sa rezolvi problema.
Fii inteligent!

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu nu cred ca mama ta te va lasa la un tata abuziv care te bate.
Nu ai ce sa faci decat sa pleci la o ruda pe care sa o rogi sa ia masuri sa te ajute. Daca totusi ai tai nu vor sa te tina sau nu se poate trai cu unu din ei mai bine ai ramane in grija bunicilor.
Cere ajutorul unui om matur daca in caz ca mama ta nu se mai intoarce.

| Lucian2473 a răspuns:

Intra in casa si mai inghite inca 6 ani. Capul plecat nici sabia nu-l taie. Dupa ce faci majoratul, poti face ce vrei.
De fapt nu ai nicio optiune in siguranta.