| cosmin_andrei a întrebat:

Imi cer scuze ca intervin, dar am si eu o tema la care nu stiu ce raspuns sa dau!
Mai exact in problema din familie conform careia fratele meu mai mic cu 2 ani avand 18-19 ani, a ajuns sa nu se mai inteleaga cu nimeni, sa nu mearga la scoala, sa fumeze, sa joace jocuri de noroc si sa devina foarte instabil cu cei din jurul sau.
In cazul meu, adica a fratelui meu, mama ii acorda banii, modalitatea de evadare cand are probleme, pe cand tatal zice: daca asa vrea el sa faca, asta e, iar dupa ce se imbata putin, ajunge sa se creada mare scula pe bascula si sa spuna tot ce e mai rau, ca e vina mamei ca e vina copilului... da stiu ce va ganditi ca tatal e de vina, dar din moment ce el lucreaza pentru a-i oferi un bine copilului, iar acesta il doare in partea dorsala de cei ce trudesc pentru el, nu e atat de mult vina tatalui pe cat e a mamei!
Vreau sa va intreb, cum se poate ajuta adolescentul?
Pana acum se vorbeste de a cui vina e, dar dupa ce s-a descoperit ca vina e a tuturor, cum rezolvam?
Daca mergi la un psihiatru ce rezolvi, mai ales ca adolescentul nu ar vrea sa mearga.
In cazul meu s-a incercat si aducerea psihologului acasa si tot nu a vrut sa vorbeasca! sad
Cum vedeti dumneavoastra posibilitatea de a-l ajuta daca el nu vrea?
Sa insistam? Bine insistam, dar pana cand, daca ajunge sa planga (lacrimi de crocodil, din puctul meu de vedere), ajunge sa spuna ca toti sunt impotriva lui (desi toti ii fac toate dorintele si cauta sa ii dea ce vrea), ajunge sa spuna ca vrea sa se sinucida... (asta ma gandesc pentru a-i speria pe mama si tata, dar totusi!) straight face
Ce modalitati de a-l ajuta exista?
Desi caut pe internet moduri de ajutor, nu dau peste mai nimic... fie asta pentru ca suntem din Romania, fie pentru ca majoritatea persoanelor legalizate sa ajute sau care pot sunt deja suprasolicitate, oricare ar fi cauza, nu gasesc moduri de ajutor... de aceea m-am si gandit ca poate exista cineva care sa aiba o cunostinta sau o opinie mai puternica in acest caz si un sfat cat mai accesibili (nu in cazul de bani, ci in cazul de rezultate!).
Haide k il tii cu paine si apa, dar apoi? devine si mai distant
Fie il bati pana arata ca sticla de sos, ajungi doar sa il faci sa te urasca mai mult.
Ori ii iei tot ce are si nu ii mai dai nimic, ajunge sa fure sau mai rau pentru a avea din nou ce avea inainte si iarasi nu e bine... straight face
Ce alte modalitati exista? sad

Răspuns Câştigător
| ricky a răspuns:

Nu vreau sa fiu nasol dar sa zic asa la varsta asta un strigat de la tatal sau mama ta nu-l mai sperie sincer sa zic dupa parerea mea la fiecare faza cand el i cere banii si mama ta il refuza zicand ca nare iar el inecepe sa se crizeze si nu se linisteste cu vorba buna atunci tatal tau ar trebui sa ia atitudine cu o pereche de palmi si sa ii impuna un regulament al casei sa zic asa si sa impuna respect in fata lui pentru ca el a devenit asa golanel pentru ca banuiesc ca o avut libertate din plin sau o fost stresat prea tare can a avut o varsta mai mica... sper sa te gandesti la propuerea mea

6 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Este greu sa-ti dai cu parerea in cazul problei tale dar, cel mai bine ar fi sa-ti dau urmatoarea adresa (mai precis a unui pshiholog - are si emisiune pe net la radio Lynx matia si joia parca), care sper sa te poata indruma in solutionarea problemei http://www.romedic.ro/index_medical/detaliu/605.html

Bafta!

| georgesur a răspuns:

Draga cosminandrei, am trecut si eu printr-o "incercare"
similara cu fiul meu, asa ca iti vb in cunostiinta de cauza.
Fratele tau are o "adolescenta rebela" care din pacate se "rezolva"in timp.
Sfaturi:
-Tineti cont in tot ce faceti ca adolescentul este extrem de vulnerabil (in ciuda aparentelor, comportamentului)in aceasta perioada si are mare nevoie de dovezi "neconditionate" de iubire, iertare, intelegere, incredere acordata...
-Tu incearca sa ramii neutru (cel putin ca aparenta), adica nu sarii in "barca" parintilor, caci veti pierde toate canalele de comunicare cu el.
-Convinge-ti parintii si pe frate, sa mearga la "consiliere psihologica"(explica dif. de aspectele "psihiatrice"). Gasiti pe cineva cu pricepere si experienta(am incercat vreo 4 pina.)si.in special voi tr. sa-i dati concursul(urmind cit mai exact sfaturile)
-Parintii daca chiar tin mult la fratele tau, TREBUIE SA UITE ca ei le-ar stii pe toate, ca la tine nu a fost asa, ca pe vremea lor tinerii erau si faceau asa si pe dincolo...
Trebuie sa-i dea responsabilitati(acceptate de ambele parti)si sa-l lase sa suporte(pina la un punct) consecintele.
Trebuie sa termine cu reprosuri,"folosirea fortei",
a santajului, cu "cicaleala" si sa incerce sa COMUNICE cu el.la inceput cu mesaje SCURTE si CLARE; tu ar trebui sa-l faci sa-si recapete increderea in tine, sa devii "confesorul" lui.
-Tu sa cauti (si sa printezi)tot ce gasesti despre "psihologia adolescentului" pe net, si sa le dai parintilor sa INVETE si sa APLICE.

Daca-l iubiti mult, cu tact, rabdare imensa, competenta in consiliere, timp(1-2 ani macar), o veti rezolva!
Grije mare, nu aminati consilierea si SCHIMBAREA VOASTRA
in comportamentul fata de el!
Mult succes!

| bethy92 a răspuns:

Parerea mea este sa incerci tu sa te apropi de el (presupun ca are si el o prietena, vorbeste cu ea poate poate ea sal potoleasca mai ales in privinta jocurilor de noroc)cat in priivinta ta am niste cunostinte care tot cam in aceeasi situatie era doar ca baiatu era mai mic si facea mult mai multe lucruri intr-un final a realizat k nu e bine happy soralui si prietena iau fost alaturi.ai putea sa incerci sa petreci o zi cu el sai proopui sa petreaca el o zi cu tine si tu o zi cu el... sau sa fiti un grup in care el sa se simta bine si sa nu simta nevoia sa se duca unde petrece el timpul. cat in partea cu vina nu e nimeni de vina pentru ca daca nu-i dadea bani at ii condamnai ca nu ii da bani daca ii da ca de ce ii da nu e bine sa-i critici! totusi gandeste-te ca daca nu-i dadeau ei bani at fura sa faca rost de bani si at era mai rau. parerea mea incearca cat mai mult sa te apropi de el si sa ii oferi ceva care sa-l faca se renunte la acest viciu.cat despre fumat toata lumea fumeaza. cu bautura nici eu nu sunt de acord hai k bei la un chef sau ceva de genu da nu asa zi de zi sau bei k asa vrei u. succes si incearca sai fi alaturi trece printr-o perioada proasta! 1

| sufletel13 a răspuns:

Pai nu sunt experta in asa ceva dar un sfat nu cred ca strica... o parere ar fi ca este inca in perioada de adolescenta si nu realizeaza lucrurile rele pe care le face dar stai linistita ca daca e asa o sa i treaca cand o sa se plictiseasca de prostii d genu. daca nu ar putea fi anturaju de vina, poate vrea sa isi impresioneze prietenii sau fetele sau cine stie... daca nu e nici asta poate ca a fost prea rasfatat si poate parintii tai ar trebui sa ii aplice o pedeapsa usoara... totusi la varsta lui ar trebui sa afle ce e responsabilitatea desi nu trebuie tinut prea mult in lesa. o pedeapsa care merge pentru majoritatea is banii...cu cat i dai mai mult cu atata cheltuie mai mult... nu zic sa nu ii dea deloc dar cu masura si strictul necesar. desigur ar fi posibilitatea sa faca datorii dar asta ar fi problema lui si va trebui sa iasa singur din ea! foarte bine pentru ca castiga experienta de viata! nu vreau sa fui rea sau sa trag concluzii si poate nici nu e adevarat dar daca nici asa nu merge ai putea sa i spui pe fata ca ceea ce face nu e bine si ca aia nu e viata si poateca este cam...scuze...penibil ceea ce face... totusi sa fim seriosi bautura nu are gust bun si nici nu i prea placut sa ti se faca rau...deci probabil e o chestie de anturaj... sper ca te-am ajutat si daca o sa mai am vreo sclipire o sa iti spunbig grin

| sufletel13 a răspuns:

Pai daca nici asa nu i convine eu zic ca tatal vostru ar trebui totusi sa il "altoiasca" macar putin... imi pare rau da i cam fitos si pote ar rebui sa il convingi cumva pe tatal tau sa faca asta pentru ca eu cred ca totusi daca il bati putin la cap o sa reactioneze cumva... "bataia i rupta din rai" pana la urma...sau daca nu incearca sa i faci cunostinta cu o fata draguta si cuminte de la tine din clasa sau dintre prietenele tale...nu cred ca daca o sa i placa de ea nu o sa o asculte da nu sa i zica ca nu mai fa aia etc pur si simplu sa ii arete ca nu i convine da numa dupa si daca icepe sa tina la ea...eu cunosc cazuribig grinbig grin success big grin

| cosmin_andrei explică:

Sufletel13:
Multumesc de sfat. Problema e ca tot face prostii de genul de prin clasa 8-9 si incercam sa il facem sa inteleaga ca e rau ce face, dar cu trecerea fiecarui an, tot mai rau pare sa ajunga. poate ca nici eu nu, m-am implicat sa il ajut totimpul gandindu-ma ca ii trece daca il lasam in pace sa isi treaca prin viata si apoi sa isi revina, dar parca tot mai rau merge! sad
problema cu banii e ca ii da strictul necesar si nu ii ajunge, sau se face ca nu ii ajunge... ia 10-15 lei de dimineata, cred ca ii baga la jocuri pentru ca tigari are de la mama, mancare ii face cand pleaca de acasa spre asa zisa scoala, dar la scoala nu mai ajunge... cand vine acasa sta pe computer, pe net toata ziua, apoi seara vrea iar bani sa iasa in oras alti 15 lei 20 lei... straight face
si mama incearca sa ii zica ca nu are totimpul dar lui i se pare ca il minte si incepe sa se crizeze, sa urle ca descreeratul si spune detoate numai sa ii dea bani... cum nici mama nu poate sa reziste intruna ce sa faca, tot el castiga! straight face
crede-ma i-am spus ca nu ajunge niciunde doar stand ca trantorul... l-am intrebat ce vrea sa faca si nu raspunde, sta acolo in scaun in fata compului si nu zice nimic... doar ca pleaca, pleaca sau lasa-ma in pace, lasa-ma... sad
i-a ajuns deja reflex pentru ca daca ii zice asa lui mama ea il lasa si pleaca decat sa se certe cu el, pe cand in fata lui tata nu zice nimic... pur si simplu sta acolo ca o statuie.
si apoi tot el zice ca e nedreptatit, ca nu il ajuta nimeni si ca nu il asculta nimeni.
sunt constient ca o zice numai sa fie din nou in centrul atentiei, dar totusi e aiurea incat imi vine sa ii trag eu una.
fie ca este anturaj, dar asta ar putea merge si invers adica aceia care il determina sa faca ceea ce face, la cei din gasca lui ma refer, pana si aia au ajuns constienti ca sunt in clasa a 12-a ca au bacul de dat, pe cand el nimic... a trebuit azi sa mearga la o ora de istorie unde era singura lui sansa sa poata sa treaca si nu a mers... aseara s-a certat cu noi, a plecat si cand a plecat a zis ca el nu merge la istorie numai sa ne faca in ciuda... de parca ar face asta pentru altii nu pentru el.
parintii incearca sa il ajute cu profesorii ca pe unii ii mai cunosc dar cand e sa trebuiasca sa mearga la scoala, nu merge, numai asa ca nu vrea el! ar putea sa ia nota de trecere, sa nu ramana corijent numai daca ar sta in banca la scoala, dar nu se duce! straight face
e aiurea treaba pentru ca acum fiind in ultimul an de liceu ar putea sa se trezeaca sa inteleaga ca trebuie sa se opreasca si sa isi revina, dar tot mai rau merge! straight face
ori e disperat si crede ca nu are scapare, ori nu stiu, dar totusi parintii ii ofera modalitate de a putea trece, pana si profesorii au spus ca il trec numai sa vina la scoala, dar din moment ce el nu vrea...straight face